Author Topic: Samba Pos Yavaş Çalışmaya Başladı  (Read 8845 times)

akderya

• Newbie
  • *
Samba Pos Yavaş Çalışmaya Başladı
« on: June 01, 2012, 03:08:46 am »
İlk kurulumda Samba Gayet hızlı verimli çalırken sonradan bu denli yavaşlamasının nedeni  bilgisayarla mı alakalı yoksa bilgilerin database yüklenmesinden mi ? bu sorunu nasıl aşabiliriz ?
Saygılarımla ,
Hasan Akderya

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: Samba Pos Yavaş Çalışmaya Başladı
« Reply #1 on: June 01, 2012, 04:21:03 am »
hasan kardes ben bır ıkı sey yazıyımda sana cevap verme ısınde kolaylık olsun

wındows versıyonun :
verı  tabanın :
kac makınede kulanıyorsun :
uzak masa ustu baglantın varmı :
kablo ılemı wifi ilemi baglanıyorsun :
ne zamandan berı kurulu :
sambapos versıyonu :
model markası :

bunları cevaplarsanız sanırım sıze yardım konusunda daha hızlı cevaplar gelır
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: June 01, 2012, 07:33:49 am »
Tabi kardeş hemen gödereyim

wındows versıyonun : Win7
verı  tabanın :SQLExpress
kac makınede kulanıyorsun :Tek Makine
uzak masa ustu baglantın varmı :yok
kablo ılemı wifi ilemi baglanıyorsun :-
ne zamandan berı kurulu :Programı 8 aydan fazladır Kullanıyorum
sambapos versıyonu : 2.97 (CE)
model markası : Asus K52J

Saygılar.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #3 on: June 01, 2012, 11:22:17 am »
ıstersenız 2,98 yukseltın bır ole deneyın belkı bır faydası olur

https://code.google.com/p/sambapos/downloads/detail?name=SambaSetup298.exe
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: June 02, 2012, 04:13:10 am »
SambaPOS bir zamanlar hızlı çalışıyordu sonradan aynı performansta çalışmıyor olayının bir çok etkeni olabilir. Münir'in sorduğu sorular harika sorular, cevaplarıda bir o kadar güzel buna göre bir tek açık kalıyor. oda veritabanınız,
Sorulada veritabanınızda SQL Express yazmışsınız, SambaPOS versiyonunda 2.97 CE demişsiniz.

Bundan bi emin olalım SQL Express mi, SQL CE mi? eğer CE ise ve yoğun veri kullanıyorsanız çok fazla sayıda gün sonu yapıyorsanız (2 saatte bir gün sonu yapıp kasa toplayan kullanıcımız var) CE bu yavaşlamanın problemi olabilir.

SQL Express e geçmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Metin90

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: June 02, 2012, 05:04:04 am »
Benzeri durumları test etmek için, uzun zaman geçmesine gerek olmadan, veritabanına onbinlerce kayıt oluşturan program yazsak, zor şartlarda SambaPos'u test etsek? 

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #6 on: June 02, 2012, 05:36:11 am »
metin90 kardes mehmet bey bıldıgım kadarı ıle bu testlerı yapıyor . zıra kulanım sartlarına gorede zaten bızlere db onerılerındede bulunmus . sonucta bu bır acık kaynaklı bır yazılım ve sureklı gelıstırılıyor ve malesef suanda bıldıgım kadarı ılede ıkı kısının sırtında o nedenle herkes bırazdaha enpatı yapmalı bu konularda ve destek verebılecek yazılımı gelıstırebılecek hem fıkır hem yazılım hemde maddı anlamda arkadalara ıhtıyaclarıda var . bu yuzden bıraz formda arastırma yapılmasını onerıyorum oncelıkle .

bakınız sekıl a  1 ) http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/samba
bakınız sekıl a 2 ) http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/setup/samba

ve bırsuru dokuman forum sayfasında mevcut bırcok defa konusulmus seyler bıle var emın olun defalarca bu formun butun konularını okudum zıra gereksız acılanlarını dahı konuları anlamak ve daha ıyı olaya hakım olmak adına . ve her yazdıgım sorunuma buyuk ozen ve ozverı ıle sonuca ulastırıldı . hepınızın bılgısınız bırazdaha ozen bence . herkese ıyı gunler dılıyorum

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: June 04, 2012, 02:43:44 am »
Sql express e geçirin problem yaşamazsınız.

Artık bir yılı aşkın süredir programı kullanan ve +500.000 sipariş sayısını geçen kullanıcılarımız var ve problemsiz çalışmaya devam ediyorlar. Tabi bu gerçek kullanımda ıluşan bir data. Biz testlerimizi milyonlarca satırdan oluşan otomatik veri üzerinden yapıyoruz. Bu konuda kimsenin kafasında soru işareti oluşmasın.

Biliyorsunuz SambaPOS için "dandik olur, bozulur, para ister, onlar ticari işlerden anlamaz" tarzında konuşmalar yapanlar var. Hadi bizi bilmeyen adamlar bunlara inanıyor bari kendi forumumuzda kendimizi savunmak durumunda kalmayalım.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #8 on: June 04, 2012, 05:36:55 am »
Benzeri durumları test etmek için, uzun zaman geçmesine gerek olmadan, veritabanına onbinlerce kayıt oluşturan program yazsak, zor şartlarda SambaPos'u test etsek? 

Bizim bu testleri yapmadığımızı nereden çıkardınız onu anlayamadım, Biz siz dahil herkese SQL Express kullanın diye söylenirken ve buna benzer forumda 40 tane konu varken SQL Express e geçen herkes bu durumda rahatlamış ve geçiş hikayelerini bile forumda paylaşmışken bu şekilde davranıyor olmanız sadece üzücü.

Neyse sorunuzun cevabı : SQL Express Edition a geçin....

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: June 04, 2012, 05:13:32 pm »
Yalnız arada olan Metin90'a oldu :) Hatlar biraz karıştı sanırım. Neyse artık :)
« Last Edit: June 04, 2012, 05:17:12 pm by emre »

Metin90

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: June 05, 2012, 12:02:45 am »
 :) Haddim olmayarak öneride bulunayım dedim, hem de işin aslını bilmeden.  ama sanırım kızıyormuş gibi oldum  8)