Author Topic: [ YARDIM ] SambaPos İpad yazılımı Nasıl indirilir ve kurulur ?  (Read 10083 times)

buraxsavas

• Newbie
  • *
Sambapos su anda pc de sorunsuz bir sekilde calısıyor web sitesinde gördüğüm kadarıyla ı pad uygulamasıda varmış bunun nasıl nerden indirilip kurulduğunu bilen varsa ve yardımcı olursa cok sevinirim teşşekürler..

Drej

• Newbie
  • *
Re: [ YARDIM ] SambaPos İpad yazılımı Nasıl indirilir ve kurulur ?
« Reply #1 on: March 06, 2012, 04:47:02 pm »
Merhaba,
daha önce bir kaç defa daha anlatılmıştı bu konu ama bir kere ben anlatmaya çalışayım.

Ipad, IPhone, android li tablet veya cihazlarda SambaPOS'u çalıştırmanın yöntemi, SambaPOS un bağlı olduğu PC ye Uzak masa üstü client programları ile erişerek kullanmaktır.

Bu durum hem veri güvenliği için hem de cihazların performansları adına en başarılı yöntemdir.

Ipad veya Android tabletlerden RDP ile PC ye bağlanmak için kullanılabilecek en başarılı programlar
1. Pocket Cloud PRO
2. 2X Client dır.

Özetleyelim : Tabletinize veya telefonunuza yukarıdaki RDP Client larınadan birini yükleyeceksiniz.
SambaPOS'un yüklü olduğu bilgisayarla aynı wireless networkune gireceksiniz.
Bu Client programları aracılığıyla SambaPOS un yüklü olduğu bilgisayara bağlanacaksınız
Bağlandıktan sonra oradaki SambaPOS u çalıştırarak kullanabileceksiniz.

ben şu an işletmemde çok uzun bir süredir kendi kullandığım Iphone ve 2 tanede android tableti bu şekilde kullanıyorum ve çok memnunun.

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: March 06, 2012, 07:53:05 pm »
Selam
Android deben "Xtralogic Remote Desktop client" i de tavsiye ederim. Ben sorunsuz şekilde kullanıyorum. Seçenekler 'i çok detaylı hazırlanmış bir program.

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: March 06, 2012, 08:14:34 pm »
     Remote desktop programlarıyla (Pocket Cloud PRO, 2X Client vb.), windows kurulu bir pc ye uzak erişimden bağlanarak, sambapos u kullanabiliyoruz.

Uzak erişim programını indirip, telinize ipad e vs kurunuz. Geri kalan olay, Windows un Remote desktop (uzak erişim) olayı.

Bir bilgisayardan başka bir bilgisayara uzak erişimden (Remote desktop) bağlanıp kullandığınız gibi, Pocket Cloud PRO, 2X Client vb. programlarla androidden ve ipadden , sambapos kurulu pc nize uzak erişimle bağlanıp, sambapos u kullanabilirsiniz.

Ben şöyle yaptım. Sambapos kurulu pc ye her bir el terminali için kullanıcı (user account) ekledim. Sonra el terminallerinden, pc ye uzak erişimle  bağlanırken her biri için oluşturduğum ayrı kullanıcı adıyla bağlandım.

Hatta diğer pc leri de uzak erişimle bağlayıp denedim. sambapos rdp yle çok hızlı. Bence sql e ağdan bağlanmaya da gerek yok. Rdp ile bağlantıda çok hızlı oldu bende.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: March 07, 2012, 12:57:03 am »
Peki mesela iphone dan uzaktan baglanabilme imkani varmi mesela ayni internet hattini kullanmadan uzaktayken girip raporlari kasa durumunu kontrol edebilme imkani oluyomu ?

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: March 07, 2012, 10:35:59 am »
Tabiki yapabilirsiniz.
Dışarıdan bu tip bir bağlantı yapabilmek için yapmanız gereken tek bir işlem var.

Modeminizin içerisinde 3389 nolu RDP portunu SambaPOS un yüklü olduğu bilgisayarınızın sabit IP sine yönlendirmeniz gerekli. Bu kadar,
Bundan sonra internet olan her istediğiniz yerden yukarda anlatılan programlara Dış IP nizi yazarak erişebilirsiniz.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: March 07, 2012, 03:09:11 pm »
Biraz daha acik anlatabilirmisiniz tam nasil uygulayabilecegimi birde ben sambapos yuklu pc yi modeme wifi ile bagliyorum ?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: March 07, 2012, 09:23:12 pm »
Selam Murat. Wireless network'e bağlı birçok bilgisayar olabileceği için modem dışarıdan gelen bağlantı isteklerini hangi bilgisayara yönlendireceğini bilmeli. Senin durumunda modeme gelen RDP bağlantısı istekleri SambaPOS'un yüklü olduğu bilgisayara daha doğrusu bu bilgisayarın IP adresine yönlendirilmeli. Bu ayarlar genellikle web browser ile modemin konfigürasyon programına bağlanarak yapılır ancak hem programın menüleri hem de ayarlamanın yapılış şekli kullandığın modemin markası ve modeline göre değişir. Aslında çok kolay bir ayarlamadır ancak gerekirse çevrende bu konuda bilgili bir kişiden yardım istemeyi düşünebilirsin.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: March 08, 2012, 01:14:48 am »
haklisin abi gercekden anlayan birinden yardim istemek gerekli aslinda ben teamviever ile baglanmayi denedim daha onceden ama her seferinde kod ve sifre alma gibi bi imkanim olmadigi icin devamli kullanamadim yani bi ise yaramadi. wifi sistemiylede kullanabilme sansim var demi bu imkani ?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #9 on: March 08, 2012, 10:43:02 am »
Evet tabiki WiFi ile de kullanabilirsin...

buraxsavas

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: March 08, 2012, 12:51:43 pm »
Yardımlarıız için cok tesekkür ederim herkeze iyi calışmalar

burcpen

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: September 23, 2012, 02:50:00 pm »
Selamlar.
Benim uzak masa ustu ile ilgili bikac sorum olacakti.
Ben uzak masa ustu ile Iphonumu pcye bagladim ve sambapos u kumanda edebiliyorum. Fakat birden fazla el terminali(iphone) kullanmak istiyorum. ''bosonmez''in dedigi gibi herbir el terminali icin ayri kullanici adlari olusturdum. el terminalleride kendi kullanicilarindan PC ye logon ola biliyorlar. Fakat birinin uzak masa uzeriyle logon olmasi icin digerinin log off olmasi gerekiyor. ikisini ayni anda kullanmak mumkun degilmis gibi gozukuyor. Ve Iphone lardan biri uzak masa ustu ile bagliyken PC dede baska bir kullanici kullanamiyorum. Yani bir el terminaline 1 pc mi dusmesi gerekiyor? yoksa bunun daha kolay bi yolu varmidir.
Tesekkurler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #12 on: September 24, 2012, 03:31:41 am »
Windows Xp, Windows 7 gibi işletim sistemleri aynı anda açık olabilecek oturum sayısı sadece 1 olduğundan böyle bir durumla karşılaşıyorsunuz.
Burada bilgisayara aynı anda bağlı olacak bilgisayar sayısı önemli bir etken eğer aynı anda 3 ve daha azı kullanıcı açık olması isteniyorsa, bu işletim sistemlrine bir patch yüklenerek aynı anda çok kullanıcının oturum açması sağlanabilir.

Eğer aynı anda aktif olacak kullanıcı sayısı 3 den çoksa ana bilgisayarınız Server tipi bir işletim sistemi olmasını tavsiye ederim.(Windows Server 2003, Windows Server 2008 veya 2012)

Windows Xp veya Win 7 yi aynı anda RDP için çok kullanıcılı olarak çalıştırabiecek patch ler forumda daha önce paylaşılmıştı. http://forum2.sambapos.org/index.php?action=profile;area=showposts;u=130