Author Topic: Gun sonu raporlarinda ve ayni zamanda databaseden bazi bilgileri dusmek  (Read 6586 times)

muratkece

• Newbie
  • *
Oncelikle merhaba arkadaslar yaklasik bir yila yakindir avruPadaki üc isletmemizde sambapos kullanmaktayiz ve gayetete memnunuz ama bi sorunumuz var vergi memurlari rahat birakmiyolar artik otomatik kasalari kaldirma derecesine geldik her geldiklerinde sistem calismiyor sadece detaylar icin fis kesiyoruz demekden yorulduk cunku gun sonu raporunu istiyolar bizde veremiyoruz tabiki.ben her gun sonun da ayni menuye sahip bos databesi atiyorum sambapos a boyle olunca onlar biseye ulasamiyo ama artik gun sonu raporu kesinlikle istiyolar demem o ki bi yol gosterin bana gun sonu yapmadan once satistan bazi seyleri silebileyimki makul miktarda bi rapor alabiliyim yoksa uzulerek sambaposu butun isletmelerimizde kaldirmak zorunda kalacagim...

ardakose

• Full Member
Re: Gun sonu raporlarinda ve ayni zamanda databaseden bazi bilgileri dusmek
« Reply #1 on: September 14, 2012, 05:04:15 am »
iki ayrı database kullanabilirsiniz. birinde normal satışınızı yaparsınız. gece gün sonu yaparken diğer database ye istediğiniz miktarda ürünü girip gün sonu alırsınız.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: September 14, 2012, 07:26:37 pm »
Bende dusundum onu ama raporlarda baslangic ve sonlandirma saatleri yazdigi icin kesin bi cozum
Degil yani cok kisa bi zaman araligi olacagi icin olmuyo baska bi yolu yokmudur bunun ?

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: September 15, 2012, 07:50:23 pm »
Yokmu bu konuda yardim edebilecek birisi ?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: September 16, 2012, 07:07:21 am »
SambaPOS projesinin benim derlediğim ve Sambapos.com adresinden yayınladığım sürümleri içinde bu tür eskiye yönelik değişiklikler yapılmasına ya da mevcut durumu yansıtmayan raporlar üretlimesine neden olacak hiç bir özellik yok ve gelecekte de olmayacak.

Ancak SambaPOS açık kaynak projedir ve size program üzerinde dilediğiniz değişikliği yapma ya da yaptırma hakkını verir. Kimin kendi kullandığı program üzerinde ne amaçla ne tür bir değişiklik yaptıracağına biz hiç karışamayız ama sizin işinize özel bir durumun her işletmeye yayılmasını da sağlayamayız. Düşünün ki biz böyle bir özelliği programa ekledik. Başka bir yerde işletme müdürü patrona gönderdiği raporları üretirken bu özellikten faydalanmaya başlarsa ne cevap vereceğiz? Herkes sürekli işletmesinin başında durmuyor ve raporda ne yazıyorsa ona göre hareket ediyor.

Ayrıca size tavsiyem bu konuda "maharetli" programlara da güvenmeyin. Sizin bildiklerinizi maliyeciler de bilir ve böyle özellikleri olduğu bilinen bir program kullanıyor olmanız durduk yere dikkat çekmenize de neden olabilir.

Tekrar etmekte fayda var. SambaPOS projesi benim malım değil. Bizim fikirlerimize katılmayan ve SambaPOS'u götürdüğümüz yoldan memnun olmayan varsa program ismi olarak SambaPOS markasını kullanmamak (SambaPOS markası bize aittir) ve GPL uyumlu devam etmek şartıyla projeyi çatallayarak istediği şekilde yönlendirebilir. Yani "bizim dediğimiz doğrudur" diye bir iddamız yok. Farklı fikirler de hayata geçebilmeli ki projenin açık kaynak olmasının bir anlamı olsun.
« Last Edit: September 16, 2012, 07:09:11 am by emre »

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: September 16, 2012, 07:33:07 pm »
Emre bey cok guzel aciklamissiniz ama zaten boyle bi kodlari degistirme bilgim olsa burda konu acmama gerek kalmadan kendim yapabilirdim.biiyorum turkiyede nasil
Ama avrupada bu sekil oldugu surece kullanan herkes riskle kullaniyo her satilan malida vergiye tabi tutma sansi yok o zamanda bisey kazanma sansi olmuyo.aciklama icin yinede tesekkurler.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: September 16, 2012, 10:19:22 pm »
Yani o sizin ticaretiniz, benim bu açıdan bir yorum yapmak haddim de değil, doğrululuğunu veya yanlışlığını değerlendirebilecek bir pozisyonda da değilim. Biz bir program yazıyoruz, ücretsiz dağıtıyoruz, kaynak kodlarını açıyoruz ve isteyene istediği değişikliği yapma iznini de veriyoruz. Elbette her tür talebi gerçekleştirmeyi de çok istiyoruz ki programı daha çok yer kullanabilsin. Ancak bazen her açıdan düşünmek zorundayız ve bu nedenle durumu anlayışla karşıladığınızı umuyorum.

Duvar boyamayı ya da bulaşık makinesi tamir etmeyi de bilmiyoruz ama gerektiğinde ustasını çağırıp istediğimiz şeyi yaptırıyoruz. Avrupa'da rahatlıkla freelance çalışan programcılara ulaşabilirsiniz ve sanırım beraberce çok kısa sürede problemlerinizi çözebilirsiniz. Yani bir taraftan size cevap verirken hazır konu açılmışken SambaPOS'a değişiklik yapılıp yapılamayacağını merak edenler için de yazıyorum. Tabii bu tür bir çözüm size ne kadar uygun olabilir onu bilmeden konuşuyorum. Artık yapılması gereken neyse en doğru kararı siz verebilirsiniz.