Author Topic: el termınal menusunde rakamlar gozukmuyor ?  (Read 7364 times)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
el termınal menusunde rakamlar gozukmuyor ?
« on: April 06, 2012, 03:12:44 am »
el termınalı ıle baglanıp termınal programını calıstırıp kulanmaya baslayınca rakamlar gozukmuyor . termınal masa duzenını yenı bır masa gorunumunde ayarladım ve onu ayarlarda duzelttım baska yapmam gereken bır ayar varmıdır acaba el termınal gorunumu ıle ılgılı .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: el termınal menusunde rakamlar gozukmuyor ?
« Reply #1 on: April 06, 2012, 06:33:14 am »
marikoglu merhaba,
Rakamlar gözükmüyor dediğin giriş şifrelerini yazdığımız numaratör mü? Yoksa masa numaralarında mı bahsediyorsun.

Büyük ihtimalle, masa numaralarıdır diye cevabıma devam edeyim.
El terminaline giriş yaptığın kullanıcı şifresinin Kullanıcı Rollerinde tek bir departmana tanımladıysan ve El terminali Masa görünümünü de bu departmanda tanımlı değilse masalarını göremeyebilirsin.

Şimdi ben bu el terminalinde masaların nasıl tanımlanması gerektiğininden bahsedeyim biraz.

PC düzeyinde masalarım ve ürünleriminm ayarlarmaları tanımlamaları sıralamaları gibi işlemleri tamam olduktan sonra, El terminalinde kullanmak istediğim Masa Görünümünü oluşturururum, Bunu mevcur bir masa görünümü üzerinden kopyalayarakda yapabilirim sıfırdan yeni görünümde tasarlayabilirim.

El terminalinin ekranına yerleştirebilmek için sutun sayısını ve düğme yüksekliğini de tanımladıktan sonra bu masa görünümünü kaydederiz.

Aynı uygylamayı Menu içinde yapmamız gerekir. Çünkü PC de kullandığımız menu butonu yükseklikleriyle el terminalidekiler aynı olmayacaklardır.

Bunuda tanımladıktan sonra; El terminnalerin kullanılacağı departmanın içinde girilerek El terminali Masa Görünümü ve El terminali Menusu açılır listeden seçilerek kaydedilir ve işlem tamamlanmış olur.

Departman kaydedildikten sonra el terminali programı çalıştırıldığında masaların ve menun karsında olacaktır.

NOT: Bunu yazarken aklıma geldi, El terminali için yaptığın masa gorunumunde düğme yukseklikleri 1, 2 gibi minicik birseyler vermiş olamazsınız değil mi? eğer öyleyse 1px boyundaki masalarıda göremiyor olmanız normaldir çünkü.

Sorun çözülmezse buradan daha detaylı sorun bende yardımcı olmaya çalışayım.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #2 on: April 06, 2012, 08:42:37 am »
1. sama gornumunden yenı masa gorunumu dedım adını TERMİNAL dedım ve termınalde gorunmesını ıstedıgım masaları ekle kısmından ekledım.
baska ayarla oynamadım herhangı bır dugme yukseklıgı yada sayfa sayısı gıbı bırsey yazmadım hıcbırseyı ellemedım .
2. departman bolumunden termınal masa gorunumunu ısaretledım ve kaydet dedım .
3. termınalden gırınde sadece katagorıler belırıyor adet yazmak ıcın mesela 12345 dıye rakamlar cıkmıyor

aslında sole sorsam daha ıyı olur bence sole resımlı yada vıdeolu bır el termınal ıcın masa gorunumu ve ayarların yapıldıgı bır dokuman varmıdır .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: April 06, 2012, 04:23:09 pm »
Evet ilk yazdığınızda anladığımıza göre bu bambaşka bir sorun.
Bu şekilde detaylı anlatıldığında daha net yardımcı olabilirim.

Gelelim sorununuza, sizin probleminiz masa görünümü ile ilgili değil Menü ile ilgili,
Yukarıda verdiğim cevapta Menü Listesi eklemelisiniz demiştim ya burada el terminali için yaptığınız masa görünümü içerisinde Tüm kategori özellikleri linkinde Numaratör Tipini Small (Küçük) olarak ayarlarsanız adet butonlarınız gelecektir.

Umarım bu sefer doğru anlayabilmiş ve sorunuzu çözebilmişizdir.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #4 on: April 07, 2012, 02:13:26 am »
evet cok tesekkur ederım . zıra yanlıs anlatan yada sorunu dogru sekılde aksetıremeyen bendım dıye dusunuyorum .

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #5 on: April 08, 2012, 05:41:53 pm »
Acaba elimizdeki mönü yu kopyalama sansimiz varmi ornek el terminaönü hazirlayacagim nuumaratoru small yapmak icin varolan mönüyu koplayayip yeni isimle eklemem mumkunmu tek tek yazmak cokk uzun surecek yoksa . Yada baska verileri kopyala yapistir mumkunmu terminal masa gorunumu listesi falan gibiyada recetelerde

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: April 09, 2012, 04:44:32 am »
Tüm listelerin sağ tuş menüsünde "kopya oluştur" seçeneği var. Kopya oluştur dedikten sonra sadece menü adını değiştirip kaydedin. Sonra kopyayı tekrar açarak gerekli değişiklikleri yapın.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #7 on: April 09, 2012, 07:37:07 am »
tesekkur ederım hemen denıyecegım