Author Topic: El terminali kurulum problemi  (Read 13208 times)

gokhang

• Newbie
  • *
El terminali kurulum problemi
« on: January 10, 2013, 04:17:38 pm »
Selamlar
Iphone'dan deneme amaçlı PocketCloud ile Terminal.exe'yi çalıştırdım. Fakat PC'de de terminal görüntüsü çıkıyor ve Alt+Tab'la programa döndüğümde bu sefer de IPhone ekranında ana programı görüyorum. Neyi eksik yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada PC'de windows 7 pro ve SQL Express kurulu.
Teşekkürler
« Last Edit: January 10, 2013, 04:59:19 pm by gokhang »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: El terminali kurulum problemi
« Reply #1 on: January 10, 2013, 05:37:42 pm »
sanırım sızde sole bır sorun var wındows 7 server nıtelıgı tasıyan bır ısletım sıstemı degıl eger belli bır rakamın uzerınde termınal kulanacaksanız sıze tavsıyem bır wındows server kulanmanız 2008 olabılır yada 2012  olaabılır wındows 7 pach le yaksalısk 3  tane el termınalı kulanarak baglanabılırsınız ama saglıklı bır ısleyıs ıstıyorsanız ve ılerde sorun ve verı kaybı yasamak ıstemıyorsanız wındows server  urunlerınden bırını kulanmanızı onerırım . bu arada pach ıle ılgılı bır suru konu var forumda aratırsanız hem uygulama seklı hemde dosyanın kendısıne ulasabılırsınız ıyı celer dılerım sımdıden
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

gokhang

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: January 11, 2013, 04:30:56 am »
Hızlı cevap için teşekkürler Sayın Marikoğlu,
işletmem küçük olduğu için sadece bir el terminali kullanmayı düşünüyorum (en azından şimdilik).
Mehmet Bey'in forumda  verdiği "sql_server_2012_uzak_baglantilar_nasil_acilir" linkine göre Firewall ve SQL Server Configuration Manager ayarlarımı yaptım. Concurrent_RDP_Patcher yamasını çalıştırdım. Bu sefer Iphone yerine Samsung'un bir tableti ile (PocketCloud Pro Yüklü) bağlandım. Sorun çözüldü gibi, en azından tablette terminal programını, ana makinada da SambaPOS'u ayrı ayrı görebiliyorum. Şu anda problemim terminalde aldığım herhangi bir sipariş SambaPOS'da aynı anda görünmüyor, o masa hala kapalı görünüyor. Masanın açık görünmesi için illaki program üzerinde herhangi bir masaya tıklamam gerekiyor. Bir bakıma ekranı refresh yapmam gerekiyor gibi birşey. Bu arada konumuzla alakalı mıdır bilmiyorum ama,
Samba Mesaj Sunucusu başlıklı bir hata mesajı alıyorum,
"Normal olarak her yuva adresi (iletişim kuralı/ağ adresi/bağlantı noktası) için yalnızca bir kullanıma izin veriliyor" şeklinde...
Teşekkürler

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #3 on: January 11, 2013, 05:40:55 am »
sambapos klasorunun ıcınde

Samba.MessagingServer.exe diye bır dosya var onu masaustune kısayolunu olusturun
daha sonra bunu fare ımlecı ıle tutup baslat - programlar - baslangıc sekmentıne kırakın bırakın kı pc basladıgında otomatık calıssın her defasında elle calısmak zorunda kalmayın bu ıslemı yaptıktan sonra

bır kere calıstırın ızınlerı verın
daha sonra pc nıze ( ana makıne olarak kulandıgınızda yapıyorsunun bu anlattıgım ıslemlerı ) statık ıp vermenız lazım yanı bır degısmeyen ıp atamanız lazım
bu ıslemden son modeme port acmalısınız 8080 portunu belırledıgınız ıp adresıne gonlendırın lutfen daha sonra makınenınızı tekrar calıstırın goreceksınızkı ıslem yaptıgınızda tum makınelerınızde aynı anda bunu gorebıleceksınız sımdıden kolay gelsın ıyı calısmalar dılerım .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: January 11, 2013, 01:54:24 pm »
Geçde olsa tüm sorularına sırasıyla cevap verelim;

Aştığın ilk problemin, RDP (Uzak Masaüstü) ile bağlanmamışsınız, VNC veya VmWare protokolleri ile bağlanmışsınız, aynı TeamViewer gibi aynı ekranı paylaşmışsınız. Bu sebepten eksanlar aynı kalmış, Daha sonra RDP ye geçince farklı bir kullanıcı ile bağlanarak doğruyu bulmuş ve sorunu aşmışsınız.

Bunu aştıktan sonra karşınıza çıkan anlık güncelelleme sorunu için marikoğlu doğru teşhisi koymuş,
Samba Mesaj Sunucu'yu kullanmamışsınız;

Samba Mesaj Sunucusu SambaPOS'un kurulu olduğu dizinde yer alan bir programdır.
Adı Samba.MessagingServer.exe dir.

Amacı: Çok bilgisayarın aynı anda çalıştığı SambaPOS kurulumlarında bir bilgisayardan yapılan işlemin diğer tüm bilgisayarlara bildirilmesidir.

Sadece ana makina olarak kullanılan veritabanının olduğu bilgisayarda çalıştırılmalıdır. Her bir SambaPOS networkü içerisinde sadece 1 tane yerde çalıştırılmalıdır.
Yönetim > Ayarlar > Yerel Ayarlar alanında her bir client için Mesaj Sunucusu adı ve IP adresi girilmesi yeterlidir.

Bu arada eğer 7" veya daha büyük ekranlı bir tablet kullanıyorsanız, tabletde Samba Terminal programınızı kullanmanıza hiç gerek yok. 7" Samsung tabletlerde programın kendisi çok daha hızlı ve başarılı çalışır.
Bakınız örnek : https://www.facebook.com/media/set/?set=a.215422041859491.50832.142820085786354&type=3

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #5 on: January 11, 2013, 04:16:16 pm »
bazen yazıyorum ya profesyonel yardım profesluyonel yardım ıste bu net kesın sonuc o nedle zor ısyoktur bılmedıgınız ıs vardır . tesekkur ederım cevap ıcın

gokhang

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: January 13, 2013, 10:57:01 am »
söylediklerinizi aynen uyguladım, sorunum çözüldü :)
Desteğiniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #7 on: January 13, 2013, 12:41:06 pm »
gerı donus ıcın bız tesekkur ederız dıger arkadaslar bu gerı donuslerle en azından sorunlarını umuyorumkı onlarda cozer . ıyı kulanımlar dılerım emınım ısletme hayatınız sole olacaktır SambaPOS'tan once ve SambaPOS'tan sonra dıye bunu soledıgımı unutmayın