Author Topic: paket servise ayrı menü  (Read 6405 times)

murat

• Newbie
  • *
paket servise ayrı menü
« on: April 08, 2012, 12:50:08 pm »
merhaba,
bilindiği üzere ambalaj vs gibi paket servisin ayrı maliyet unsurları var. paket servis ürünlerine  ayrı tanımlama  yapabilir miyiz? emeği geçen herkese teşekkürler..

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: paket servise ayrı menü
« Reply #1 on: April 08, 2012, 02:38:12 pm »
Maliyet menüden ziyade reçeteler ve porsiyonlar ile ilgili bir konu. İstediğiniz ürüne ek porsiyon açabilir ve paket servis ekranından satış yapılırken ilgili porsiyondan satış yapılmasını sağlayabilirsiniz. İlgili porsiyonun reçetesini de istediğiniz gibi düzenlersiniz.

Ancak bu tür bir mikro yönetime gerçekten ihtiyaç var mı önemli olan konu bu. SambaPOS kullandığınız tuza kadar takip edebilmenizi sağlayabiliyor ancak biz sistemi maliyete daha büyük oranda etki eden stokların takibini doğru olarak takip edecek şekilde kurgulamaya öncelik vermeyi ve sistemi adım adım daha küçük ürünlerin takibini yapacak şekilde geliştirmeyi öneriyoruz.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: April 08, 2012, 03:17:27 pm »
Murat bey ben paket maliyetlerini ortak olarak girdim benim için toplam maliyet önemli olduğu için bir sorun yaşamadım. Şöyleki bir poşet 10 gr geliyor. Ancak her üründe poşet kullanmadığım için her ürüne 1 gr poşet ekledim. gün sonunda 3 aşağı 5 yukarı çıkıyor onu gün sonu belgesinde düzeltiyorum toplam maliyet doğru bir şekilde çıkıyor. Maliyete dokunmadan ödemelerimi karım üzerinden yapıyorum bu sayede toptancılara ödemede sıkıntı yaşamıyorum.

murat

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: April 09, 2012, 02:04:58 am »
konu anlaşılmıştır, ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim :)

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: April 09, 2012, 09:24:52 am »
Herkese selamlar;

Ben konuyu okuduğumda farklı bir anlam çıkardım,
Benim anladığım Murat Beyin istediği; Restoranda oturan müşteri için kullandığı menüde farklı fiyat olacak, Paket Servisinde ayrı fiyat olacak şeklinde düşündüm.

Eğer sorunuzda bunu sormak istediyseniz, TABİKİ BUNU DA SambaPOS'DA YAPABİLRİSİNİZ.  :)

Sadece fiyat düzeyinde farklılıklar olacak, ürünler aynen kalacaksa : SambaPOS > Yönetim > Ürünler > Fiyat tanımları na gelin sağdan Fiyat Tanımı ekle linkine basın.
Fiyat Tanımı adı na Paket Servisi Fiyat Etiketinede PKT yazın ve kaydedin.

Tanımlamadan hemen sonra aynı Menüden Toplu Fiyat Listesi linkine tıklayın ve PKT sütununda bulunan boş fiyat alanlarını Paket Servisinde satmak istediğiniz fiyatlarla doldurun.

Daha sonra SambaPOS > Yönetim > Ayarlar > Departmanlara gelin ve oradan Paket Servisi departmanınızın içine girin ve Fiyat Etiketi alanında az evvel tanımladığınız PKT yi seçin.

Böylece Paket Servisi departmanından yaptığınız satışlar PKT fiyatlarına yazdığınz fiyatlardan satılacaktır.

Eğer yok, benim Paket Servisinde Ürünlerimde farklı ekranda karşına farklı ürünler gelsin istiyorsanız;
O zaman yine bir Fiyat Tanımı yaptıktan sonra; Menü Listesinde kullandığınız Menüyü sağ tıklayarak Kopyasını oluştur diyerek yeni bir Menü yapın,
İçinde istediğiniz ürünleri ekleyip çıkardıktan sonra Kaydedin ve Paket Servisi Departmanında POS Menü: alanında bu sonradan yaptığınız Menü'yü seçerek kullanmaya başlayın.

Böylece 2 farklı Menü yapmıs olursunuz.