Türkçe Bölümler > Genel Tartışma

Teşekkürler

<< < (2/2)

emre:
Dostlarım, arkadaşlarım... SambaPOS bu ülkeye, bize ait bir projedir. Dünyanın her yerinde Türk olduğunuzu öğrendikleri anda otomatikman negatif tepki veren ve bizleri saçma sapan şeylerle suçlayan insanlar var. Bunlar çok sık başımıza geliyor ve yabancıların bizden çekinmelerini bazen normal de karşılıyorum. Buna rağmen kim olduğumuzu hiç saklamadık. Türkiye'yi ve Türkçe'yi hep ön planda tuttuk. Bakın dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun internet sitelerimize giren ve bu programı kullanan herkes projenin hangi ülkede üretildiğini, kimlerin yazdığını biliyor. Genelde Türk programcılar uluslar arası projeler yaptıklarında Türk olduklarını pek çaktırmazlar. Biz bundan hiç çekinmedik. Mücadele ettik ve adımızı duyurmak için herşeyi yaptık. SambaPOS sadece Türkiye de çalışmıyor. 16 dil destekliyor. 50 ülkede kullanılıyor. Binlerce insanın ülkemize sempati duymasını sağlıyoruz. Ayrıca her telefona cevap veriyoruz. Çağıran olursa kalkıp gidiyoruz. Yerimiz yurdumuz belli. Binlerce SambaPOS kullanıcısı anlayamadı bir tek bu kişi mi anladı kim olduğumuzu?

Bizi sektörü baltalamakla suçlayan önce dönüp kendine bir baksın... Yabancı servislerle işbirliği yapmak vatana ihanettir. Üç kuruş para için kendi halindeki insanlara böyle iftiralar atmaktan hiç çekinmeyen bu insanlar bu ülkede ticaret yapıyor, sizlere ürün satıyor. Bize bunları söyleyen kendi müşterilerine neler yapıyor artık siz düşünün. Sektörü aslında kim baltalıyor sorusunun cevabını şıp diye bulabilirsiniz.

Bu kafa yapısıyla program falan geliştirilemez. Bu zihniyete sahip insanlar anca kapalı kapılar arkasında fısır fısır dedikodu yapmayı başarabilirler. Korkaklık, bağnazlık, kurnazlık zihniyeti bazı insanların ta iliklerine kadar işlemiş. Bu insanlar için yapılabilecek hiç birşey yok.

Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın bu proje devam edecek. SambaPOS'u bitirmenin tek yolu ondan daha iyisini yapmaktır. Başka bir yolu yok. Buyrun sizi tutan kimse yok. Saçma sapan iftiralar atmaktan vazgeçin ve kod yazmaya başlayın bence şimdiden... Yok kod yazmakla falan uğraşamam ben bu iftiralara devam edeceğim diyorsanız o zaman iddalarınızı hakime ispatlamak zorunda kalırsınız.

Metin90:
Emre arkadaş, bahsettiğim kişi buraya gelip mesajları okur mu bilmiyorum. o düşünceler bana ait değil, sanki bana cevap veriyor gibi yazmışsın üzüldüm. 

Bu adamın ön yargısını  değiştirsek  daha iyi olmaz mı? Gerçi bu iş atomu parçalamaktan zormuş.

Nasıl değiştirebiliriz konusunda ise benim önerim yok . Sadece durumu aktardım.  Belki de bu gibi durumları değerlendirip ikna etmek için,  eylem planı hazırlamak gerek. Keşke aksakallı bir amca veya sektörün duayeni gibi sözü dinlenen biri olsa da onu dinleseler.

emre:
Metin90 bunu yazmaktaki amacını biliyorum. Aslında konuya genel anlamda "SambaPOS konusundaki önyargıları nasıl kırabiliriz" açısından bakıyorsun ve haklısın bu açıdan bakmak lazım. Ama öyle bir örnek oldu ki. Yani insanlar SambaPOS'u kötü çalışıyor, özellikleri eksik, programcıları yetersiz, destek yetersiz, vb her konuda eleştirebilirler. Zaten yüzümüze karşı eleştiren de daha iyi yere gelelim diye eleştiriyordur. Bunları dinleriz, yapabileceğimiz ne varsa yaparız, kendimizi anlatmaya çalışırız. Şu saate kadar da hep böyle yaptık. Ama CIA falan deniyorsa niyet başkadır.

Mesela bir restoranı çorbası kötü, servisi geç, garsonları ilgisiz diye eleştirirsiniz ama adamın arkasından "millete martı eti yediriyor" diye iftira atarsanız dedikodu yaymaya, zarar vermeye çalışıyorsunuz demektir. Bu laf ikinci defa geliyor forumda önceden yazmıştım. Bu konuya basit bir önyargı gibi bakamazdım ve buna bir tepki göstermem lazımdı. O niyetle yazmadım ama eğer sana söylemişim gibi anlaşıldıysa kusura bakma lütfen. Düzeltmemi istediğin biryer varsa özelden bildirirsen düzeltebilirim.

Anlıyorum, yazılım üreten firmalar veya bu firmaların ürettiği programları satanlar SambaPOS'u bir tehdit olarak görebilirler. Bizim için bunlar yeni ama zamanında Microsoft'da Linux'un kendilerine zarar vereceğini düşünerek herşeyi yaptı. Davalar açtı, önlemeye çalıştı. Ama baktılar treni kaçırıyorlar şimdi onlar da artık açık kaynak yazılımlara destek veriyorlar, hatta .net programlarının Linux'da çalışmasını sağlayan mono projesine falan destek oluyorlar. Açık Kaynak projeleri destekleyen OpenCurve Foundation Microsoft desteği ile kurulan ve faaliyetlerini yürüten bir vakıftır mesela. Dünya bu kadar değişti.

Şu bir gerçek ki Linux Windows'u ya da Open Office MS Office'i ya da MySQL MSSQL'i batırmadıysa SambaPOS'da piyasadaki kaliteli hiç bir ürüne zarar veremez. Verse verse kalitesiz yazılımlara ya da müşterileri için artı değer üretmeyen firmalara zarar verir. Bu da olması gereken birşey. Bu sektörü baltalamaz aksine geliştirir. Sonuçta birileri işini kötü yapıyorsa kendini geliştirmeye zorlanmalı. Fitne fesat yayarak, insanları olmayacak şeylerle kandırarak iş yapmak nereye kadar? Bu restoran otomasyon sektöründe ciddi iş yapan hiç bir firmanın istemeyeceği birşey. Sonuçta DandikPOS iyi çalışmıyorsa bu o sistemdeki tüm markalara ciddi zarar veriyor. Adam yazıcıya suç atıyor, barkoda suç atıyor. Bu böyle.

Bizim yazılım şirketlerimiz de artık büyük düşünsünler. Sadece belli bir ülkeye ya da belli bir kesime iş yapan firmaları daha çok zorluklar bekliyor. Bunun nedeni biz değiliz. Bunun nedeni internet ve gelişen teknoloji. Bizim firmalarımız da yenilikler yapsınlar yurtdışına açılsınlar, projelerini geliştirsinler ve en büyük firmalarla rekabet etsinler. Eskiden bunlar çok zordu ama artık internet her tür imkanı sağlıyor. Yurt dışında bayiler bulmak, kurulumlar yaptırmak, oradaki sistemlere uyum sağlamak hiç de zor değil. Biz dünyanın her yerinde kurulum yapabiliyoruz. Her tür soruna, donanıma da müdahele edebiliyoruz. Forumda bile tonla örneği var. Bunu herkes yapabilir. Yeter ki sistem doğru kurgulansın. Adam akıllı iş yapılsın.

Yani SambaPOS'u sektöre zararlı bir proje gibi algılamak yerine firmalarımıza bu yolu açan bir proje olarak görmek gerek. Dünyanın herhangi bir yerinde SambaPOS kullanan bir kullanıcı Türkiye'den başka şeyler de satın alabilir. Program bile satın alabilir. Bunun örneklerini görüyoruz. Ama önce gözümüzün önüne çekilmiş perdeyi kaldırıp dünya nereye gidiyor, neler oluyor bir görmek lazım.

Ben ne kadar anlatırsam anlatayım, ne kadar yazarsam yazayım boş aslında. Bizi en iyi SambaPOS kullananlar ya da müşterilerine SambaPOS kullanarak çözüm üreten firmalar anlatabilir.

mdcaglar:
nihayet 2. bilgisayarı sql server 2012 üzerinden bağlamayı başardım :)

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version