Author Topic: Sambapos ve Opencart  (Read 13694 times)

ardakose

• Full Member
Sambapos ve Opencart
« on: February 23, 2013, 03:38:19 pm »
Herkese Selam.

Daha önce iş yerim için bir online sipariş sitesi kurmuştum. Drupal tabanlı bir siteydi ve sipariş geldiği zaman uyarı alma sistemi geliştiremediğim için sorunlar yaşıyordum. Mail gönderme gibi bir özelliği vardı ancak aktif olduğu halde hosttan mı kaynaklıydı bilmem mail atmıyordu. Hal böle olunca müşteri online sipariş verdikten sonra birde telefonla aramak zorunda kalıyordu.

Forumda arkadaşlar soap denen bir scriptle verileri sambaposa çekebildiklerini göstermişler. Bende drupaldan sonra wordpress denedim ikiside güzel ve kullanışlı sistemler ancak opencart diye yeni bir sistemle tanıştım ve online sipariş üzerine yazılmış bir sistem olduğu için daha kullanışlı gibi geldi.

İşletmelerin yapması gereken kendilerine özgü bir tema ve özel isteklerine göre eklentiler.

Asıl değinmek istediğim nokta ise sambapos bu opencart ile entegre bir sistem olarak çalışabilirmi. sambaonair gibi düşünülerbilir.
selametle.

ozkaweb

• Newbie
  • *
Re: Sambapos ve Opencart
« Reply #1 on: March 20, 2013, 03:34:40 am »
Merhaba;

Bu konu ile ilgili çok araştırdım.
Mevcut hosting firmalarının %100 e yakını veritabanlarını dışarıya açmıyor. Açmadıkları içinde opencart ve / veya bu tarz e-ticaret sitelerine giren siparişleri ele alamıyoruz.

Ama yaptığım araştırmalar sonucu şu şekilde bir kanıya vardım.
- E-ticaret sitesi ne olursa olsun, bir ürün havuzu ve müşteri havuzu mevcut
- Sambapos sistemine ek bir modül yaparak ( ben ms access programı ile demosunu yaptım ve sampapos içerisine gelen siparişi aldırdım ) belirli periyotlarda ftp dizininden xml ve / veya xls dosyası çekebiliriz. Bu dosyaların oluşturulabilmesi için e-ticaret sisteminin içine sipariş kaydedildikten sonra cronjob nesnesi eklemek. Bu cronjob, kayıt eklendikten sonra ilgili siparişin olduğu tüm tabloyu 1-2 saniye içerisinde ilgili klasöre çıkartabiliyor. burda aktarım ile ilgili çeşitli kurallar oluşturabiliriz.
Sambapos a bağlanacak bu ek modül samba pos açıldığında açılacak ve yine belli periyotlarda e-ticaret sistesinden ürün ve müşteri bilgilerini alacak. vb. gibi bir yol haritası ile gidilebileceğini düşünüyorum...

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: March 20, 2013, 11:46:59 am »
Forumdan Özcan Bey le bu konuda biraz konuştuk Soap Server la yapılması mümkün sanırım kendisi şuan geliştirme aşamasında bitince umarım bizimle paylaşır. Opencart genel olarak online sipariş ihtiyaçlarımızı karşılıyor. Tek sorun isteğimize uygun bir tasarım yapılması. Bu şekilde bir entegre olursa bütün sambapos kullanıcıları opencartı ücretsiz bir şekilde kullanabilir. Selametle.

ardakose

• Full Member
« Reply #3 on: March 20, 2013, 11:51:38 am »
bu arada Soap server da sizin bahsettiğiniz gibi sanırım xml oluşturuyor sanırım.

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: March 20, 2013, 01:44:38 pm »
Merhaba arkadaslar,

Bu sorun opencart sorunnu degil bu sorun sambapossa nasil entegre sorunu cunku web sitesi siparisi her formatta yaptirabilirsiniz asil bu formati nasil sambapossa entegre edecegiz buna kafa yorsak daha iyi olur

ilk sorun samba posun icinde urun barkodu var bu barcodu urun codu olarak kullanabiliriz
ama bu urunde etiket varsa buna urun kodunu ekleyemiyorsun bu hallolmadan siparisleri sambapossa entegre edemeyiz cunku:

webden gelen siparisleri ancak urun kodlari ile sambaposa okutabilirsiniz urun adi ile olmaz.

ben bunu asagidaki gibi yaptim webde siparisler hazir oluyor mail ile geliyor ve serverde bir yerde duruyor ama sambaposa entegre edemedim.

<?xml version="1.0" ?>
- sambapos version="1.0" encoding="utf-8" xmlns="http://www.w3.org/2001/XMLSchema">
- <order>
  <nummerinternet>763</nummerinternet>
  <opmerking />Test siparisi</opmerking>
  <status>ingevoerd</status>
  <datum>2013-03-14</datum> = Siparis Tarih
  <tijd>17:28:29</tijd>     = Siparis Saat
  <betaalwijze>contant</betaalwijze> = Musterinin odeme sekli
  <bezorgwijze>bezorgen</bezorgwijze>
- <klant>
  <naam>Musteri isimi</naam>
- <adres>
  <straat>Musterinin sokagi</straat>
  <nummer>ev numarsi</nummer>
  <postcode>postacodu</postcode>
  <plaats>Sehir Semt</plaats>
  </adres>
- <telefoon>
  <nummer>tel numarasi</nummer>
  </telefoon>
  </klant>
  <email>musterinin emaili</email>
- <regel>
  <artikelcode>uruncodu 10 Pizza</artikelcode>
  <aantal>adet 1 </aantal>
- <ingredient>
  <aantal>1</aantal>
  <artikelcode>urun etiket codu mzey (zeytin)</artikelcode>
  </ingredient>
- <ingredient>
  <aantal>1</aantal>
  <artikelcode>urun etiket codu msal (salam)</artikelcode>
  </ingredient>
  </regel>
- <regel>
  <artikelcode>uruncodu 11 (cocaCola)</artikelcode>
  <aantal>1</aantal>
  </regel>
</order>
  </sambapos>

simdi sadece yapilmasi gereken sambapos bunu okuyup adisyona cevirmesidir ve adisyonu yazdirmasidir bu sorunu kim cozerse bu is hallolmus olur cok kiside faydalanacaktir bundan.

Saygilarimla

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: March 25, 2013, 03:19:02 am »
Arkadaşlar ne durumdayız şimdi? Bu işe el atmaya gönüllü kimse yok sanırım?

Yani hep dediğim gibi birilerinin SambaPOS'a bu tür entegrasyon özellikleri yazdığını biliyorum. Ama yaptığı şeyi paylaşan kimse yok. Anlaşılan herkes yaptığı işlerin kendine ait kalmasını istiyor. Tabii bunun yanında restorancı SambaPOS kullandığını gizlerse, bilgisayarcı gizlerse, donanımcı gizlerse ve projeye kimse sahip çıkmazsa elde edeceğimiz sonuç bu. Aman rakibim duymasın psikolojisini anlıyorum ama artık dünya böyle bir dünya değil. Görüyorum yavaş yavaş restoranlar, şefler bile internetten çeşitli tarifler paylaşıyorlar. Çünkü artık gizleyerek saklayarak değil paylaşarak ve sunduğumuz hizmetleri olabildiğince kişiye özel hale getirerek ticari avantaj elde edeceğiz. Google'dan girip atom bombası yapımını öğrenebilme kültürüne sahip kişilerden yediği dönerin içinde ne olduğunu gizleyemeyeceğiz. Müşteriler yerine müdavimler yaratmak, kendi küçük topluluğumuzu oluşturmak zorundayız. SambaPOS projesi de aynı kültürün ürünüdür. Bu sayede ayakta kalabilmesi mümkün oluyor.

SambaPOS sadece bir adisyon programı değil. Belki çoğu kişi böyle görüyor ama işin içine giren dostlarımız hedefimizin ne olduğunun farkına varıyorlar. Hedefimiz restorancılık işini teknolojiyi kullanarak daha farklı bir noktaya taşıyabilmek. Bu konsepte "Akıllı Restoran" adı veriyoruz.

Size birkaç örnek. Eskiden THY ile uçmak sadece iş adamlarına, ünlülere ait bir ayrıcalıktı. Pegasus herkesin uçabilmesini sağladı ve uçakla seyahat işini yaşamlarımıza soktu. Sektör gelişti ve herkes bu işten kazançlı çıktı. Nokia cep telefonuna uygulama yazma işini Türkcell gibi firmalara yaptırmaya çalışırken apple direk programcıların kendisine yaptırdı, akıllı telefon kültürünü hayatımıza soktu, trilyon dolarlık uygulama sektörü oluşturdu. Starbuck's Türkiye'ye gelip kahve kültürünü hayatımıza soktu. Hem kendi iyi kazandı hem de tüm sektörü geliştirdi.

Bizim hedefimiz Akıllı Restoran kavramını hayata geçirmek ve restorancılık işini insanların yaşamlarına daha iyi entegre edebilmek. Bu işin takipçisi olmak yerine gelin işin bir parçası, yaratıcısı olun. Yaptıklarınızı, fikirlerinizi paylaşın. Bu işi daha farklı noktalara götürelim. Müthiş bir potansiyelimiz var ama bekleyerek, bakarak hiç bir sonuç elde edemeyiz. Herkes elinden geldiğince şu işlerin ucundan köşesinden tutsun, çorbaya bir tutam tuz atıversin. Şu pasifliği üzerimizden bir atalım. Sadece kendi işimizi değil SambaPOS projesini de biraz düşünelim. "Umarım sözlerim ilgili kişilere ulaşıyordur. "

Kabul edin ya da etmeyin SambaPOS hem restorancılık hem de bilişim sektöründe olumlu bir adımdır. Restoranda bilgisayar kullanma imkanlarını arttırmıştır, teknolojinin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamıştır. Türkçe ve ticari programlarla eşdeğer bir program kaynak kodları açık olarak yayınlanmaktadır. Programcılar bundan faydalanmaktadırlar. Artık bu projenin sona ermesi, durdurulabilmesi mümkün değil. İş benden bile çıktı. İngilizce V2 sürüme online kredi kartı tahsilatı özelliği eklendi, personel giriş çıkış saatlerinin takibi de ekleniyor. Bunları ben yapmıyorum. SambaPOS kullanıcıları ekliyor. Bunların daha hızlı olmasını bekliyordum ama bir şekilde adım adım ilerliyoruz.

Ama bu proje Türkiye'de üretilen bir projedir. "Türkiye'den niye uluslar arası proje çıkmıyor" diye konuşulup duruyorken bu kadar ilgisiz olunması garip değil mi? Gökten zembille inmiyor projeler. Türk haklı projeleri sahiplenmezse, adını değiştirip satarsa, geliştiricileri hakkında asılsız dedikodular yayarsa, arkamızdan kötüleme kampanyası yürütürse ve buna kullanıcılarımızdan ve bu işten para kazananlardan bile hiç ses çıkmazsa Türkiye'den nasıl proje çıksın?

Biliyorum belki aranızda bu ufak tefek işleri de halledivermediğim için bana bozulanlar vardır. İnanın SambaPOS'un herşeyi yapabilmesini benden çok kimse isteyemez ama ben de kendi planlarıma öncelik vermek ve zamanımı iyi kullanmak durumundayım. Şu an için planım sadece V3 ile ilgili planlarımı hayata geçirmek ve projeye katkıda bulunanlara destek olmak. Projeyi bir şekilde desteklemeyi düşünmeyenler, bir işin ucundan tutmayanlar bana bozulmasın, hiç kusura bakmasın.

ardakose

• Full Member
« Reply #6 on: March 25, 2013, 05:09:54 am »
Evet Emre Abi sambapos kullanıcılarında bi sambapos kültürü oluşması gerekli. Herkesin herkese elinden geldiğince yardım etmesi, entegre ettiği özellikleri belki işine yarayan olur diyerek paylaşması gerekli. Yada size ulaştırıp bu özelliklerin standart özelliği olmasını sağlaması gerekli. Programlama bilmediğim için malesef katkıda bulunamıyorum. Sadece forumdan soru soranlara yardımcı olmaya çalısıyorum elimden geldiğince ki sambaposdan soğumasınlar çünkü yurdum insanı sorunları araştırmak yerine direk kendi sorununa bi cevap verilsin istiyor. Selametle.

ardakose

• Full Member
« Reply #7 on: March 25, 2013, 05:28:12 am »
Bu arada uzun süredir indirme safyasına bakmıyordum şimdi baktım ve azım açık kaldı. An itibariyle 10.000 den fazla indirilme var. Herkes iki kere indirmiştir desek 5.000 kullanıcı eder bu kadar kişiden kimbilir kaçtanesi kendince geliştirme yapmıştır ama dediğiniz gibi paylaşılmıyor. Benim sambaposa katkım online sipariş sitesi kurmak isteyenlere opencart ile site kurarak olabilir. sunucuda sağlayabilir. Tabi öncelikle entegre işleminin halledilmesi gerekiyor. Şuan kendimce bir uyarı sistemi yaptım. Sipariş geldiğinde gmail hesabıma mail atıyor ve telefonum mail gelince uyarıyor mail geldiğine dair. Bende siteyi kontrol edip siparişleri giriyorum. Selametle.

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: March 25, 2013, 09:06:06 am »
Bu arada uzun süredir indirme safyasına bakmıyordum şimdi baktım ve azım açık kaldı. An itibariyle 10.000 den fazla indirilme var. Herkes iki kere indirmiştir desek 5.000 kullanıcı eder bu kadar kişiden kimbilir kaçtanesi kendince geliştirme yapmıştır ama dediğiniz gibi paylaşılmıyor. Benim sambaposa katkım online sipariş sitesi kurmak isteyenlere opencart ile site kurarak olabilir. sunucuda sağlayabilir. Tabi öncelikle entegre işleminin halledilmesi gerekiyor. Şuan kendimce bir uyarı sistemi yaptım. Sipariş geldiğinde gmail hesabıma mail atıyor ve telefonum mail gelince uyarıyor mail geldiğine dair. Bende siteyi kontrol edip siparişleri giriyorum. Selametle.

Merhaba Arda,

Bence insanlarin birsey sakladigi yok sadece entegre edilmedigi icin kimse paylasamiyor sorun burda sanirim opencart ile bir cozum istiyorsan yardimci olayim ama bunu sambapossa nasil entegre edecegiz bunu ancak emre bey yapabilir cunku eksiklikler var.

Saygilarimla,

ardakose

• Full Member
« Reply #9 on: March 25, 2013, 09:17:42 am »

Merhaba Arda,

Bence insanlarin birsey sakladigi yok sadece entegre edilmedigi icin kimse paylasamiyor sorun burda sanirim opencart ile bir cozum istiyorsan yardimci olayim ama bunu sambapossa nasil entegre edecegiz bunu ancak emre bey yapabilir cunku eksiklikler var.

Saygilarimla,

Paylaşılmıyor derken sadece bu konuyla ilgili demedim ben genel olarak her türlü geliştirmeleri kasteddim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #10 on: March 25, 2013, 11:46:59 am »
Yani projeye "benim işimi görüyorsa iyidir, görmüyorsa sorunludur" şeklinde yaklaşmamak gerek. Eksik var, sorun var diyorsunuz ama SambaPOS'da hiç bir sorun yok. Yani bunu savunmak zorunda kalmak bile bana eziyet geliyor ama program yaptığını söylediğimiz her şeyi en iyi şekilde yapıyor. Ben kimseye SambaPOS OpenCart ile entegre çalışacak diye bir söz vermedim ki bu bir sorun olsun? Bir sorun varsa bu ancak sizin "SambaPOS'u istediğiniz şekilde kullanamama" sorununuz olabilir. Bu sorunu da çözebiliyorsanız çözersiniz, çözemezseniz çözecek birini bulursunuz, bulamazsanız forumda benzer ihtiyaçları olan kişilerle iletişim kurup beraber yapabileceğiniz birşeyler olabilir mi onu konuşursunuz, bu da olmuyorsa o zaman fikirlerinizi paylaşırsınız, istek yaparsınız. Eğer birilerine yardımcı olduysanız ve iyi ilişkiler kurduysanız o zaman size yardımcı olacak birilerini bulabilirsiniz. Önce benim işim bir görülsün sonra ben üzerime düşeni yaparım diyorsanız olduğumuz yerde dururuz çünkü hepimiz aynı şeyi diyoruz zaten.

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: March 25, 2013, 03:16:19 pm »
Yani projeye "benim işimi görüyorsa iyidir, görmüyorsa sorunludur" şeklinde yaklaşmamak gerek. Eksik var, sorun var diyorsunuz ama SambaPOS'da hiç bir sorun yok. Yani bunu savunmak zorunda kalmak bile bana eziyet geliyor ama program yaptığını söylediğimiz her şeyi en iyi şekilde yapıyor. Ben kimseye SambaPOS OpenCart ile entegre çalışacak diye bir söz vermedim ki bu bir sorun olsun? Bir sorun varsa bu ancak sizin "SambaPOS'u istediğiniz şekilde kullanamama" sorununuz olabilir. Bu sorunu da çözebiliyorsanız çözersiniz, çözemezseniz çözecek birini bulursunuz, bulamazsanız forumda benzer ihtiyaçları olan kişilerle iletişim kurup beraber yapabileceğiniz birşeyler olabilir mi onu konuşursunuz, bu da olmuyorsa o zaman fikirlerinizi paylaşırsınız, istek yaparsınız. Eğer birilerine yardımcı olduysanız ve iyi ilişkiler kurduysanız o zaman size yardımcı olacak birilerini bulabilirsiniz. Önce benim işim bir görülsün sonra ben üzerime düşeni yaparım diyorsanız olduğumuz yerde dururuz çünkü hepimiz aynı şeyi diyoruz zaten.

Merhaba Emre kardes,

Herhalde biraz yanlis anlasildi kimse sambaposda sorun var demedi sadece sorun opencarti sambapos entegre etmekte sorun var dedik bu yuzden alinma sunuda unutmaki bazi seyleri istedigimiz gibi telaffuz edemiyor veya yanlis yazabiliyoruz cunku bizler yurtdisindayiz ister istemek turkcemiz biraz zayif. birde soyle birsey var sambapos acik kaynak ve bedava bu yuzden kimsenin (kullanicilarin)sikayet etmeye hakki yok urun bu ister kullan ister kullanma ama ben cok kullanmak istiyorum.

saygilarimla,

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #12 on: March 25, 2013, 05:40:10 pm »
Yani dille ilgili konuyu anlıyorum da burada bir negatiflik var. Programın açık kaynak olmasının anlamı asla ve asla kimsenin şikayet hakkı olmaması değil. Her kullanıcının şikayet hakkı var. Yanlış yaptığımız işler olduğunda şikeyet edeceksiniz ki düzeltebilelim. Şimdiye kadar hiç bir şikayeti cevapsız bırakmadık. Yaşanan problemleri en büyük yazılım firmalarından bile daha hızlı çözdük. Her zaman da bu şekilde yapmaya devam edeceğiz. Tamam bir yanlış yapıyorsak şikayet edin ama bari isteklerinizi sanki programda bir sorun varmış gibi dile getirmeyin. Herkes opencart nedir bilmez. Adam foruma girer "haaa program sorunluymuş, eksikmiş" der ve çıkar gider. Halbuki ben insanlara SambaPOS'u anlatırken sorunsuz diyorum, tıkır tıkır çalışır, işin ortasında patlamaz diyorum. Hiç bir eksiği yok her işinizi rahatlıkla yapar diyorum.

Aslında bu konunun direk olarak seninle bir alakası yok zipzip. Aşırı hassasiyet gösterdiğimi düşünmeyin. Kulağıma öyle şeyler geliyor ki insanların bu projeyi batırmak için gösterdikleri çabaya şaşırıp kalıyorum. Elbette elimde bir ispat olmadığı için bunları anlatamıyorum çünkü anlatsam "kesin yalan atıyor" dersiniz ama SambaPOS'un sona ermesini isteyen kişilerin çok fazla olduğunu bilmemiz gerek. Bunlar elbette olacak. Hatta belki yarın bu çok daha fazla olacak. SambaPOS camiasından tek beklentim projeyi sahipsiz bırakmayın. Sorular cevapsız kalmasın, fotoğraflar çok önemli. Bol bol fotoğraf paylaşalım. V3 sürümünü test edelim. Hataları github'a yazalım. Gelişmeleri takip edelim. Döküman yazalım. vb. Ben geri kalan herşeyi halledeceğim.

ardakose

• Full Member
« Reply #13 on: March 27, 2013, 10:59:56 am »
Ben bu konuyu sambaposu kötülemek değil daha iyiye gitmesini istediğim için açmıştım. Sonuçta sorunsuz tıkır tıkır çalışıyor ve internettende sorunsuz tıkır tıkır sipariş alıyor diyeceğiz.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #14 on: March 27, 2013, 05:31:41 pm »
Arda zaman geçtikçe anlıyorum ki bu ortamda programı yazmak en kolay işmiş. Sağlıklı iletişim kurabilmek daha zor. Yani foruma katılması gereken kişilerin katılmıyor olmasının ortaya çıkarttığı bir problemi anlatmak istedim ama olmadı. Konu dağıldı.

Dostlar sizler en aktif dostlarımızsınız. Sizden şöyle bir ricam var. V2 projesini ben artık sonlandırdım. Hata düzeltmeleri dışında müdahele etmiyorum. Bundan sonra V3'ü geliştireceğim. V3 isteklerimizi Github'a, sorularımızı da new.sambapos.org altına atalım. Bu forumu da sadece V2 ile ilgili soru cevap işleri için kullanalım. Eğer V2 üzerine birşey yapmak isteyen varsa yapsın ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım ama lütfen V2 ile ilgili benden aktif katkı beklemeyin. Şu saate kadar sürekli her başlığı aktif olarak takip ettim ama artık herşeyi takip edemiyorum ve konular havada kalıyor. Forumda açtığımız konular sonuçsuz ya da benden bir cevap bekler durumda kalmasın. Bu durum yeni gelen kullanıcılar açısından olumsuz bir imaj yaratır. Forumlar reklamımızı iyi yapsın. Aslında asıl problem bu değil ama şu V3'e geçiş süreci tamamlanıncaya kadar böyle yapalım.