Author Topic: yavas calisma sorunu  (Read 8939 times)

muratkece

• Newbie
  • *
yavas calisma sorunu
« on: January 16, 2012, 04:25:59 pm »
selamlar ortalama 3 aydir sambapos kullaniyoruz vede gayet memnunuz ama bi sorunumuz var hala cozemedik cok yavas calisiyor ozellikle odeme ekraninda odeme alindikdan sonra tekrar pos ekranina donmesi ve para cekmecesini acarken cok kasiyor ram yetersiz oldugunu dusunduk 512 mb lik rami 1 gb a yukselettik ama maalesef yine ayni sekilde o iki bölümde cok yavas calisiyo bunun sebebi ne olabilir birde raporlari silebilme imkanimiz varmi yani gun sonu raporunui aldikdan sonra tamamen silme imkanimiz varmi bilgi verirseniz cok sevinirim.

kolay gelsin iyi calismalar....

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: yavas calisma sorunu
« Reply #1 on: January 17, 2012, 04:55:32 am »
Ödeme aldığınız zaman normal adisyonu kapatırken daha mı yavaş çalışıyor? veritabanı nedir? program sürümü nedir?

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: January 17, 2012, 05:36:34 am »
evet odeme alinip odeme sayfasini kapattirken cok yavasliyo sonra masa secip islem yapilacagi zaman yavas para cekmecesini gec aciyo su anda kullandigimiz en son surum 2.82 veritabani txt uzerinden calisiyo sql compact kurdum bugun onunla denedim hizlandi ama bilmiyorum belkide yeni oldugu icin hizli bi zaman sonra raporlarin birikmesinden dolayimi kasiyo belkide bide ne zaman kursam sql compacti o zamanda rahat kullanamiyoruz cunku pc otomatik kendini kapatiyo mavi ekran cikiyo en son yuklenen programlar neden olabilir yaziyor.gercekten sambapos cok guzel bi eser emeginize saglik.yanliz bu zamana kadar bi sorunsuz kullanamadik bilmiyorum belkide biz bazi seyleri yanlis yapiyoruz yardimci olursaniz cok sevinirim

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: January 17, 2012, 05:50:29 am »
TXT dosya üzerinden çalışma, SambaPOS'u ilk deneyenler bir veritabanı kurmadan programı hızlıca inceleyebilsinler diye koyduğumuz bir özellik. Programı inceledikten sonra normal kullanımda kesinlikle bir veritabanı ile çalıştırmak gerekiyor. http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/samba adresinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

PC'nin kendini otomatik kapatması veya mavi ekran çıkması gibi problemlerin birçok nedeni olabilir ama genellikle bu tür problemler donanımsaldır. Eğer PC'yi bir süre yoğun kullandıktan sonra bu tür sorunlar yaşıyorsanız bir ısınma problemi yaşıyor olabilirsiniz. PC içinde fazla ısınma olduğunda yanmaktan korumak için kendini otomatik kapatacak koruma mekanizmaları bulunmaktadır. Soğutma fanlarında problem olabilir ya da CPU üzerine sürülen termal macun özelliğini kaybetmiş olabilir. Bir teknik servise danışmanızda fayda var.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: January 18, 2012, 06:55:44 am »
tesekkurler galiba sorunu cozdum su anda bi sorun yok gayet duzgun calisiyor yanliz yinede bizim gunluk raporlari aldikdan sonra dipdeki kayitlari silmemiz gerekiyor bunu nasil yapabilecegimiz hakkinda bilgi verebilirmisiniz ?

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: January 22, 2012, 03:41:32 am »
raporlarin silimi konusunda bi bilgi verebilirmisiniz devamli databasi degistirmem mi gerekiyo yada daha kisa bi yolu varmi ?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: January 22, 2012, 05:15:27 am »
Program içinden işlem kayıtlarını günlük olarak silmek gibi bir özelliğimiz malesef yok.

Bunun daha kısa yolu bir SQL cümlesi çalıştırarak hareket tablolarının içini boşaltmak olabilir. Aşağıdaki linkteki konunun altına hareket tablolarını temizlemek için kullanılabilecek SQL cümlesini içeren dosyayı eklemiştim.
http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,60.msg251.html#msg251