Author Topic: El teminali Ve Çoklu Oturum Baglantı Sorunu  (Read 14446 times)

ronahi

• Newbie
  • *
El teminali Ve Çoklu Oturum Baglantı Sorunu
« on: January 11, 2012, 10:54:54 am »
1. PROBLEM:

Arkadaşlar Programı kurdum sql server expressi kurdum. Kulanıcı adı şifre tanımlamadım.  program ayarlarından baglantıya
 data source=localhost\SQLEXPRESS yazdım.  Programı açınca sag alt köşede önce yeşil kontrol yazıyor sonrada kırmızı baglanamadı yazıyor.

2.PROBLEM
Win7 kullanıyorum çoklu oturum için gerekli ayarlamaları yaptım.. Fakat ana oturumumda yukarıda yazdıgım problem çıkıyor. terminal için açtıgım ikinci oturumumda ise aşşagıdakı resimdeki gibi database baglantı problemı yaşıyorum.

Şimdiden teşekkurler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: El teminali Ve Çoklu Oturum Baglantı Sorunu
« Reply #1 on: January 12, 2012, 09:05:54 am »
ronahi selamlar;

Sırasıyla problemlerini sebeplerini ve çözümlerini anlatayım sana;

ÖNCE 2. PROBLEMIN

SQL Express kurulumunu yaparken sana Authentication Mode sormuş olması lazım, Orada 2 seçenek var
  • Windows Authentication Mode
  • Mixed Mode

Detaylı anlatımı için, http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/sql_server_2008_express_edition_nasil_kurulur#authentication_mode_ayari adresine bakabilirsin.

Eğer Windows Mode u seçtiysen SQL e Windows'un kullanıcı adı şifresi ile bağlanırsın,
Dolayısıyla buna bağlanacak diğer Client bilgisayarlarda da SQL in kurulu olduğu makinanın kullanıcı adı ve şifresini yazman gerekir.
Örn :  data source=localhost\SQLEXPRESS; user id=SERVER\Administrator; Password=şifre;  gibi,

Senin bağlandığın 2. client makina kendi üzerinde bir SQL server arıyor bulamayınca da bağlanamıyor.

İDEAL YÖNTEM

SQL i kurulum sırasında Mixed Mode yüklemek sa kullanıcısına sabit bir şifre vermek ve böylece her client da aynı data bağlantı söz dizimi ile çalışmaktır.

Böylelikle SQL Serverı yukarıdaki linkte olduğu gibi kurarsan bir tek bağlantı yolu yazımı ile çalışabilirsin. Bu durumda bağlantı adresin : data source=SERVER\SQLEXPRESS; user id=sa; Password=samba.1234; şeklinde olur.

ŞİMDİ 1. PROBLEMİN
Sağ alt köşede yazan Bağlanmadı cümlesi, Samba Mesaj Sunucusuna bağlanamadığını söylüyor.
Samba Mesaj Sunucusu SambaPOS'un kurulu olduğu dizinde yer alan bir programdır.
Adı Samba.MessagingServer.exe dir.
Amacı: Çok bilgisayarın aynı anda çalıştığı SambaPOS kurulumlarında bir bilgisayardan yapılan işlemin diğer tüm bilgisayarlara bildirilmesidir.
Sadece ana makina olarak kullanılan veritabanının olduğu bilgisayarda çalıştırılmalıdır. Her bir SambaPOS networkü içerisinde sadece 1 tane yerde çalıştırılmalıdır.
Yönetim > Ayarlar > Yerel Ayarlar alanında her bir client için Mesaj Sunucusu adı ve IP adresi girilmesi yeterlidir.

ronahi

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: January 14, 2012, 05:36:12 am »
Benim gibi problem yaşayan arkadaşlar için sonradan karşılaştıgım problemlemi ve çözümü yazıyım.

Mehmet akyıldız(Teşekkürler) arkadaşımızın söyledigi gibi işlemleri gerçeleştirdim mixed modda sqlexpressi kurdum.
data source=SERVER\SQLEXPRESS; user id=sa; Password=samba.1234;
şeklinde data yolunu girdim fakar olmadı.

server yerine localhost dedigim zaman program çalıştı.Server dedigimiz herhalde ekstra çalışan iletişim programıymış.
kullandıgım yol
data source=localhost\SQLEXPRESS; user id=sa; Password=samba.1234;
şeklinde oldu.

herkese iyi çalışmalar.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: January 14, 2012, 05:41:17 am »
SERVER derken yani oraya server olan bilgisayarın adını yazacaksınız. Sizin bilgisayarın adı "BAR" sa mesela oraya BAR yazacaksınız.
"localhost" bu makina demek. Eğer iki bilgisayara da localhost yazarsanız kendi lokal SQL'lerine bağlanacakları için birbirlerini görmezler.

Şurada daha detaylı bir döküman var
http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/client_server_baglantisi_nasil_yapilir
« Last Edit: January 14, 2012, 05:43:19 am by emre »

ronahi

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: January 14, 2012, 06:18:34 am »
işleyiş mantıgını anladım teşekkurler. dediginz şekildede yaptım diger makınadanda baglantı oldu.

çoklu oturum için kulandıgım programıda ekliyim birilerinin işine yarıyabilir. win7 vista xp hepsinde çalışıyo patch.

http://hotfile.com/dl/141752327/5f2d36a/UniversalTermsrvPatch.zip.html

Red_wolf

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: September 28, 2012, 03:21:44 am »
SQLEXPRESS Değilde SQL Server 2008 R2 Kurdum ben,
Bağlantılarda yada ayarlarda değişiklik var mıdır ?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: September 28, 2012, 05:32:17 am »
Her SQL kurulumunda SQL sunucuya bir isim veririz. Bu isim bu tür bağlantı ayarlarında ya da başka işlerde kullanılır. Bu isim aslında kurulum sırasında soruluyor ama çoğu kişi kurulumu Next > Next  diye geçtiği için bunu farketmiyor ve kurulumda önerilen isim kullanılmış oluyor. Bu isme "instance name" denir.

SQL Server Express kurulumunda varsayılan isim SQLEXPRESS olur. Bağlantı ayarlarında hangi bilgisayardaki hangi SQL Sunucusuna bağlanacağımızı belirlemek için [Bilgisayar Adı]\[Instance Name] şeklinde yazarız. Eğer SQL kurulu bilgisayarda kurulum yapıyorsak bilgisayar adı yerine localhost ya da . (nokta) koyabiliriz. Yani .\SQLEXPRESS ya da localhost\SQLEXPRESS olur. Eğer ismi Sunucu1 olan bir bilgisayara bağlanacaksak Sunucu1\SQLEXPRESS olur.

SQL Server 2008 R2 kurulumunda verilen varsayılan instance name MSSQLSERVER ya da MSSQL2008 olabilir.

slmkrnz

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: May 20, 2013, 03:38:06 am »
İyi Günler
Yaklısık bir haftadır çözemediğim bir sorunum var.
Bir Bilgisayara SQL 2008 Server Express Kurdum Ve uzaktan bağlana bilmek İçin FireWall Ve SQL Server Manager den İP/TCP ayarlarını Yaptım.
SQL express Kurdugum makinamda SambaPos Sorunsuz çalışıyor. Ancak Aynı ağdaki Başka bir bilgisayardan samba Pos u çalıştırıyorum
data source=DENEME-PC\SQLEXPRESS olarak veri tabanını işaretliyorum Bağlantı yapamıyor.
Sorum Şu 2 ayrı bilgisayarda birtek veri tabanı ile 2 ayrı sambapos senkronizasyonu yapamıyormuyuz ?
Teşekkür ederim

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #8 on: May 20, 2013, 04:44:33 am »
evet yapabılıyoruz abarmadan ama ovmedende duramıyorum sambaPOS un yapamayacagı en azından mantık cercevesınde yapamayacagı bır ıslem yok . oncelıkle modemınızde port ayarları yaptınız mı ıkıncısı ana makınenıze sabıt ip atamalısınız . modemden 1433 1434 portlarını sql yuklu olan ana makınenıze yonlendırmelısınız sanırım sonrasında sorun cozulecektır dıye tahmın edıyorum . netıceyı yazarsanız farklı cozum onerılerı sunabılırız dıger arkadaslarda katkıda bulunacaktır sorunları ve cozumlerı yonunde
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #9 on: May 21, 2013, 11:45:55 am »
Münir biraz farklı anlamışsın galiba konuyu,
slmkrnz aynı ağdan bağlanmaktan bahsediyor.

slmkrnz bu konu daha önce defalarca forumda da konuşuldu.
Sana yardımcı olacak makale burada : http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/client_server_baglantisi_nasil_yapilir
« Last Edit: June 10, 2013, 01:27:51 pm by admin »

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #10 on: May 30, 2013, 01:48:51 am »
merhaba.
veri bağlantısı satırındaki [ ] işaretlerini kaldırmalsınız. daha sonrada bağlanamazsa data source=enduran\BİLAL,1433; user id.=sa; password= neyse şifreyi yazın.
eğer güvenlik duavrında 1433 gelen giden kuralları tanımladıysanız , sql de ayraları anlatılan gibi yaptıysanız problem kalkar.
Bende çok sıkıntı yaşamıştım ilk defasında. anlam veremediğim problemler çıkıyordu. En son client pcden studio ile servere bağlandımda sorun çözüldü.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #11 on: May 31, 2013, 05:08:23 am »
http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/sql_server_2012_uzak_baglantilar_nasil_acilir
aslında 2008 ile 2012 arasında hiç bir fark yok. sadece 1433 nolu portu açıyoruz. dökümanda detaylı anlatıyor.
windowsun hangi serisini kullanıyorsunuz? hatayı client mi yoksa serverdaki sampaposmu veriyor ?
windosw pro. değilse rdp patch i yapmanız gerekiyor.verdiğiniz fotoğraflardaki bağlantı cümlesini düzelttinizmi?
adım adım yaptıklarınızı yazarsanız daha çok yardımcı olunabilir. en azından ustadlar daha fazla çözüm yolu söyleyebilir .
kolay gelsin.
« Last Edit: June 10, 2013, 01:27:02 pm by admin »