Author Topic: Artık değişmek zorundasınız...  (Read 6405 times)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Artık değişmek zorundasınız...
« on: January 04, 2012, 06:26:47 am »
SambaPOS programının adını, logosunu değiştirip elitpos, bingopos, akkpos, vesaire gibi saçma sapan isimlerle yeniden paketleyip sanki kendilerine ait programmış gibi uçuk ücretlerle pazarlayan kişilere yuh diyorum. "Bizim memlekette neden uluslararası proje çıkmaz" diye atıp tutanlara ibret olsun... Hiç bir proje kendi halkının desteğini arkasına almadan uluslararası proje olamaz. Meydan bu cingözlere bırakılmamalı. İtibar etmeyin.

SambaPOS bizim tarafımızdan geliştirilen bir projedir. Yabancı programlardan çalıntı gibi iddialara aldırış etmeyin. Hiç utanmadan bu tür iftiralar atanlara pes diyorum. Ha bir de yok mühendislere incelettirilmiş, programın içinde bilmem kime ait lisanslı kodlar varmış, ilerde kullananların başına büyük bela açarmış falan filan gibi iftiralar atanları da unutmayalım. Kapalı programların içinde ne olduğu, ne çalıştığı, nereden ne araklandığı belli mi? Kırık program kütüphaneleri kullanan programlarla dolu piyasa. Bizim kaynak kodlarımız %100 açık. İçinde ne var ne yok herşey ortada. Türkiye'de bu konuda iftira atılamayacak 3-5 programdan birisidir SambaPOS.

SambaPOS birgün kilitlenecek, para isteyecek falan filan diyenler de var. Yok artık... Herkesin kafası sizin gibi ahlaksız, kurnaz ticarete çalışmıyor.  İnternet ortamında hiç bir sırrımız, gizlimiz saklımız olmadan şeffaf bir şekilde projemizi geliştiriyoruz. Bu parlak zekanızı başka konularda değerlendirin. Mesela gidin illüminatinin falan ipliğini pazara çıkarın. Yahu pazarda hem lisans parası alıp bir de yok lisans yenileme ücretiydi yok upgrade parasıydı falan filan diye 6 ayda bir programı kilitleyip para isteyen tonla firma var. Onlarla uğraşsanıza...

Diğer taraftan SambaPOS kullanılan işyerlerini mütemadiyen ziyaret edip "bedava program istediniz de biz mi vermedik" şeklinde konuşup sopayla kovalanan güzide restoran programı bayilerine de "yaptığınız ayıp" diyorum. Şunu bilmeniz gerekir ki gittiğiniz yerlerde SambaPOS'dan önce 3-5 bin dolarlar verilip alınmış programlar zaten vardı. Bu işletmeler bu sistemleri bir kenara koyup SambaPOS'a geçtiler. Bedavacı olduklarından değil işlerine yaradığı için SambaPOS kullanıyorlar. Bedava olması belki ilk etapta ilgisini çekmiştir ama hiç bir restorancı bedava diye program kullanmaz. Türkiye'de iş yapan her esnaf gibi eğer karşılık alacaksa işi için 10 bin de verir, 20 bin de... SambaPOS'un neden bedava olduğunu ve neden ücretli programların çoğundan daha çok işe yaradığını anlayabilecek kapasiteye sahip olmadığınız için tekrar anlatma gereği duymuyorum. Hanutçu zihniyetiyle daha ne kadar süre bilişim sektöründe devam edebileceksiniz çok merak ediyorum.

Sevsek de sevmesek de yazılım ürünleri tıpkı facebook da fotoğraf paylaşır gibi kolaylaşmak, ucuzlamak ve piyasaya bir tüketim malı olarak değil kullanıcının sistemine basitçe entegre edebileceği bir servis olarak sunulmak zorunda. Dünyanın ve teknolojinin gidişatı bu yönde. Android, facebook, google, youtube veya bir çırpıda akla gelen binlerce yazılımın ücretsiz kullandırıldığı bir dünyada yaşıyoruz artık. Binlerce dolara kullanım izni satma yoluyla iş yapmaya uzun süre devam edilemez. Görüyorum sektördeki programların büyük bir kısmı artık eskimiş bir kültüre ve teknoloiye takılıp kalmış durumdalar. SambaPOS'un işinizi bozacağını düşünüp hakkımızda dedikodu üretmeyin. SambaPOS işinizi bozmaz. Dünya hızla değişiyor. İşinizi bozsa bozsa klasik ticaret mantığında devam edip yeni teknolojiye ve yeni kültüre ayak uyduramamanız bozar.

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: Artık değişmek zorundasınız...
« Reply #1 on: January 12, 2012, 03:23:52 pm »
Kopyalar asıllarını yüceltmeye mahkumdur.

gunebakan

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: January 28, 2012, 04:09:59 pm »
bu gibi olaylar yaşadığınızı duymak üzücü, ama mutlaka açık kaynak mantığı gelişecek ülkemizde de.
Projenizi internette araştırma yaparken buldum.Kaynak kodlarını indirip inceleyeceğim.
Umuyorum geliştirme aşamasında faydam dokunabilir.

Azad

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: January 30, 2012, 01:55:16 pm »
emre abi merhaba ben sambapos ile karşılaşmamı biliyorsun bende şunu çok iyi biliyorum ki insanlar artık körelmiş ve sömürgecilik yapıdan arınmış durumda, benim samba pos projesine desteğim sonuna kadar devam edicek bana maddi bir açıdan destek olmasada her yerde her zaman sambapos projesini insanlara duyurmaya toplumda her gittiğim ilde ilçede bu projeyi insalara anlatmaya devam edeceğim istanbul kadıköyde ve bağdat caddesinde hiç bir menfaat beklemeden yağmurun altında bu projeyi duyurmak için herkese sambapos kartını dağıttım sen merak etme biz bir ekip olarak zaten sonuna kadar bu projenin arkasındayız ve bu projeyi sonuna kadar her yerde her zaman insalara anlatmaya devam edeceğiz tabiki sambapos projesinin gelişimini çekemeyen bir takım kişiler bunu kendilerine yediremedikleri için bu tür yıpratma senaryoları hazırlamaya çalışıyorlar ama eminim ki bu proje bir kere başladı ve sonuna kadar da devam etmesi için hep birlikle çalışacağız