Author Topic: program da ikinci monitör kullanımı  (Read 8239 times)

YagmurduasI

• Newbie
  • *
program da ikinci monitör kullanımı
« on: March 05, 2012, 07:24:33 am »
Merhaba fastfood bir iş yerinde siparişi alırken sipariş veren müsterimizin ismini yazabileceğimiz bir ekran varmı ve bu müşterimizin menüsü hazır olduğunda ikinci bir monitöre akatarabiliyormuyuz. müşterilerimiz siparişlerinin hazır olup olmadığını o ekrandan takip edebilmeleri açısından...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: program da ikinci monitör kullanımı
« Reply #1 on: March 05, 2012, 02:28:21 pm »
Kulağa hoş bir özellik gibi geliyor ama monitör konusunu tam anlayamadım. Normal bilgisayar monitöründen mi bahsediyorsunuz? İkincisi siparişin hazır olduğunun mutfaktaki bir bilgisayardan girilmesi gerek sanki.

manyaq

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: March 05, 2012, 02:44:09 pm »
Yanlış anlamadıysam. Arkadaşın dediği. Örneğin bir fast food düşünün. Müşteri kasadan sipariş verdi. Sipariş mutfağa gidince. Mekanın bir yerinde olan lcd televizyon veya hut bir ekranda sıra numarası müşteri ismi ve siparişinin durumu yazıyor, hatta buna ne kadar süe önce sipariş verdiği bile eklenebilir. Sipariş hazır olduğunda müşteri mutfağın önünden siparişini alacak.

Aslında bununbir değişik versiyornu mutfak için düşünmüştüm ben.
Siparişi mutfakta fiş olarak yazılmayacak ekranda gösterilecek.
Bunu da şu şekilde bir sistemi olacak. Mutfağın hakim bir yerinde duvara LCD televizyon asılacak. Mutfağa sipariş verildiğinde televizyondan ses gelecek ve ekranda verilen sipariş olacak. Yani kağıt olarak yazılmayacak ekrana basılacak.
Ekranda sipariş numarası sipariş saati. kaç dakika geçtiği masa numarası sipariş verilen yemekler ve özellikleri olacak. Hazırlanan siparişler okeylenecek ve ekrandan çıkartılacak. Bu şekilde restaurantlar içinde fiş kaybı, sipariş unutulması sipariş sırası kariştirilması gibi 
 İllet sorunlardan kurtulunur. (Eski bir restaurant müdürüyüm.)
Buyük zincir fastfood zincirleri bu şekilde çalışıyor

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: March 05, 2012, 02:58:51 pm »
Evet mutfakta LCD istenen bir özellik ancak sanayi tipi ve dokunmatik bir cihaz kullanmak gerek ki hem ortamdan etkilenmesin hem de mutfak personeli tamamlanan siparişleri (ellerini temizleyip :) ) girebilsinler. Hem siparişin tamamlandığı anlaşılsın hem de sıradaki siparişler ekrana gelsin. Normal LCD cihazlar sanırım yağlı buhar nedeniyle çok çabuk bozulur. Fiş yazma maliyetine göre oldukça maliyetli ancak dediğiniz gibi bir çok kolaylık getiriyor. 3. sürümde bu konulara da ağırlık vereceğiz. Daha doğrusu hemen her bölümde çalışan personel için özel uygulamalar geliştirebileceğimiz bir altyapı oluşturacağız.

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: March 06, 2012, 03:55:44 am »
ilk önce cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim..

benim demek istediğim tam olarak müşterimiz kasadan siparişi verdi ücretini ödedi. sipariş veren müşterimizin menüsünü mutfak hazırladığında müşterimizin siparişinin hazır olduğunu ve gelip alması gerektiğini bildirebililmemiz için kasamızdaki server bilgisayarımıza  bir lcd tv bağlayarak müşterilerimizin o ekranı takip etmesini sağlamak suretiyle siparişlerinin durumu hakkında bilgi vermek.

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: March 06, 2012, 03:56:38 am »
resimleri birseferde yükleyemedim :((

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: March 06, 2012, 03:57:14 am »
buda son resim.

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: March 06, 2012, 04:00:41 am »
Kulağa hoş bir özellik gibi geliyor ama monitör konusunu tam anlayamadım. Normal bilgisayar monitöründen mi bahsediyorsunuz? İkincisi siparişin hazır olduğunun mutfaktaki bir bilgisayardan girilmesi gerek sanki.

bu arada emre bey müşterimiz siparişini almaya geldiğinde tekrar kasanın yanındaki bölmeden alıyor yani kasadaki server bilgisayarımız obu işi görür tabi sadece benim istediğim yada benim düzenime göre olmayacağı için mutfakta client bilgisayarımızdan da bu işlemi yapabliliriz. siparişin hazır olduğunu bildiren bir buton konulabilir ... "benim işyerinde buna gerek yok :P"

Drej

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: March 06, 2012, 05:22:52 pm »
Selam, YagmurduasI;

Mevcut SambaPOS sürümü ile 2. monitör, LCD panel, LCD tv kullanarak müşterinize ürünün hazır olduğunu bir ekrandan takip etmesini sağlayarak bildiremezsiniz.

SambaPOS'un 3 ve daha sonrasında çıkacak versiyonları için bu gibi ek uygulamalar düşünülebilir tabiki...

Ancaaaaak şunu yapabilirsiniz;
Müşteriniz gelir siparişini verir, sipariş alınır mutfağa hazırlayacağı yemeğin çıktısı gider, aynı zamanda kasanın yanında bulunan Adisyon yazıcısından müşterinize bir de SIRA Numarası basıp verirsiniz, (Bankalarda kullanılan Q-matic gibi) müşteri sırasını bilir. mutfak ürünü hazırladıktan sonra sıra numarasını seslenir ve müşteriyi çağırabilirsiniz.

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: March 06, 2012, 05:27:22 pm »
Drej; güzel bir noktaya değinmiş aslında ama atladığı bir nokta var.

Seri Port bağlantılı LED paneller kullanılarak bu isteğiniz yapılabilir.
Nasılki http://www.sambamarket.com/urun/sambapos-musteri-gosterge-paneli_126.aspx?CatId=128 adresindeki müşteri gösterge paneline istenilen bilgiler yapılabiliyorsa seri portlu LED ekranlarada yazılabilir.

Drej'in bahsettiği gibi müşteriye bir sıra numarası bastırılarak verilir, Müşteri bu sıra numarasını alır, yemeği hazırlanınca oluşturulacak kural ile istenilen müşterinin sıra numarası LED Panele tekrar gönderilerek LED panelde sıra numarasının yazdırılması sağlanarak müşteri ürünün almaya kasaya gelebilir.

Yine Drej'in dediği gibi tıpkı bankalardaki Q-matic gibi....     ;)

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: March 07, 2012, 12:44:12 am »
Drej; güzel bir noktaya değinmiş aslında ama atladığı bir nokta var.

Seri Port bağlantılı LED paneller kullanılarak bu isteğiniz yapılabilir.
Nasılki http://www.sambamarket.com/urun/sambapos-musteri-gosterge-paneli_126.aspx?CatId=128 adresindeki müşteri gösterge paneline istenilen bilgiler yapılabiliyorsa seri portlu LED ekranlarada yazılabilir.

Drej'in bahsettiği gibi müşteriye bir sıra numarası bastırılarak verilir, Müşteri bu sıra numarasını alır, yemeği hazırlanınca oluşturulacak kural ile istenilen müşterinin sıra numarası LED Panele tekrar gönderilerek LED panelde sıra numarasının yazdırılması sağlanarak müşteri ürünün almaya kasaya gelebilir.

Yine Drej'in dediği gibi tıpkı bankalardaki Q-matic gibi....     ;)

Merhaba Arkadaşlar sizinde bahsettiğiniz. gibi Q matiq kullanılabilir fakat arzu edersiniz ki büyük bir alışveriş merkezinin fastfood bölümünde müşteriye isimiyle olsun q matiqden aldığımız numraile olsun bağırmak suretiyle çağırmamız yakışık almaz. ama firmamızın önüne tüm masalardan görlecek bir yere monitörümüzü bağlarsak aynı hastanlerdeki hasta çağırma paneli gibi sırası gelenin ismini listelememiz daha uygun gibi düşünüyorum.

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: March 07, 2012, 10:46:12 am »
Evet haklısın Drej olayı çözümlemeye çalışmış ama dediğim gibi bir Seri Port bağlantılı LED Panel kullanarak aynı istediğiniz gibi bir sistem kurabilirsiniz, mevcut SambaPOS 2.88 verisyonu ile.....

YagmurduasI

• Newbie
  • *
« Reply #12 on: March 08, 2012, 01:50:27 am »
Seri Port bağlantılı LED Panel kullanarak aynı istediğiniz gibi bir sistem kurabilirsiniz, mevcut SambaPOS 2.88 verisyonu ile.....

Merhaba versiyon2,88'de comportları yönlendrebileceğimiz bir alan göremedim. Rs232 ile çalışan bir lcd paneli bağladığımızda buraya hasta isimlerini düşürecek menüyü nasıl elde edebiliriz.

teşekküler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #13 on: March 08, 2012, 10:48:11 am »
SeriPort bağlantılı bir LED Panel kullanmak istiyorsanız bunu tıpkı bir yazıcı gibi tanıtmanız gerekir.
Tıpkı Mülteri Gösterge Paneli gibi,

Müşteri Gösterge panellerinin nasıl kullanabileceği ile ilgili döküman ilk başta size yardımcı olacaltır. : http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/tips/musteri_gostergeleri_nasil_ayarlanir_tanimlamari_nasil_yapilir