Author Topic: Gün başı - Gün Sonu ve giriş ekranı hakkında  (Read 5503 times)

Metin90

• Newbie
  • *
Gün başı - Gün Sonu ve giriş ekranı hakkında
« on: March 13, 2012, 08:36:04 am »
Merhaba kolay gelsin arkadaşlar, Ben SambaPos'un gerçekte nasıl kullanıldığını ve işletmedeki ihtiyaçları sorunları bilen birisi değilim. Sadece kullanırım veya önerebilirim düşüncesiyle inceliyorum.   

Gözüme çarpan bazı konular ve önerilerim var.

Gün başı Gün sonu? Bu ne için? rapor almak için olsa gerek. yani bu gün ne yaptık kasaya ne girdi ? bunu rapor almak için olsa gerek .  Peki günün başı ve sonu belli değil mi? bunu niye tıklamak suretiyle yapıyoruz. Gün sonu yapmayı unutmayın diyoruz? evet bazı işletmelerde mesai gece yarısından sonra bitiyor olabilir. bu yüzdendir.

Bu işi otomatiğe alsak, mesai saatleri başlangıç ve bitiş diye bir ayar olsa, program oradan günün başını ve sonunu algılasa?  Ya da isteyen  manual isteyen benim dediğim gibi otomatik kullansa?

Giriş ekranı şifre Vatandaş programı ilk defa kurdu. hemen şifre soruyor. o da altında yazıyor zaten. Benim bilgisayarım tekindir başka kimse kurcalamaz. Olsun yine şifre gireceksin şifre 123..

İstenmediyse, şifre ayarlanmadıysa ya da varsayılan şifre varsa ayrıca bunu girmeyelim. o ekran çıkmasın. isteyen şifre ve kullanıcı ytetkilerini ayarlasa istemeyen tam yetkiyle kullansa...

ardakose

• Full Member
Re: Gün başı - Gün Sonu ve giriş ekranı hakkında
« Reply #1 on: March 13, 2012, 11:00:20 am »
gün sonu gün başı neden var güzel soru=)
şimdi biz stokla çalısıyoruz. sattıgımız ürüne göre stoklardan düşüyor. mesela 100 tavuk döner sattık 10 kg tavuk gitmesi gerekiyor ama 9 gitmiş bunu gün sonu raporlarına giriyoruz ona göre maliyet hesaplıyoruz. vardiyalar arası kasa teslimi varsa iki vardiyanın bu gün sonu ve gün başı işlemini birlikte yapması gerekir bu nedenle otomatiğe bağlamak sakıncalı olur diye düşünüyorum.
şifre ekranına gelince sambapos çok kullanıcıyı destekleyen bir program çalışanlar paket servis elemanları patronşlar hepsi için ayrı hesap oluşturulabilir. bu oluşturulan hesablar için kullanıcı adı girilmeden direk şifrelerini girerek sambaposa giriş yaparlar şifreler burda aynı zamanda kullanıcı adı yerine geçiyor. tek kullanıcı olan sistemlerde belki bahsettiğiniz olay olabilir. ancak çok kullanıcı olan sistemlerde hangisine gircek? ki samba posta kötü amaçlı kullanımları önlemek için ödemesi alınan adisyonlar bile geriye dönük işlem yapılamıyor şifresiz girilmesini düşünemiyorum bile=)

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Gün başı - Gün Sonu ve giriş ekranı hakkında
« Reply #2 on: March 16, 2012, 10:25:22 am »
merhaba,
GünBaşı GünSonu : Aslında birden çok işe yaramaktadır. Mesela; Gün başı ile Kasa durunun net takibi yapılabilir. Mesai başlamadan önce sayım işlemleri için (sayımın hangi tarihten itibaren geçerli olacağı), Gece 12 den sonrasında da çalışan işyerleri için günün bitmediğinin ve raporların bu saate içerisinde de  alınacağı söylemek için, ve daha bir çok sebep için kullanılmaktadır.

Şifre Meselesi : Burada sorulan şifre sadece işi olmayan kişilerin programa giremesin anlamında kullanılmaz, Kullanıcın kim olduğunun; kimin ne sattığının hangi masalarla hangi adisyonlar da çalıştığının takibinin yapılması için kullanılır. Giriş yapan kullanıcının şifresine yetkisine göre ekranları bile özel olarak tasarlıyor, şifresiz olması durumunda bu dahil bilinemezdi.  İlk yükleyenlerde altta yazıyor olması da sadece bir hatırlatma; şifrenizi değiştirmeniz gerektiği hatırlatması aslında... Sizin gibi bilgisayarı tekin olan ve sadece sizin kullandığınız bir bilgisayarın olması nadir bir durum bile değildir, milyonda birdir o da size denk gelmiş, Şifresiz giriş gibi bir durum söz konusu değildir.
« Last Edit: March 17, 2012, 06:12:15 am by Mehmet AKYILDIZ »