Author Topic: SambaPOS'un genel amaçlı sipariş programı olarak kullanımı  (Read 5672 times)

Metin90

• Newbie
  • *
Sambapos'u inceledim. Gayet güzel ve güçlü bir yazılım olduğu anlaşılıyor. Güven veriyor. Tebrik ederim .

Ufak bir sorunum var. Bu program sanki sadece restoran yazılımı gibi görünüyor, genel amaçlı sipariş programı haline dönüşebilir mi? Belki mümkündür ama ben bulamadım.

Ya da şöyle olsa, kurulum esnasında seçenekler çıksa, işletmeye uygun  şablon veya özellikler otomatik kurulsa, ya da ayarlar kısmından bir şablon seçsek, mesela Restoran, veya Taksi Durağı  gibi  seçsek? Buna göre ayar kalıpları otomatik aktif olsa, yani taksi seçersek, masa olmaz. mutfak yazıcısı olmaz gibi.

Belki de ayrı bir program yapılması daha uygun olur bilemiyorum. Çok şey istemiş olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: SambaPOS'un genel amaçlı sipariş programı olarak kullanımı
« Reply #1 on: March 07, 2012, 11:03:18 am »

Merhaba,
SambaPOS şu anda Restoran haricinde perakende satış yapan çok farklı işletmelerde hali hazırda zaten kullanılmaktadır.
bakkallar, kantinler, hediyelik eşya dükkanları zaten kullanıyorlar.

Burada ürünlerin illa buton olarak gözükmeleri de gerekmiyor.
Brakod okuyucu ile kolayca satılabiliyor.

Taksi durağı örneğini anlayamadım, biraz daha açıklar mısınız, belki mevcut halini bile adapte edebiliriz.

Metin90

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: March 07, 2012, 03:27:18 pm »
Taksi duraklarına özel talepler oluyor. Araçların plakaları yada kodları tanımlanıp, çağrı geldiğinde sıradaki araca yönlendiriliyormuş. Aslında gerçek bir taksi durağında gözlem yapmak gerek.

Ayrıca  diyelim bir site(konut) var, müşteri duraktan taksi çağırdı. fakat taksi geldi başka birisi bindi gitti. Böyle sıkıntıları gidermek için müşteriden çağrı geldiğinde kendisine bir kod  bildiriliyor. Mesela A65.  Belki plaka da olur.  taksi geliyor, kodu söyleyen müşteriyi alıyor, tatsızlık çıkmasın diye.. Duraktan gönderilen siparişlerin takibi, gibi  aklımıza gelmeyen özellikler olabilir.
https://www.google.com.tr/search?q=DURAK+TAK%C4%B0P+PROGRAMI+1.0.1&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

https://www.google.com.tr/search?q=Taksi+Durak+Program%C4%B1&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=Taksi+duraklar%C4%B1+i%C3%A7in+haz%C4%B1rlanm%C4%B1%C5%9F+bir+programd%C4%B1r.&meta=

https://www.google.com.tr/search?q=Park+Taksi+Durak+Y%C3%B6netimi&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a

« Last Edit: March 07, 2012, 03:49:51 pm by Metin90 »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: March 07, 2012, 09:07:33 pm »
Selamlar Metin... Öncelikle güzel önerilerin için çok teşekkür ederim. Benim kişisel olarak bu konudaki genel kanım şu şekilde. SambaPOS öncelikli olarak "konuk ağırlama sektörü" nün ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen bir program. Konuya "restoran" olarak değil de sektör anlamında baktığımızda birçok işletme ilgi alanımıza giriyor. Projemizi oteller, sağlık klüpleri ve buna benzer hizmetler üreten işletmeleri de kapsayacak şekilde geliştiriyoruz. Şimdi otel deyince otelin içinde market de var. Elbette bunlar için geliştirdiğimiz özellikler programın bakkallar, kantinler gibi yerlerde de kullanılabilmesini sağlamış oluyor. Ancak dediğim gibi önceliğimiz her zaman "konuk ağırlama sektörü".

Ancak diğer bir taraftan SambaPOS açık kaynak bir proje olduğu için belli bir kullanıcı kitlesinin ilgi duyduğu alanlara da yönelebilir. Örneğin projemiz geliştikçe atıyorum fotoğrafçılar veya kuaförler tarafından da ilgi görmeye başlayabilir. Böyle bir durumda projenin bu tür işletmelerin spesifik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde genişletilebilmesi veya projenin bu sektörlere yönelik farklı kollara ayrılması söz konusu olabilir.