Author Topic: El terminali Ödeme Alma  (Read 7361 times)

ozerbabaoglu

• Newbie
  • *
  • Bilda Bilişim SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
    • Bilda Bilişim
El terminali Ödeme Alma
« on: December 15, 2012, 02:10:12 pm »
Merhaba;
El terminali üzerinden ödeme alma konusunda düşüncelerinizi merak ediyorum.
Ciddi ziyaretçi sayısı olan bazı işletmelerde peşin ödeme almak gerekiyor. Bir günde ortalama 8000 ziyaretçi olan bir işletme el terminali ile tahsilat şeklinde çalışmak zorundadır. bu tarz işletmeler için el terminali ile tahsilat yaparak tahsil eden kullanıcıya bağlı kasada bu paralar birikir ve yetkili kişi bu personel kasaları görür gerektiğinde yada gün sonunda bu kasalardan paraları toplar.

V3 incelemelerimde el terminali exe yi göremedim bu nedenle V3 için böyle bir çalışma düşünülmekte midir ?
Bilda Bilişim
SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
222 231 09 01 - 536 598 67 00
iletisim@bilda.com.tr

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: El terminali Ödeme Alma
« Reply #1 on: December 15, 2012, 03:44:40 pm »
Evet bu tür bir çalışma şekli için her bir tahsilat noktasına farklı bir kasa tanımlamak gerekiyor ve bu V3 ile kolayca tasarlanabilir.

V3 ile programın yapısı tamamen değiştiği için el terminali uygulamasını V3 sürümünde kaldırdık. Hedefimiz mobil cihazlar için cihaza özel uygulamalar geliştirmek. Bunun için V3 sürümünde bir entegrasyon altyapısı geliştiyoruz.

Tabii çok acil durumlar olursa SambaPOS'un kendisini 7" lik android tabletler ile RDP üzerinden çalıştırmak gibi bir alternatifimiz de var. Bu şekilde kullanan çok yer var. WF35 ve türevi cihazlar gerek sağlamlıkları, gerekse de küçük boyları nedeniyle benim çok sevdiğim bir cihaz ama artık 5"~7" ekranlı ve kalem yerine parmakla çalışan terminallerden daha sık görmeye başladım. Sanırım düşük maliyeti nedeniye daha çok tercih ediliyor ve insanlar da cep telefonları nedeniyle parmakla dokunarak kullanmaya daha kolay alışıyor. Bu konuda kesin şöyle yapacağız diye bir söz vermiyorum çünkü gerektiğinde planlarda değişiklik yapabiliriz ama elden geldiğince çok cihazı desteklemeye çalışacağız.

ozerbabaoglu

• Newbie
  • *
    • Bilda Bilişim
« Reply #2 on: December 15, 2012, 03:59:58 pm »
Merhaba
V3 versiyonundaki el terminali çalışma prensiplerinde gerek cihazlar gerekse çalışma mantığı getirerek ilerleme katedeceğimiz bir kesin. ancak WF35 DT350  gibi sağlam cihazlar bile bahçeli yada yoğun çalışan işletmelerde personellerin ellerinde oyuncak gibi oluyor ve bir çok sorun yaşanıyor. ve bu cihazlarda gerek kayış gerek askı aparatı olması bile bu cihazlarını bozmalarını ekranlarını kırmalarını engellemiyor. bu tür sağlam cihazlar bile çok kolay bozulurken narin tabletlerin ve ucuz fiyatlı android işletim sistemli cihazlar bahçeli ve yoğun çalışan işletmelerde çok daha kısa sürede bozulacağını düşünüyorum. Uygulamada görmeden bir şey demek istemem ancak şef garson harici diğer personellere bu ürünlerin verilmesini tavsiye etmem.
Eski Sağlam cihazlarımızı unutmamalı ve eski uygulamamızın yanına bir ödeme al koymalıyız bence :D
Bilda Bilişim
iletisim@bilda.com.tr

ozerbabaoglu

• Newbie
  • *
    • Bilda Bilişim
« Reply #3 on: January 07, 2013, 01:25:50 pm »
Merhaba;

Farklı model ve marka el terminalleri yada yeni çıkan tabletleri el terminali olarak kullanan arkadaşlarımız var mıdır. cihazlar ile ilgili ve bu cihazlarda personele ödeme alma işlemi yaptırma konusunda bilgilerinizi paylaşır mısınız?
Bilda Bilişim
iletisim@bilda.com.tr