Author Topic: ortak sql kullanımı  (Read 12531 times)

akadir

• Jr. Member
  • **
ortak sql kullanımı
« on: February 04, 2013, 05:50:09 pm »
herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra yeni bir sorum olacak. ana makinaya kurulumu yaptıktan sonra sql konfigrasyonları ayarladım.(tcp ip enabled gibi..) sonra patchleri yaptım.uzak masaüstü bağlantısı için. sonra firewall kapattım. daha sonra client tarafına geçtim. oradada patch işlemi ve firewall off yaptım. data source=anamakinaadı\sql... doğru oldu. ama bağlantıyı kuramadım.Forumda bununla alakalı yazıların hepsine baktım denedim bir çözüm bulamadım. Problem nerede olabiliri . şimdiden teşekkürler. birde mesaj sunucuya birşeyler yazmaya gerek varmı.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: ortak sql kullanımı
« Reply #1 on: February 05, 2013, 10:41:05 am »
Merhaba,
Gönderdiğiniz post'u okurken tam bir karmaşa içerisinde buldum kendimi.

Uzak Masaüstü bağlantısı yapacaksanız, neden terminallerede Patch yaptınız. Saqdece Server'ı patch'lemeniz yeterli.
Firewall'u kapatmanıza gerek yok SQL için 1433, RDP için 3389 numaralı portları açmanız yeterli.

SQL Server'ın bulunduğu ana makinada SambaPOS'a datasource=makinaadi\varsa-instance; user id=sa; password=sql-sifreniz; biçiminde girmeniz lazım. Ana makina üzerinde SQL'e login olmak için Windows Authentication kullanmayın. (Eğer kullanırsanız Domain içinde olmanız gerekir.)

Ana makinananızdan yukarıdaki bağlantı komutu ile SambaPOS'u açabildikten sonra SQL için TCP/IP ve NETBIOS protokollerini Enable etmeniz ve ilgili SQL portuna (default - 1433) firewall'dan  izin verdikten sonra terminal makinanıza da aynı SQL bağlantı cümlesini yazmanız yeterli olacak.

Ama zaten terminallerinizi Uzak Masaüstü ile kullancaksanız, Ana Makinannızın SambaPOS'u çalıştırıyor olması yeterli. Terminallere hiç bir sey kurmayacaksanız. Uzak Masaüstü ile ana makina üzeride bulunan SambaPOS'u çalıştıracaksınız.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: February 06, 2013, 03:20:49 am »
Mehmet bey cevabınız için teşekkür ederim . Rdp den kastım client ana makinadaki sql e bağlanacak , bunun için öyle tanımladım.Tanımlamam hatalı olmuş. 1433 nolu portu açma işlemini gelen kurallara yeni kural ekleyerek mi yapacağım.
Diğer bir sorunum ; sql bağlantı cümlesi ile ilgili bir hata yaptığımda sambaposu silip yeniden yüklesem bile aynı bağlantı cümlesi tekrar veriliyor. Mesela sql express indirdim , data source =.(localhost,makina adı..)\SQLEXPRESS olarak değiştirdim açıldı. Sonrasında userid ve password kısmını ekledim sambapos açılmadı. Daha sonra eklediklerimi çıkardım , gene açılmadı. sambaposun tüm dosyalarını hatta sqlexpressi de kaldırmama rağmen yeni yüklediğim sambapos data source =.(localhost,makina adı..)\SQLEXPRESS tarzında geliyordu. Dolayısı ile açılmıyordu. Sambapos2 kloserinin içinde bulunan metin sayfasında satırı düzeltene kadar sıkıntı devam etti. Kurulum bu kadar sıkıntılı olunca uzak masa üstü de hemen çalışmadı, alternatif olarak ana makinadan sqlexpressi paylaştırmayı denedim olmadı . son çare ana makinayı formatlayıp yeniden sistem kurmak oldu. süreç baya uzadı. Şimdi ana makinaya bağlı rdp kurdum , sistem rahat çalışıyor. Ama İsa beyden öğrendiğime göre veritabanını paylaştırmak daha sağlıklı oluyormuş. Bir daha bir iş gelirse onu deneyeceğim.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: February 06, 2013, 11:11:08 am »
Eğer sadece 2. bir bilgisayarı SambaPOS'a bağlayacaksanız RDP ye ihtiyacınız yok. Sadece aynı network te olmaları yeterli. O RDP patch'lerinin hiçbirini yapmanıza gerek yok.

Evet 1433 nolu SQL portunu Firewall ayarları içinde Giden ve Gelen kurallar içinde serbest bırak (izin ver) konumuna getirmeniz gerekli.

Normalde kurulumda hiç bir sıkıntı olmaz. o kadar çok kişi bu sizin yaşadığınız sıkıntıları yaşamadan kurulum yaptılar ki ..
Muhtemelen çok ince bir ayara takılıyorsunuzdur. Mesela SQL cümlesi içine yazdığınız "localhost" ibaresi. Client makinaya bunu yazarsanız kendi içinde bir SQL arar. Client'a yazdığınız ANA_MAKINA_ADI nın aktif olması için NetBios Protkolünün açık olması gerekir. (Tüm Windowslarda default olarak açıktır.)

SambaPOS bağlantı ayararını C:\ProgramData\Ozgu Tech\SambaPOS2 dizini içerisinde yer alan SambaSettings.txt dosyası içinde saklar. Programı kaldırmanıza gerek yok. Sadece bu dosyayı silin ve SambaPOS'u tekrar başlatın default ayarları ile tekrar oluşturacaktır.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #4 on: February 06, 2013, 11:20:42 am »
Bu arada ben sana SQL versiyonunu sormayı unutmuşum. Eğer SQL 2012 kullanıyorsan SQL e TCP IP Portunu senin tanımlaman gerekiyor.

Bunun için http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/sql_server_2012_uzak_baglantilar_nasil_acilir adresini okumalısın.

« Last Edit: June 10, 2013, 01:37:41 pm by admin »

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: February 06, 2013, 12:06:12 pm »
Yanıtlarınız için teşekkürler. henüz 2008 express kullanmaya devam ediyorum. evde ve 2 işletmede kurulum yaptım. 2. işletmede devam ediyorum. Potansiyel müşteriler var ama henüz sisteme çok hakim değilim. Eksiklikleri gidermeye devam ediyorum. Dökümanları ve forumu takip etmeye çalışıyorum . Daha soracağım şeyler var , kendim çözemezsem tekrar yazarım . Böyle bir yazılım geliştirdiginiz tekrar teşekkürler. Birde ana makinaya bir bilgisayarı 1433 portundan diğer bilgisayarı rdp ile bağlayabilirmiyiz.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #6 on: February 06, 2013, 12:40:44 pm »

bir taraftan el terminali kullanıp diğer taraftanda 2. bir kasanız olması durumu gibi tabiki bağlayabilirsiniz.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: February 08, 2013, 07:08:50 am »
Adım adım yaptıklarım
1-güvenlik duvarı gelişmiş ayarlardan 1433,1434 nolu portlara hem gelen hemde giden olarak izin verdim.
2-sql server 2008 için tcp\ip ve named pipes durumları enable aypıldı.
3-ana makinada data source=(serveradı)\SQLEXPRESS; user id=sa; password=sambapos.1234 yazdım ve açabildim
4-client makinada data source=(serveradı)\SQLEXPRESS; user id=sa; password=sambapos.1234 yazdım bağlanmadı. hatta sqlexpress; 1433; (forumda gördüm) ekledim source dizinine gene olmadı.
5-clientin sql portlarını açtın 1433 ve 1434
6-yeniden başlattım. ve sonuçta bağlanamadım.
Mutlaka bir detayı kaçırıyorum ama neyi. Bunların dışında yapabileceğim bir şey var mıdır?
Şimdiden teşekkürler..

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #8 on: February 08, 2013, 10:17:30 am »
Geriye tek seçenek kalıyor.
Makinana da Windows Firewalla hariç, başka bir Firewall veya Internet Security vb. bir program çalışıyor ve bu sana engel oluyor.

Nod32, Eset, Norton gibi herhangi başka bir 3. parti program var mı?
Eğer varsa onlarda da SQL için izin vermek gerekli.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #9 on: February 14, 2013, 09:05:26 am »
Netice: Bağlantıyı kurdum. Tüm denemelerden sonra aklıma client tarafa sql server management studio kurmak geldi.
kurdum ve man. studio ile bağlantı sağladım. fakat hala samabapos  açılmıyorudu.
Son olarak data source=anamakina\SQLEXPRESS,1433; user id......  şeklinde bağlantı cümlesini düzenledim ve bağlantı gerçekleşti.

muya

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: June 20, 2014, 01:38:52 am »
Merhabalar;

SambaSetup299c +SQLEXPRESS kurulumu yaptım

Ana Makina Üzerinde "sa" kullanıcısıyla oturum açabiliyorum yeni "samba" diye bir kullanıcı yarattım onunlada giriş yapabiliyorum

Adım adım yaptıklarım
1-güvenlik duvarını kapattım
2-sql server 2008 için tcp\ip ve named pipes durumları enable aypıldı.
3-ana makinada data source=(serveradı)\SQLEXPRESS; user id=sa; password=sambapos yazdım ve açabildim
4-client makinada data source=(serveradı)\SQLEXPRESS; user id=sa; password=sambapos yazdım bağlanmadı.
5-server makinayı port scanner ile tarattım 1433 port  open
client server bağlantısını kuramadım bunların dışında yapabileceğim bir şey var mıdır?