Author Topic: % bindirim yapma  (Read 8755 times)

akadir

• Jr. Member
  • **
% bindirim yapma
« on: April 25, 2013, 01:41:51 am »
herkese iyi günler,
Daha önce forumda konusunu gördüm ama çözümünü görmedim bir konu var. adisyon ekranına %10 bindirim yapabilceğimiz bir düğme yerleştirmek.İsteğe bağlı olarak basıldığında daha önceden belirlenmiş yüzde farkını tüm hesabın toplamı üzerinden hesaba eklemek iyi olurdu.
Diğer bir konu ürün gruplama. Mesala herhangi bir ürünün yanında en çok satılan diğer ürünleri analiz edebilme satıcıya ürün fiyatlandırma konusunda fikir sağlar. veri madenciliği konusudur. geliri arttırmak için kullanılan metodlardan birtanesidir. 

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: % bindirim yapma
« Reply #1 on: April 25, 2013, 02:21:19 am »
Bahsettiğin 1. konu Hizmet Şablonları ile ilgili
Bunlara  :
http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,790.msg4118.html#msg4118
http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,346.msg1899.html#msg1899  topiclerinden erişebilirsin.

2. konuyu biraz daha detayı açarsan yardımcı olmaya çalışırım. Tam olarak ne istediğine nasıl bir çalışması olmasının sana faydlı olacağını örneklendir lütfen.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: April 25, 2013, 02:41:38 am »
Mehmet bey merhaba;
1. konu orada da yarım kalmış. Yazıyı okumuştum , sol tarafa bir buton koyma işlemini yapmaya çalışıyorum. Bir türlü istediğim sonucu alamadım.Emre bey müsait olduğu takdirde bir döküman hazırlamaktan bahsetmiş. İhtiyacım olan o döküman.
2. konu. Örneğin yapılan bir çalışmada market kasalarından geçen bebek bezlerinin yanında umulmayan bir ürün olan içecek satışı dikkat çekmiş.Market bebek bezi almaya gelenler yanında en çok içecek alarak çıkmışlar.Böylece 2 üründen birinin fiyatını yükselterek karlılığı arttırmaya yönelik bir çalışma yapılıyor. SambaPOSa da ürünler kısmı üzerinden böyle bir özellik kazandırılsa bir tercih sebebi daha olacaktır.

Aklıma gelmişken bir özellik daha ; tedarikçi değerlendirme bölümüde eklenebilir. işlenen her alım fişinin yapıldığı yerden bazı kısıtların puanlanması ile(termin,fiyat,kalite vb..) tedarikçi seçmede programdan yardım alınabilir.

Son birşey ; Hiç finans modülü eklemeyi düşündünüzmü.Eğer bir finans modülü olursa program catering firmalarına bile uyarlanabileceğini düşünüyorum.(masa mantığını müşteri carisi gibi tutarak).

İyi günler. 
« Last Edit: October 31, 2013, 09:55:47 am by akadir »

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: April 25, 2013, 03:18:24 am »
Aslında konu son derece kolay olduğu içimn böyle bir döküman hazırlama önceliği düşük olmuştur.

Ben sana adım adım yapman gerekenleri anlatayım o zaman.

1.
1 adet Hizmet Şablonu tanımlarsın.
Adına Hizmet Ekle dersin,Adisyon Oranı Tıutarında yı seçersin ve Oran kısmına yapmak istediğin Bindirim oranını yazarsın.

2.
Bir tane Adisyon Etiketi tanımlarsın
Adına Hizmet dersin, Alt Etiket olarakda 1 tane Hizmet Ekle yazarsın.

3.
Departmanlardan Bu eklediğin Adisyon Etiketini Adisyon Etiketleri alanına ekleyerek aktif duruma getirirsin.

4.
Bit adet Eylem tanımlarsın,
Eylem adına : Adisyona Hizmet Ekle yazarsın,
Eylem Tipi olarak; Adsyona Hizmet Ekle eylemini seçersin,
Hizmet Şablonu kısmında 1. adoımda tanımladığın Hizmet Şablonunu seçer ve Tutar kısmına da Hizmet Şablonu içinde tanımladığın % cinsinden oranı yazarsın. Örn:10

5.
Bir adet Kural eklersin.
Kuralın adını yazdıktan sonra, Olay Adına Adisyon Etketi Seçildiğinde kuralını seçersin.
Etiket Adına Hizmet (Adisyon etiketini seçersin)
Etiket Değerine ise elle adisyon etiketine verdiğin değeri yazarsın Örn. Hizmet Ekle
Altta yer alan Eylemler kısmında Eylem Seç linkine tıklar, Adisyona Hizmet Ekle olarak hazırladığın Eylemi seçersin.

Bu tanımlamaları yaptıktan sonra Programı kapatıp açarsın ve Adisyon ekranında sol sütunda bir Hizmet butonu olur. Adisyona istediğin zaman bu butona tıklayarak istediğin oranda bindirim yapmayı sağlamış olursun.

2. Konu ile ilgili olarak;
Bu aslında yapılabilen bir durum. Malüm SambaPOS yapılan tüm satışları istediğiniz zaman aralığında CSV rapor olarak export edebilmekte.
Rapor bu şekilde dışarı alındıktan sonra Excel'de tam olarak isteğinizi PİVOT Rapor olarak alabilirsiniz.
Bununla ilgili benzer bir örnek yapmıştık, Kişi Sayısı Kadar Ürün Ekleme  adresinde anlattığımız örnek gibi örnekleri çoğaltarak tam olarak isteklerinizi yapabilirsiniz.

Tedarikçi modülü; Buna gelene kadar yapmayı planladığımız o kadar çok mesele varki.. :)

Finans modülü için önce birazcık SambaPOS V3 ü inceleyin, eğer Finans'tan kastınız Hesaplar, Stok vb ise ne ala, ama Banka, Çek Senet, Perdonel Puantajı, Kredi Kartı komisyon hesapları ise onu işi o olan programlar yapsın. Biz Konuk ağırlamacılığımızı iyi yapalım.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: April 25, 2013, 11:13:44 am »
Teşekkür ederim cevaplarınız için .
Daha öncede bu konuda yardımcı olmuştunuz. Şimdi uyguladım ve sonuç başarılı. Sıkıntı etiket değerini hatalı girmem olmuş.
Videoyu konu ile ilişkilendiremedim. CSV raporu şimdi deneyeceğim.
« Last Edit: April 25, 2013, 11:36:31 am by akadir »

firat

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: September 28, 2013, 10:44:09 am »
Merhabalar Mehmet Bey ben bu konuyu anladım yüzde bindirim yapabiliyorum. Kendi bilgisayarımda sorunsuz çalışıyor fakat müşterinin bilgisayarında farklı departmanda tanımladığım halde bütün departmanlarda aynı şekilde %10 bindirim yapıyor bi yerde bi hata yapmadığımı düşünüyorum çünki kendi bilgisayarım ile aynı şekilde ayarladım. Bi yerde daha önce tanımlanan bir özellikle falan mı çakışıyor acaba yardımcı olursanız sevinirim.
Kolay gelsin iyi çalışmalar.