Author Topic: Sambapos web sayfası entegrasyonu!!!  (Read 7468 times)

mystikal

• Newbie
  • *
Sambapos web sayfası entegrasyonu!!!
« on: May 23, 2013, 02:56:38 am »
Merhabalar;  Yaklaşık 3 aydır Sambapos'u takip etmekteyim. Bu projeye katkıda bulunan ve gelişimine fayda sağlayan tüm meslektaşlarımı ve emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum. Benim burada gördüğüm şey sadece bir programdan ya da sayısal bir takım kodlardan ziyade, Bu kadar insanın bir değere gönülden inanarak, inandıkları değeri en üst seviyeye çıkarma girişimidir. Gerek Türkiye, gerek diğer dünya ülkelerinden bir çok yazılımcı ve kullanıcının buluştuğu çok ender ve nadir bulunan bir çalışma olması da başka bir önem katıyor. Herkese verdiği emekten dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Sormak istediğim konu ise şudur;

Cafe&Bistro işletmesi için hazırlamış olduğumuz güzel bir web sitesi bulunmakta. Bu site üzerinden kullanıcılar online rezervasyon, sipariş gibi veriler girebiliyor. Yapmak istediğimiz şey sambapos veritabanını bu site üzerinde de kullanarak tek bir panel üzerinden her iki otomasyonu birleştirmek. Firmamızın kullanmış olduğu bir cloud sunucu bulunmakta. Sunucu üzerinden farklı veritabanları ve programları çalıştırıyoruz. Web sayfasını bu sunucu üzerinden yayına sokacağız ve sambapos veritabanınıda bu sunucu üzerinden yayınladığımızda her ikiside entegrasyonlu bir biçimde çalışacak. Teknik olarak durum bundan ibaret. :)

Uygulama olarak ise;
Sunucu üzerinde sql server 2008 r2 kurulu. SambaPos2.sdf uzantılı veri tabanı dosyasını sql e import edemiyor olmam. sql compact olarak açmaya çalıştığımda şifre hatası ve sürüm farklılığı hatası almaktayım. Bu sdf dosyasını sql e nasıl import-attach-restore edebilirim ? sql e restorasyon işlemini gerçekleştirdiğimde çok kullanıcılı bir sistem kurabilir miyim ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Sambapos web sayfası entegrasyonu!!!
« Reply #1 on: May 28, 2013, 06:26:29 am »
Yani bu konu hakkında çok uzun uzun konuştuk ama local bilgisayarlarda çalışan bir program olarak tasarlandığı için V2 için çok fazla seçeneğimiz yok. Yapılabilecek tek çözüm restoran tarafında çalışacak ufak bir program hazırlamak. Bu program sipariş sunucusundan verilen siparişleri çekip direk sambapos veritabanına işleyecek. Sonra da mesaj sunucusunun portuna bağlanarak tüm SambaPOS client'larının ekranlarının refresh etmesini sağlayacak bir kod gönderecek. Yoğun programım nedeniyle böyle bir ek program yazacak vakit henüz bulamadım. Bu konuda birkaç arkadaşa sordukları sorulara cevap vererek yardımcı oldum ama onlar da yaptıkları işleri paylaşmadıkları için harcadığım zaman boşa gitmiş oldu. V3'de bu işleri daha kolay yapabilecek bir arabirim hazırlıyorum. Sanırım en mantıklısı V3'ü beklemek olacak.

mystikal

• Newbie
  • *
Re: Sambapos web sayfası entegrasyonu!!!
« Reply #2 on: June 03, 2013, 02:29:00 am »
Veritabanını direk sunucu üzerinden paylaşmayı düşünüyordum bu da dediğin gibi v2 sistemde biraz karın ağrısı gibi oluyor. Sanıdım seninde dediğin gibi şimdilik sistemi local olarak çalıştırmak ve gelecek yeni versiyona göre sunucuya aktarmak olur. Web sayfası içinde küçük bir ek yazıp admin paneline bağlayabilirsem bir kaç ufak tefek bilgiyi sunucuya aktarabilirim sanırım. Çalışmayla ilgili buradan bilgilendirme yaparım. Teşekkürler ilginiz için.