Author Topic: Online sipariş sitesi  (Read 12539 times)

Metin90

• Newbie
  • *
Re: Online sipariş sitesi
« Reply #30 on: August 07, 2012, 01:54:45 pm »
herseyı calmıs resımlere kadar
Bu firmanın  sambapos'u başka bir isimde kurup satışını yaptığına ihtimal vermiyorum. Çünkü er geç ortaya çıkar mahçup olur. Belki ilk aşamada siteye o şekilde yazmış olabilir. Fakat direk sambapos yazsa kullanıcıları bilgilendirmekten başka işe yaramaz diye endişe etmiştir. Bu şekilde olunca hizmet + donanım şeklinde para kazanmayı amaçlamış olabilir. Tabi resmen değiştirdiyse cezalandırmak lazım.  lisans anlaşmasına aykırı gelmiş demektir. Zaten diğer otomasyoncuların sambapos tercih etmemesinin sebebi lisans anlaşmasını ihlal etmemek için olsa gerek. Çok duyarlı bir sektördeyiz :)

Ya da karizmayı çizmekten korkmuşlardır. "bedava programı getirdin kurdun, 1000 TL istiyorsun öyle mi?" denebilir. Bunu baştan söylese, bu sefer de işletmeci madem bedava kendim kurarım niye para vereyim diyebilir.

Ben önceki mesajım çok uzun olduğu için hem de size cevap yazma zahmeti olmasın diye sonradan silmiştim.  Alıntı yapark yeniden eklediğiniz ve cevapladığınız için memnun oldum.
« Last Edit: August 07, 2012, 02:15:04 pm by Metin90 »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #31 on: August 07, 2012, 02:54:06 pm »
herseyı calmıs resımlere kadar
Bu firmanın  sambapos'u başka bir isimde kurup satışını yaptığına ihtimal vermiyorum. Çünkü er geç ortaya çıkar mahçup olur. Belki ilk aşamada siteye o şekilde yazmış olabilir. Fakat direk sambapos yazsa kullanıcıları bilgilendirmekten başka işe yaramaz diye endişe etmiştir. Bu şekilde olunca hizmet + donanım şeklinde para kazanmayı amaçlamış olabilir. Tabi resmen değiştirdiyse cezalandırmak lazım.  lisans anlaşmasına aykırı gelmiş demektir. Zaten diğer otomasyoncuların sambapos tercih etmemesinin sebebi lisans anlaşmasını ihlal etmemek için olsa gerek. Çok duyarlı bir söktördeyiz :)

ya da karizmayı çizmekten korkmuşlardır. "bedava programı getirdin kurdun, 1000 TL istiyorsun öyle mi?" denebilir

Metin yazdıklarımı okumuyor musun? Hem lisans anlaşmasını göz ucuyla okudum diyorsun hem de şöyle bir bakıp anladığın şeye göre yorum yapıyorsun. Cezalandırma falan ne alakası var? Bak o kadar farklı bir noktaya gelmişsin ki uğraşıp ekran görüntülerimizden SambaPOS yazısını kaldıran, programımızla hiç alakası olmayan bir açıklama yazan ve programın açık kaynak olduğunu gizleyen bir adamı savunuyorsun.

Eğer bir kere daha düşünürsen bu yapılan direk olarak kullanıcıyı yanıltmaktır. Bu hareketin mazur görülecek bir yanı yok. Ben rica etmedim ki sitene SambaPOS koyar mısın, bayim olur musun, kullanıcılara kurar mısın diye? Kurup da 1000 TL kazandığı program neyse onu koysun sitesine.  Hadi bu adam böyle yaptı ElitPOS, PrizmaPOS, AKPOS, Nar-POS (üstelik naspos diye başka bir firmanın kendilerine ait programı var ne kadar ayıp) ve daha aklıma gelmeyen diğerleri de mi aynı masum duygularla bunu yapıyor. Bu programları bize bildiren kişiler kapı kapı dolaşan adamların gittiği kullanıcılar. Başka türlü nerden haberimiz olacak. SambaPOS'un lafı bile geçmiyor sitede. Bu zihniyetin SambaPOS projesine de kullanıcılarına da, bize de hiç bir faydası yok. Bencillik sadece.

Kapı kapı dolaşırken sambapos güzel ama iş proje için emek vermeye gelince kötü. Olmaz öyle bir mantık. Bildiğimiz şeyler var ki ona göre konuşuyoruz.

Metin sana tavsiyem lütfen ya lisans anlaşmalarımızı güzelce oku ya da önyargılı yorumlar yapmadan kafana takılan neyse onu sor cevap vereyim. Herkes kırk tane şey söyler ama ben ne diyorsam odur. Direk olarak benden duymadığınız şeyler üzerine yorum yapmayın. O kadar yazdık ama faydalı olmamış demek ki.
« Last Edit: August 07, 2012, 02:57:28 pm by emre »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #32 on: August 07, 2012, 03:08:21 pm »
Metin neye cevap verdiğim anlaşılsın diye mesajının tamamını ekledim ki insanlar beni deli zannetmesinler. Böyle değişiklikler olunca zor oluyor. Eski mesajları editlemeden yeni mesaj atabilirsiniz problem değil bana zahmet olmaz.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #33 on: August 07, 2012, 03:38:40 pm »
Son olarak http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/sambapos_kodlari_nasil_guncellenir adresinde güncelleme işleminin nasıl yapıldığını ve programın kodlarını güncellemek için bizden izin alınması gerekmediğini özellikle söylemiştim. Defalarca başka başka yerlerde de söyledim. Programı değiştirmek için bizden izin alınması gerektiğini nereden okuduysanız linkini yollayın belki yazım hatası falan olmuş olabilir.

ozkaweb

• Newbie
  • *
« Reply #34 on: August 07, 2012, 11:41:14 pm »
Hiç bir forum konusunu okumadım bu konuyu okuduğum kadar  :)

Azad

• Jr. Member
  • **
« Reply #35 on: August 08, 2012, 06:56:37 am »
Merhaba,

Emre abi bu konuda gerçekten yerden göğe kadar haklısın, zaten lisanssız olarak kullanılabilen sambapos programını herkes rahatlıkla indirip rahatlıkla kullanabilmektedir. bence kaynak kodlarını herkese açmamalısın bu süreçte başta senin, mehmet abinin, isa arkadaşımızın ve bu sürece destek olan herkesin emeklerine yapılan büyük bir haksızlıktır. şayet sürece destek olmak isteyenleri bu süreçte sizlerle iletişime geçerek projeyi büyültmeleri bence daha mantıklı farklı bir konu altında kaynak kodlarını tekrar githuba yüklediğini yazmışsın sonuçta bu emeğin en büyük hakkı sende ve mehmet abide bizler burada bu projenin çok küçük birer parçası olduysak ne mutlu bize.

ardakose

• Full Member
« Reply #36 on: August 08, 2012, 11:48:55 am »
ben kayseride bir restoranda denkgeldim sambaposa baya bir eski sürümü ancak stok ve caller id kullanmadıkları için sorun yaşamıyorlar sanırım. biraz sohbet ettim kaça kurdunuz falan diye çünkü anladım birebir sambaposu bilen insanlar değil. işte arkadaşım kurdu abi uygun fiyata kurdu dedi. kaça kurdu dedim 4bin tl dedi. bi afalladım bilgisayar falan varmı dedim işte bir dokunmatik ekran bilgisayar birde termal yazıcı var dedi. arkadaşın iyi arkadaşmış dedim güldüm:D

birde programı satın aldıklarına inansınlar diye imza kaşe falan almış arkadaş bildiğin kendi malı gibi satmış. ama ismini değiştirmemiş. tabi arkadaş emek harcamış ama kurduğu donanımlar maksimum 2bin tl tutar. stok reçete yok masa düzeni yok el terminali yok sade menü girerek basit bir şekilde 1 saat ayırarak kurduğu bir sistem için 2bin tl almış. nerden baksanız 5 6 ay geçmiş gelip bi kere kontrol etmemiş bile çünkü sürekli güncelleniyor sambapos ve o baya eski bir sürümdü.

şimdi bu program için o kadar emek sarfeden insanların bir anda yokmuş gibi gösterilmesine emeklerinin zay edilmesinemi yanmalı, 1 saatlik çok basit bir iş için 2bin tl ödeyen esnafamı yanmalı. ben kursam ben gene belki 4bin tl isterdim ama herşeyi tam olurdu ve açıklardım kendiniz kurabilirseniz bu program ücretsiz diye. ama arkadaş esnafı afedersiniz keriz yerine koyup birde kaşe imza almış. bunu yapanlar gece nasıl rahat uyuyorlar çoluk cocuklarına o parayı nasıl yediriyorlar anlamıyorum.

Azad

• Jr. Member
  • **
« Reply #37 on: August 08, 2012, 11:57:42 am »
Evet işte bir örneği daha en cok bozulduğum yanıda bu ya zaten hele sambaposu sağda solda değiştirip satmalarıda ayrı bir dertttt bugün baktığımız zaman bizler bu sürece nasıl destek oluyoruz acaba bu projeye nasıl destek oluruz diye dönüp düşündük mü acaba bu projeyi nasıl daha ileriye taşırız diye kendi kendime soruyorum.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #38 on: August 08, 2012, 07:07:19 pm »
Arda bu yapılan işlemde yanlış olan bir şey yok. Bu şekilde isteyen SambaPOS'u satabilir. GPL lisansını devam ettirdiği sürece değiştirip kendi ürünü olarak da satabilir. Ancak GPL lisansı devam edecek. Yani tıpkı SambaPOS gibi kaynak kodlar yayınlanacak ve programın GPL lisanslı olduğu ilan edilecek. Evet tüm GPL lisanslı programlar satılabilirler ancak diğer programlardan farklı olarak kullanıcılar bu ücreti ödemek zorunda değiller. İsterlerse kendileri programı ücret ödemeden indirip kurabilirler. Elbette kopya koruması koymuyor olmamız ve insanlara programı dağıtabilme hakkı vermemiz dolaylı yoldan programı ücretsiz hale getiriyor. Ancak bu program illaki müşterilere ücret alınmadan kurulacak anlamına gelmiyor. Herkes emeğinin karşılığını almalı.

Bu hikayedeki problemli nokta bu sistemin 4000TL ye satılmış olması değil. Bu hikayedeki problemli noktalar şunlar:

0. Müşteri bu parayı program kullanım lisans bedeli satın aldığını düşünerek vermiş.
1. Müşteriye alınan ücretin karşılığı hizmet verilmemiş.
2. Program doğru düzgün kurulmamış.
3. Müşteriye eğitim verilmemiş.
4. Program güncellemeleri yapılmamış.
5. Müşteri SambaPOS'a eklenen yeni özellikler hakkında bilgilendirilmemiş.
6. Bırakın projeyi desteklemeyi projeyi köstekleyecek ve adının kötü anılmasını sağlayacak ne gerekiyorsa yapılmış.

İşte beni kızdıran şeyler bunlar. Öyle "1 saate yarım yamalak programı kurayım, 2000'i cebe atayım, daha da müşterinin kapısının önünden geçmeyim" derseniz SambaPOS'un yanından bile geçmeyin arkadaş bu ayıptır. Vallahi de billahi de böyle yapana tuz tanesi kadar bile olsa hakkımı helal etmem. Ancak müşteriye gerçekten kaliteli hizmet verecekseniz isterseniz 10.000 alın. Vereceğiniz hizmet için alacağınız ücrete kimse karışamaz. Evet şimdi "müşteri hizmete para ödemez" diyorsunuz değil mi? Elbette 1 saatte kuracağın işe 2000 ödemez. Zaten ödememeli. Ama programı adam gibi öğrenirsen ve diğer programlarda olmayan özelliklerini öğrenir ve vereceğin ekstra hizmetlerle de müşterine faydalı olabilirsen öder arkadaş. 2000 TL program lisansına para ödeyebilecek bir adamın kaçacağı bir rakam değil. Yeter ki bu değerde bir iş yapın. Restoranda yaşanan problemleri anlayın, problemlere çözümler getirin ve işlerin nasıl hızlanabileceğini gösterin. Ha SambaPOS bunu yapabilecek yeterlilikte değil mi? O zaman projeye destek olun hep beraber o noktaya getirelim.

Ancak biliyorum ki böyle olmayacak. Birileri hem bizi hem de müşterilerini enayi yerine koymaya devam edecekler. Sistem söğüşleme sistemi çünkü. Müşteri bile bu sisteme alışmış. Söğüşlemeyen birilerini gördüğünde bir çapanoğlu, bir çakallık arıyor. Anormal geliyor.

Ama sorunlu problemli falan dense de ben yaptığımın doğru olduğunu biliyorum. Her ne kadar aklımın ucuna bile gelmeyecek şeyler görüyor, duyuyor ve yaşıyor olsam da aslında zor bir işe kalkıştığımızı da biliyordum. Eninde sonunda bunlar aşılacak. Her ne kadar sayıları iki elin parmaklarını geçmiyor olsa da projeye desteklerini esirgemeyen herkese verdiğim tüm sözleri yerine getireceğim ve sizlerin SambaPOS ile ilgili hayal ettiklerinizin gerçek olması için elimden ne geliyorsa yapacağım. Bundan kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Zaten yakından takip edenler V2 ile ne yaptığımızı ve potansiyelimizin ne olduğunu iyi biliyorlar. V3 için de az bir zaman kaldı. Yakında çok daha başka şeyler konuşuyor olacağız.

ardakose

• Full Member
« Reply #39 on: August 09, 2012, 03:25:14 pm »
Emre Bey benimde değinmek istediğim nokta buydu bende söledim belki 4000 bini belki bende isterdim ama yapabildiğim kadarıyla 4 dörtlük yapardım. bir uzaktan bağlantı programı kurar güncelleme çıktıgında onlarada yüklerdim. yada başka bir talepleri oldugunda onu yapardım. 2 binlira kolay kazanılmıyor ancak o arkadas sizin emekleriniz sayesinde 15 dk da cebe indiriyor. gariplik programı paralıymış gibi gösterip satın aldıklarına inandırmaya çalışmasında aslında. belkide arkadas hatrına yaptığı için programa ücretsiz dese para alamıcaktı belkide o yüzden böle yaptı bilemicem.

v3 ün takibindeyiz Emre Bey ve gelecekte konuşacaklarımızı az biraz tahmin edebiliyorum=)