Author Topic: stok takip  (Read 10790 times)

hopalarga

• Newbie
  • *
stok takip
« on: November 05, 2011, 10:07:57 am »
Merhabalar Programınızı yeni kullanmaya başladım bazı takıldıgım yerler var özellikle stok konusunda vidyolarda ve budaki bilgileri okuyarak ve takip ederek alım işleri v stok kartları girişlerini yaptım  programı açıp gün başı yapıyorum ve bir kaç yemek ve içecek satııp gün sonu yapıyorum ve raporlardan envarter raporuna baktıgımda satmış oldugum ürünlerin miktarlarını düşmüyor acaba ben mi yanlış yere bakıyorum yada stokta ne kadar su ve ya kola kaldıgını görebilcegim başka bi yer mi var

liyacafe

• Newbie
  • *
Re: stok takip
« Reply #1 on: November 06, 2011, 02:00:26 am »
selamlar..ben kıbrısta 5 aydır stok kontrollu kullanıyorum.....bu programda stok gırdıkten sonra bide recete tanımlamanıız lazım   örnek

stok kartı actınız
kola
soda
su

sonra
recete ekliyeceksiniz recete adı yazdıgızda stokdaki ürün otomadik geliyor.....
mesela butun içeceklerin alış fiyatı aynıysa sadece kutu icecek olaraktda takip edebilirsiniz...ben oyle kullanıyorum...

hopalarga

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: November 12, 2011, 10:51:02 am »
hmm peki bu receteleri nasıl oluşturmam gerekiyor dediginiz gibi kola su çay bunları tek tek  olarak stok takipi yapmak istiyorum deneme amaçlı bi kaç reçete oluşturdum ama stoktan düşüş yapmadı

ardakose

• Full Member
« Reply #3 on: November 12, 2011, 12:24:07 pm »
öncelikle stoklardan stok oluşturmalısınız. Örneğin kola, anabirim adet hareket birimi adet çarpanı 1 yaptım ben. sonra reçetelere girip reçete oluturun. reçete ismi kola, ürünlere menünüzde oluşturdugunuz kolayı seçin. sonra stoklardan stok ekle diyin stoklarınızda oluşturdunuz kolayı seçin kaydedin. sonra alım fişi oluşturun kola alın. sonra satış yaptığınızda stokdan düşer.

hopalarga

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: November 12, 2011, 12:29:02 pm »
Dediklerinizi yaptım stoktan düşügüne bakmak için gün sonu yapıp raporlardan envarter raporuna tıkladıgımda;

(onaltılık değeri 0xFFFF), geçersiz bir karakter. Satır 1, konum 376 bir hata alıyorum şuan

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #5 on: January 02, 2012, 06:19:26 am »
Selam hopalarga;
Mevcut kullandığınız SambaPOS'u günceller misiniz?
O hatayı almayacaksınız

sambapos.googlecode.com

bacce

• Newbie
  • *
stok takip
« Reply #6 on: January 19, 2012, 04:22:53 am »
alım fişine yanlışlıkla 20 cl Tekirdağ rakı yerine 20 cl yeni rakı yazılırsa ve stok listesinde de yani gün sonu raporlarında da o şekilde gözükmeye başlıyor.bu yanlışlık alım fişindeki satır sille bir gün sonra giderilebilir mi ya da başka bir şeymi yapmak lazım.yani tahminime göre gün sonu raporu alındıktan sonra alım fişi silsek bile gözükür .ne yapmak lazım acaba.

bir de fıçı bira satışlarında stok kartını fıçı bira diye açıyoruz.ana birim cl hareket
birimi fıçı (fıçı cinsinden alım yaptığımız için ) hareket birim çarpanını da 5000 cl olarak tanımladık .sonra 33 cl ve 50 cl. ve 70 cl. diye reçete tanımladık reçete adı efes fıçı 33 cl ürün adı efes fıçı 33 cl stok adı efes fıçı yaptık doğru mudur.Teşekkürler

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #7 on: January 19, 2012, 07:37:02 am »
Alım fişlerine yalnızca aynı GünBaşı-GünSonu içerisinde müdahale edebilirsiniz. Aksi taktirde çok fazla kötüye kullanım olurdu.
Yani, 1 ay önce yaptığınız alım fişi kötü niyetli bir personel tarafından gidip değiştirilebilir ve sayım raporunda sizin farkına varamayacağınız kötüye kullanımlar çıkabilirdi.
Bu sebeplerle ertesi veya sonraki günlerde Alım fişi içerisinde değişiklik yapamazsınız.

Fıçı bira tanımlamalarınız son doğru hiç bir sıkıntı gözükmüyor.

Bu tanımlamalar ile her bir 33CL Bira sattığınızda Fıçı stoğunuzdan 33CL düşmesini sağlamış oldunuz.

« Last Edit: January 19, 2012, 07:48:55 am by Mehmet AKYILDIZ »

bacce

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: January 19, 2012, 12:30:08 pm »
Mehmet bey dün 6 ad 20 cl rakı 4 ad 35 cl rakı alım fişi girdim. Bugün stok ta alımlar birinde 120 ad. diğerinde 140 ad. görünüyor. Alım fişlerini kontrol ettiğimde o rakamlarda bir alım fişi kesinlikle yok. Alım fişinde düzeltme yerine tamamen alım fişini silme imkanı var mıdır? Stoğu komple düzeltmek için tüm alım fişlerini va tüm günsonu belgelerini silerek sıfırdan alım fişi girip stok takibini sıfırdan yapabilirmiyiz? Yani tüm stoğu sayarak tek bir alım fişi ile giriş yapabilirmiyiz?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #9 on: January 20, 2012, 09:32:01 am »
Alım fişleri ile girilen ve alınan (envantere yansımış) ürünlerin miktarlarının düzeltilmesinin en mantıklı yolu, sayım güncellemedir.

Bunu şu şekilde yapmalısınız.

GünSonu yapılır.
Yönetim > Ürünler > Gün Sonu Belgeleri ne gelinir.
En altta bulunan en son  yaptığınız gün sonu belgesi içine girilir ve en sağ sütunda bulunan FİİLİ STOK hücresine o ürünlerin gerçek envanter rakamları yazılır ve KAYDET tuşuna basılır.
Bu sayede buraya girdiğiniz tüm miktarlar sizin elinizdeki en son envanter rakamı olarak güncellenir. (Sayım Girişi)

Daha Sonra GünBaşı yapılarak satış işlemlerine geri dönülebilir.

NOT:
Gün Sonu belgesi yanlızca günsonu yapıldıktan sonra KAYDET tuşu aktif hale gelecektir.
Onun için sabah işe başlamadan önce yapılabilir.