Author Topic: adisyona eklediğim ürünün aynını tekrar eklediğimde ayrı ayrı kaydoluyor..  (Read 8054 times)

poyraz

• Newbie
  • *
mrb arkadaşlar.. herhangi bir masaya ilave ürün girdiğimde her seferinde ayrı ayrı gözüküyor adisyonda birleştirmiyor.. aynı ürünleri arka arkaya farklı zamanlarda girdiğimde birleşmesini nasıl sağlarım yardımcı olursanız sevinirim..

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Yazıcı Şablonlarından adisyon şablonunu bulun. En altta "satırları birleştir" gibi bir seçenek olması gerek.

poyraz

• Newbie
  • *
yok adiaayon çıktısıyla ilgili değil sorunum.. farzımisal bir masa geldi ona adisyon açtım 1 hamburger bir cola girişi yaptım adisyondan çıktıkm 15 dk sonra bir kola siparişi daha aldım aynı masadan adisyona eklemem için giriş yaptım adisyonda 1 hamb urger 1 cola var ikinci kolamı girmek için üzerine tıklayıp çoğaltamıyorum ürünlerden tekrar colaya tıklamam gerekiyor bu önemli değil tıklayıp ekliyorum fakat daha önceki siparişin altına ekliyor 1 cola 1 cola alt alta oluyor bu bir örnek sipariş miktarında ürün çoğaldıkça adisyon içeriği karmaşıklaşıyor aynı ürünler alt alta olduğundan.. spariş teyidi yapmak zorlaşıyor..

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Asıl sipairş teyidi yapmanız kolaylaşsın diye her bir sipariş grubunu ayrı ayrı gösteriyoruz :) Mesela müşterinizin 3 kola siparişi vardı. Yemeklerini yediler kolalarını içtiler ve 2 kola daha sipariş ettiler. Eğer ayrı göstermek yerine eski kola siparişini 5 yaparsak "müşterinin en son ne sipariş ettiğini" ya aklınızda tutmanız ya da gidip müşteriye sormanız gerekir.

Not: SambaPOS bir kerede alınan sipariş içinde yer alan satırları eğer aynı özelliklere sahiplerse birleştirir. Yani iki kez kola tuşuna basarsanız bunu 2 kola olarak toparlar. Ancak farklı zamanlarda aldığınız siparişleri birleştirmez. Bunları sipariş saati ve siparişi alan garson bilgileri ile birlikte gruplayarak gösterir. Böylece müşterinin kaç kere sipariş verdiğini, ne zaman sipariş verdiğini, siparişleri hangi garsonun aldığını, her bir siparişte neler sipariş ettiğini, en son siparişinin ne olduğunu ve en son siparişini de ne zaman verdiğini bir bakışta görebilirsiniz.

Adisyon veya diğer herhangi bir çıktıda tüm bu satırlar birleştirilebilmektedir.
« Last Edit: January 08, 2012, 11:36:58 am by emre »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Ayrıca eğer bir nedenle topluca tüm satırları birleşmiş olarak görmeniz gerekirse "Ödeme Al" ekranına girebilirsiniz. Bu ekranda sol tarafta tüm satırlar birleşmiş olarak görüntülenmektedir.

poyraz

• Newbie
  • *
teşekkür ederim.. çok başarılı ve kullanışlı bir adisyon programı.. kişi sayısı,garson ismi vb bilgilerini göstermek için nasıl bir ekleme yapmalıyım?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Garson, Kişi Sayısı gibi bilgileri adisyon ekrandanında mı görmek istiyorsunuz? Yoksa yazıcı çıktısında mı?

Her türlü bu iki konuyu da Adisyon etiketleri kullanarak yapacaksınız. Adisyon etiketleri ile ilgili bilgi almak için http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/tips/adisyon_etiketleme_ile_kuver_uygulamasi_nasil_yapilir  linkini kullanabilirsiniz.

Eğer bunları ekranda görmek istiyorsanız, adisyonun en alt satırında sarı arkaplan rengi üzerine yazılmış olarak görebilirsiniz.

Bu bilgileri adisyon çıktısında da görebilirsiniz, bunu nasıl yapabileceğinizle ilgili bilgileri http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/guide/printertemplates adresinden öğrenebilirsiniz.