Author Topic: Teşekkürler  (Read 8588 times)

mdcaglar

• Newbie
  • *
Teşekkürler
« on: May 07, 2013, 06:54:59 pm »
Son olarak emreerendotcom daki yazılarda buldum kendimi ve yazma isteği duydum. bütün zorluklara karşı, ücretli yazılımlar ve bedava kuulanıcıların problemleri vs....  yaklaşık 1.5 senedir sambapos kullanıyorum. en son ücretli yazılımların demolarını inceliyordum. digiwaiter ve benzeri birçok program..... yüzlerce dolar maliyetli ama gerçekte çok yetersizdiler. sonra "pos software" diye aratırken sambaposu gördüm. baktım, Türkçe bir site, inanamadım. programı indirdim kurdum; dumur oldum. o ana kadar denediğim en iyi programdı  ve tamamen ücretsizdi. benim için ölmeden cenneti bulmak gibi birşeydi diyebilirim. geç de olsa bu mesajı yazdığım için kendimi şuan iyi hissediyorum. sambapos geliştiricilerine hem kendim hem de ülkem adına teşekkür ediyorum. sizin gibi insanlar olduğu sürece bu ülke biryerlere gelebilir. emre bey'in yazısındaki "herhangibir restoran bir günlük cirosuyla otomasyon sağlayabilir" düşüncesine katılmıyorum. cafe, bar ve restoran işletmeciliği oldukça zor bir iş, bu ancak iyi iş yapan ve sistemini iyi oturtabilmiş işletmeler için geçerli olabilir, zira işletme sürekli olarak ödeme halindedir. sambapos düşük cirolu işletmeler için bir lütuftur, nimettir.
şu an sql server 2012 üzerinden 2. bilgisayar için ağ bağlatısı yapmaya çalışıyorum. terminaller için android yazılımın geliştirilme düşüncesi olduğunu gördüm. sadece bu yazılım için  benim gibi ücret ödemeye hazır ciddi bir potansiyelin olduğunu düşünüyorum.
aynı şekilde, programı uzun süredir sorunsuz bir şekilde kulanıp da ses vermeyen çok sayıda insan olmalı.
tekar ve tekrar teşekkürler..... içten içe sizi kemirse de global olarak kullanılan en stabil yazılımı yaptınız..   samba ekibi!.. siz ve sizin gibileri görebildikçe ülkeme olan inancımı tazeleyebiliyorum. vazgeçmeyin..      mak.yük.müh. s.i.caglar
« Last Edit: May 07, 2013, 06:57:22 pm by mdcaglar »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Teşekkürler
« Reply #1 on: May 08, 2013, 08:30:48 am »
Selamlar mdcaglar. Biraz geç de olsa bu güzel yazıyı yazarak SambaPOS projesinin gelişmesine katkıda bulunmuş oldun. Bir kişi daha büyüdük. Aramıza hoş geldin.

Sanırım niye habire "destek destek" dediğime çoğu kişi bir anlam veremiyor. Yaptığımız şeyi biraz futbol oyununa benzetiyorum. Maça seyirci gelmesinin daha iyi futbol oynamaya etkisi var mı? Evet var. Belki çok profesyonel olanlar etkilenmiyorlardır ama konuya sadece maddi açıdan bakmayanlar için var. Sadece ben değil SambaPOS projesinin gelişmesi ve yayılması için çaba gösteren herkesin bu motivasyona ihtiyacı var. Maça kimse gelmezse ya da gelip sadece izlerse o yüksek performans seviyesini yakalamak mümkün olmuyor. Seyircinin destek olması gerek. Elbette beklediğimiz şey tezahürat değil ama işte sizin yaptığınız gibi yaşadığınız deneyimin anlatılması ve arada bir uğranıp bir selam verilmesi çok şeyi değiştirir. Sadece Sambapos projesi için değil yazılım sektörünün tamamı ve SambaPOS gibi geliştirilen diğer projeler açısından da çok şeyi değiştirir. Bu projenin başarısı bu ülkede açık kaynak projelerin ayakta kalabileceğini ve uluslar arası düzeyde kullanıcı kitlesine ulabileceğini gösterir.

Şunu her zaman söylüyorum. 10.000 dolar edecek bir programa 10.000 dolar ödemek gayet normaldir. Getirisini, götürüsünü hesaplar, kullanmak isterseniz kullanırsınız. Yani bizim "bütün programlar bedava olmalı" gibi bir düşüncemiz yok. Keşke buna değecek sistemler geliştirilse de bu paraları ödeseniz. Bizim karşı olduğumuz şey kullanıcıların bilgisizliğini ve alternatifsizliklerini fırsat bilerek kurulan sömürü düzeni. SambaPOS bu nedenle ortaya çıkmış bir alternatif. Size seçme hakkı, bir firmaya bağımlı olmama özgürlüğü veriyor. Bunun değerini sadece "parasal anlamda" ölçemeyiz.

Evet SambaPOS kullanarak başka bir programa vereceğiniz para cebinizde kaldı ama sadece bu kadar değil. 1.5 yıl boyunca kimsenin nazını çekmeden, içiniz rahat ve dertsiz tasasız bir şekilde işinize baktınız. Bu rahatlığa binlerce dolar ödeme yapanlar bile sahip olamıyorlar. SambaPOS bu nedenle restoran işletmecilerinin desteklemesi gereken bir projedir.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #2 on: May 08, 2013, 11:23:55 am »
evet hepınıze katılıyorum cevremde kı arkadaslarıma hata formdan arkadaslara uzak masa ustu baglatısı telefon aracılıgı ıle nacızane elımden geldıgı kadaryardım etmeye calısıyorum suan ıcın elımden bu gelıyor bunun dısında bır etkınlık veya katkı gereksınımınde hıc cekınmeden bana bu kadar destegı oldugunu dusundugum ve bınlerce dolar karsılıgında alamadıgım hızmetı aldıgım proje ıcın elımı tasın altına koyarım . herkesınde butcesı dogrultusunda koyacagına ınanıyorum ( yada ınanmak ıstıyorum ) . tekrar edıyorum ellerınıze saglık umarım projeye teknık anlamdada destek veren arkadaslar cıkar ne bılıyım bır androıd yazılımı yazılabılır yada ios tabanlı yada mobıl windows tabanlı yada bırı derkı arkadas ben bır muhasebe yazılımı yapıp bılgılerın kolay entegre calısabılecek bırsey yaparım bunu yapabılır yada fıkır destegınde bulunabılır . destekten tek kasıt para degıldır . reklamda bır destektır . o nedenle herkesten projeye destek vermesını onemle rıca edıyoruz .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Metin90

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: May 09, 2013, 08:06:39 am »
Az önce bir arkadaşa SambaPos'u önerecek oldum.  Zaten biliyormuş. Bazı olumsuz düşünceleri, ön yargıları varmış.
.....
Bu yüzden SambaPos kullanamazmış, kendi restoran otomasyonu programını yapmaya karar vermiş.

Acaba bu  adamın ön yargısını nasıl değiştirebiliriz?

NOT: Başkasının düşüncelerini aktarmanın faydasız olduğunu düşünerek sonradan silidim.
« Last Edit: May 11, 2013, 12:06:05 am by Metin90 »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #4 on: May 09, 2013, 08:41:33 am »
denemesını yada denıyen bır ısletmeye gıderek 15 dakıka ızlemesını onermelısın . yada kgb ıle calısarak yenı yazılım yazmasına ızın vermekte fayda var :)
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: May 09, 2013, 10:22:05 am »
Dostlarım, arkadaşlarım... SambaPOS bu ülkeye, bize ait bir projedir. Dünyanın her yerinde Türk olduğunuzu öğrendikleri anda otomatikman negatif tepki veren ve bizleri saçma sapan şeylerle suçlayan insanlar var. Bunlar çok sık başımıza geliyor ve yabancıların bizden çekinmelerini bazen normal de karşılıyorum. Buna rağmen kim olduğumuzu hiç saklamadık. Türkiye'yi ve Türkçe'yi hep ön planda tuttuk. Bakın dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun internet sitelerimize giren ve bu programı kullanan herkes projenin hangi ülkede üretildiğini, kimlerin yazdığını biliyor. Genelde Türk programcılar uluslar arası projeler yaptıklarında Türk olduklarını pek çaktırmazlar. Biz bundan hiç çekinmedik. Mücadele ettik ve adımızı duyurmak için herşeyi yaptık. SambaPOS sadece Türkiye de çalışmıyor. 16 dil destekliyor. 50 ülkede kullanılıyor. Binlerce insanın ülkemize sempati duymasını sağlıyoruz. Ayrıca her telefona cevap veriyoruz. Çağıran olursa kalkıp gidiyoruz. Yerimiz yurdumuz belli. Binlerce SambaPOS kullanıcısı anlayamadı bir tek bu kişi mi anladı kim olduğumuzu?

Bizi sektörü baltalamakla suçlayan önce dönüp kendine bir baksın... Yabancı servislerle işbirliği yapmak vatana ihanettir. Üç kuruş para için kendi halindeki insanlara böyle iftiralar atmaktan hiç çekinmeyen bu insanlar bu ülkede ticaret yapıyor, sizlere ürün satıyor. Bize bunları söyleyen kendi müşterilerine neler yapıyor artık siz düşünün. Sektörü aslında kim baltalıyor sorusunun cevabını şıp diye bulabilirsiniz.

Bu kafa yapısıyla program falan geliştirilemez. Bu zihniyete sahip insanlar anca kapalı kapılar arkasında fısır fısır dedikodu yapmayı başarabilirler. Korkaklık, bağnazlık, kurnazlık zihniyeti bazı insanların ta iliklerine kadar işlemiş. Bu insanlar için yapılabilecek hiç birşey yok.

Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın bu proje devam edecek. SambaPOS'u bitirmenin tek yolu ondan daha iyisini yapmaktır. Başka bir yolu yok. Buyrun sizi tutan kimse yok. Saçma sapan iftiralar atmaktan vazgeçin ve kod yazmaya başlayın bence şimdiden... Yok kod yazmakla falan uğraşamam ben bu iftiralara devam edeceğim diyorsanız o zaman iddalarınızı hakime ispatlamak zorunda kalırsınız.
« Last Edit: May 09, 2013, 10:23:42 am by emre »

Metin90

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: May 10, 2013, 01:17:16 am »
Emre arkadaş, bahsettiğim kişi buraya gelip mesajları okur mu bilmiyorum. o düşünceler bana ait değil, sanki bana cevap veriyor gibi yazmışsın üzüldüm. 

Bu adamın ön yargısını  değiştirsek  daha iyi olmaz mı? Gerçi bu iş atomu parçalamaktan zormuş.

Nasıl değiştirebiliriz konusunda ise benim önerim yok . Sadece durumu aktardım.  Belki de bu gibi durumları değerlendirip ikna etmek için,  eylem planı hazırlamak gerek. Keşke aksakallı bir amca veya sektörün duayeni gibi sözü dinlenen biri olsa da onu dinleseler.
« Last Edit: May 10, 2013, 01:21:56 am by Metin90 »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: May 10, 2013, 04:36:55 am »
Metin90 bunu yazmaktaki amacını biliyorum. Aslında konuya genel anlamda "SambaPOS konusundaki önyargıları nasıl kırabiliriz" açısından bakıyorsun ve haklısın bu açıdan bakmak lazım. Ama öyle bir örnek oldu ki. Yani insanlar SambaPOS'u kötü çalışıyor, özellikleri eksik, programcıları yetersiz, destek yetersiz, vb her konuda eleştirebilirler. Zaten yüzümüze karşı eleştiren de daha iyi yere gelelim diye eleştiriyordur. Bunları dinleriz, yapabileceğimiz ne varsa yaparız, kendimizi anlatmaya çalışırız. Şu saate kadar da hep böyle yaptık. Ama CIA falan deniyorsa niyet başkadır.

Mesela bir restoranı çorbası kötü, servisi geç, garsonları ilgisiz diye eleştirirsiniz ama adamın arkasından "millete martı eti yediriyor" diye iftira atarsanız dedikodu yaymaya, zarar vermeye çalışıyorsunuz demektir. Bu laf ikinci defa geliyor forumda önceden yazmıştım. Bu konuya basit bir önyargı gibi bakamazdım ve buna bir tepki göstermem lazımdı. O niyetle yazmadım ama eğer sana söylemişim gibi anlaşıldıysa kusura bakma lütfen. Düzeltmemi istediğin biryer varsa özelden bildirirsen düzeltebilirim.

Anlıyorum, yazılım üreten firmalar veya bu firmaların ürettiği programları satanlar SambaPOS'u bir tehdit olarak görebilirler. Bizim için bunlar yeni ama zamanında Microsoft'da Linux'un kendilerine zarar vereceğini düşünerek herşeyi yaptı. Davalar açtı, önlemeye çalıştı. Ama baktılar treni kaçırıyorlar şimdi onlar da artık açık kaynak yazılımlara destek veriyorlar, hatta .net programlarının Linux'da çalışmasını sağlayan mono projesine falan destek oluyorlar. Açık Kaynak projeleri destekleyen OpenCurve Foundation Microsoft desteği ile kurulan ve faaliyetlerini yürüten bir vakıftır mesela. Dünya bu kadar değişti.

Şu bir gerçek ki Linux Windows'u ya da Open Office MS Office'i ya da MySQL MSSQL'i batırmadıysa SambaPOS'da piyasadaki kaliteli hiç bir ürüne zarar veremez. Verse verse kalitesiz yazılımlara ya da müşterileri için artı değer üretmeyen firmalara zarar verir. Bu da olması gereken birşey. Bu sektörü baltalamaz aksine geliştirir. Sonuçta birileri işini kötü yapıyorsa kendini geliştirmeye zorlanmalı. Fitne fesat yayarak, insanları olmayacak şeylerle kandırarak iş yapmak nereye kadar? Bu restoran otomasyon sektöründe ciddi iş yapan hiç bir firmanın istemeyeceği birşey. Sonuçta DandikPOS iyi çalışmıyorsa bu o sistemdeki tüm markalara ciddi zarar veriyor. Adam yazıcıya suç atıyor, barkoda suç atıyor. Bu böyle.

Bizim yazılım şirketlerimiz de artık büyük düşünsünler. Sadece belli bir ülkeye ya da belli bir kesime iş yapan firmaları daha çok zorluklar bekliyor. Bunun nedeni biz değiliz. Bunun nedeni internet ve gelişen teknoloji. Bizim firmalarımız da yenilikler yapsınlar yurtdışına açılsınlar, projelerini geliştirsinler ve en büyük firmalarla rekabet etsinler. Eskiden bunlar çok zordu ama artık internet her tür imkanı sağlıyor. Yurt dışında bayiler bulmak, kurulumlar yaptırmak, oradaki sistemlere uyum sağlamak hiç de zor değil. Biz dünyanın her yerinde kurulum yapabiliyoruz. Her tür soruna, donanıma da müdahele edebiliyoruz. Forumda bile tonla örneği var. Bunu herkes yapabilir. Yeter ki sistem doğru kurgulansın. Adam akıllı iş yapılsın.

Yani SambaPOS'u sektöre zararlı bir proje gibi algılamak yerine firmalarımıza bu yolu açan bir proje olarak görmek gerek. Dünyanın herhangi bir yerinde SambaPOS kullanan bir kullanıcı Türkiye'den başka şeyler de satın alabilir. Program bile satın alabilir. Bunun örneklerini görüyoruz. Ama önce gözümüzün önüne çekilmiş perdeyi kaldırıp dünya nereye gidiyor, neler oluyor bir görmek lazım.

Ben ne kadar anlatırsam anlatayım, ne kadar yazarsam yazayım boş aslında. Bizi en iyi SambaPOS kullananlar ya da müşterilerine SambaPOS kullanarak çözüm üreten firmalar anlatabilir.

mdcaglar

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: May 16, 2013, 04:52:44 pm »
nihayet 2. bilgisayarı sql server 2012 üzerinden bağlamayı başardım :)