Author Topic: ödeme yaptığımda adisyon yazdırma  (Read 9112 times)

mavisakal

• Newbie
  • *
ödeme yaptığımda adisyon yazdırma
« on: October 05, 2012, 04:19:14 am »
arkadaşlar iyi günler,
bir sıkıntım var. adisyona ürün ekledikten sonra hesap yazdır diyorum. hesaplar adisyon yazılıyor.
daha sonra müşteri ödeme yaptığında adisyonda hesabın ödendiğini yazdırmak istiyorum.
yazdırma görevlerinden ayarlamaya çalıştım fakat adisyona sadece ödemeyi ekletemedim.ya bütün ürünler yeniden yazdırıyor yada hiç yazdırmıyor. birde mesala hesap yazdırdıktan sonra adisyonda iskonta yaptığım zaman sadece yapılan indirimi aynı adisyona yazdırabilirmiyim?
yardım ederseniz sevinirim.
teşekkürler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: ödeme yaptığımda adisyon yazdırma
« Reply #1 on: October 05, 2012, 07:44:55 am »
mavisakal merhaba;
konu başlığı ile içerik birbirinden farklı sorular olmuş aslında..
Sırasıyla gidelim.

Eğer ödeme aldığında ayrı bir adisyon daha basılsın ben onuda saklayacağım diyorsan yapman gerekenler;
Adisyon şablonunu kopyalayarak çoğalt;
Hesap Yaz görevini kopyalayarak çoğalt ve Buton başlığını sil, Otomatik Yazdırma Tetiklemeyi Adisyon yazdırıldığında diye düzelt ve aşağıdaki ödeme tiplerini işaretle ve aşağıda bulunan tabloda az önce yeniden çoğalttığın Adisyon şablonunu seç ve KAYDET.
Daha sonra bu yeni oluşturduğun Yazdırma Görevini Ayarlar > Terminallerden seçili olan yazdırma görevi içerisine ekle ve KAydet.

normal olarak işlem bu kadar.
Ama bu dizaynın altında ödenene ve kalan gibi alt bilgileri görebilmek için, kopyalayarak oluşturduğun ve Yeni Yazdırma görevi içinde seçtiğin Adisyon Şablonunun en altında yer alan Alt başlık şablonu alanına
<F>=
<EB>
[<J10>İskonto: {VARSA İSKONTO}]
<J10>[Toplam İkram:|{TOPLAM İKRAM}]
<J10>Toplam:|{TOPLAM FİYAT}
[<J10>Toplam Ödenen : {TOPLAM ÖDENEN}]
<DB>
<F>=
<C10>Y İ N E   B E K L E R İ Z
biçiminde bir dizayn eklersen, ödenen rakamı da kalan rakamı da görebilirsin.

Umarım sorularını doğru anlayabilmişimdir.
Eğer eksik bir yer aklmışsa daha açıklayıcı madde madde yazarsan elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

mavisakal

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: October 05, 2012, 10:24:57 am »
şöyle anlatmaya çalışayım. ben birden fazla adisyon kullanmak istemiyorum. yapılan iskontoyu ilk bastığım adisyonun altında çıkmasını istiyorum. daha önce çalıştığım bir yerde kullanılan programda adisyona eklenen ürünler veya yapılan iskontolar aynı adisyonu printere koyduğum zaman adisyonun alt kısmına yapılan işlemi ekliyor ve oluşan yeni toplamı gösteriyordu. aslında bizde ki sistemi anlatsam daha iyi olacak galiba. adisyon olarak 3 kopyalı resmi adisyon kullanıyoruz. adisyonumuz rulo değil sayfa şeklinde. siparişler adisyona işlendikten sonra hesap adisyona işleniyor. adisyon masaya gidiyor. fark ediliyor ki adisyona yapılması gereken indirim yapılmadı. adisyon geri alınıyor printere yerleştiriliyor. prgramda adisyona gerekli indirim yapıldıktan sonra hesap yaz veya ismini vereceğimiz bir başka düğma ile yapılan indirim aynı adisyonun alt satırına ekleniyor ve alt toplam olarak yeni oluşan toplam yazdırılıyor.  yapmak istediğim böyle birşey yani 2. veya 3. adisyon kullanmak değil bilmiyorum anlatabildim mi? ben şuan bir otelde çalışıyorum otelin restoranında müşteri adisyonu imzaladıktan sonra adisyon daha sonra müşterinin oda hesabına işleniyor. müşteri çıkışta ödemesini yapıyor.

ardakose

• Full Member
« Reply #3 on: October 05, 2012, 01:51:20 pm »
Kopyalı çıkartmak için yazıcının nokta vuruşlu olması lazım sanırım.
Bahsettiğiniz özelliğin olması için yeni bir özellik eklenmesi lazım sadece yeni satırları yazdır gibisinden belkide vardır tam bilmiyorum.

mavisakal

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: October 06, 2012, 12:44:27 am »
evet kullandığım yazıcı nokta vuruşlu. aslında yazdırma görevlerinde yeni eklenen satırları yazdır var fakat denedim olmadı.

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: October 07, 2012, 03:11:04 pm »
 ::) bir senedir sambapos kullanıyorum ama o bahsettiklerini yeni görüyorum=)
ama olmadı dediğinize göre onun mantığı şudur sanırım. masadan sipariş alınıyor masa2 beş tane iskender alındı bu mutfağa yazdırıldı. sonra masa2 tatlı yemeye karar verdi 2 künefe istediler bunu masaya giriyoruz yazdırdığımız zaman 5 iskenderi tekrar yazdırmanın gereği yok bu nedenle sadece 2 künegeyi yazdırmak için konulmuş bir özellik o sanırım. o yüzdende eski 5 iskender için satır atlamadan yazıyor. bu nedenle sizin adisyonunuzda üstüste binmeler oluyor.

ancak şöyle bir yol denerseniz belki olabilir. yeni bir yazdırma görevi yapıp adına ek yazdırma diyebilirsiniz. bu yazdırma görevinde sadece ürün adı ve fiyatı koycaksınız ve yeni eklenen satırları seçeceksiniz. böylece tekrar müşteri ismi ve diğer bilgiler şablonda olmadığı için onlar yazılmıcak yazdırırken adisyonu tam yazıcının yazmaya başlamasını istediğiniz yere ilk ürünlerin bittiği noktaya hizalıcaksınız. ve ilk yazdırma görevinde toplam hesabı silceksiniz adisyon açık kalabilmesi için. 
daha sonra hesap yaz görevi ekliceksiniz bunda ise sadece toplamı yazan bir şablon hazırlıcaksınız. bu görevle adisyonu tekrar yazdırırken yine ürünlerin bittiği yere adisyonu hizalıcaksınız ve bu şablonda sadece hesap oldugu için sadece hesap toplamını yazıcak ve adisyon kapanakcak bu şablona varsa ödenene hesap bakiyesi gibi bilgileride ekleyebilirsiniz.

olabilirmi tak bir bilgim yok ama mantığım olabilceğini söylüyor=). biraz fazla uğraştırıcı olucak ama eğer olursada. bunun için v3 de bir çözüm düşünülebilir belki biraz sabretmek gerekicek. yetkililerdende cevap gelecektir. selametle.

mavisakal

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: October 08, 2012, 05:23:14 am »
istediğim şeyi yapabilmek için yeni bir yazdırma şablonu ve yazdırma görevi tanımladım.
yazdırma şablonunda hareket şablonuna şu şekilde komut yazdım
<L00>{VARSA İSKONTO}
<L00>Toplam:|{TOPLAM FİYAT}

fakat yazdır dediğim zaman adisyonda bu satırların aynısı yazıyor şu şekilde:
{VARSA İSKONTO}
Toplam:|{TOPLAM FİYAT}

yani rakamlar çıkmıyor sebebi nedir acaba?