Author Topic: Yazici netwok ag sorunu  (Read 8859 times)

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
Yazici netwok ag sorunu
« on: June 01, 2013, 10:10:23 am »
Merhaba arkadaslar

Sorunum 2 tane kadayi birbirine bagladim , biri ana terminal  digeri client, 2 tane yazici ana terminale bagli ve paylasimi acik.
2.kasa dan yazicilari ag yardimi ile yukledim ve yazici ayarlarini ornek ( \\192.168.1.20\ticket) olarak yaptim.

Bu ayarlardan sonra 2. kasada calismasi gerektigi gibi calisiyor fakat 1. kasada ( yazicilarin bagli oldugu kasa) malesef calismiyor.Normalde yazicilar eger 1. kasaya bagli ise, ikinci kasadan yazicilari tanitip \\192.168.1.20\yazici gibi yaptigimizda calisiyordu sorunsuz.suan sorunun tam olarak nerden kaynaklandigini bulamadim.

Bu arada iki makinede windows xp professional sp3 yuklu.

Tesekkurler

akadir

• Jr. Member
  • **
Re: Yazici netwok ag sorunu
« Reply #1 on: June 01, 2013, 02:47:03 pm »
benim analadığım 1 switche 2 yazıcı ve 2 pc bağlı.(yada 1 pc direk switche bağlı diğeri wifi ağı üzerinden anabilgisayara bağlı).2 pc arasında sql server üzerinden veri palaşılıyor.(rdp olsa yazıcı problemi olmaz).2 pc dede yazıcılar yüklü. yapıyı doğru anladıysam anlattıklarınıza göre bir hata görünmüyor. bence öncelikle sınama sayfası yazdırmayı deneyiniz. eğer her 2 pcde de2 yazıcı sınama sayfası vermiyorsa pclerden herbir yazıcı için ping atınız. yada sınama sayfası yazdırılması esnasında bir hata mesajı varmı ona bakmalısınız. bazen kablalar ile alakalı sıkıntı olabiliyor.

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: June 02, 2013, 11:44:39 am »
benim analadığım 1 switche 2 yazıcı ve 2 pc bağlı.(yada 1 pc direk switche bağlı diğeri wifi ağı üzerinden anabilgisayara bağlı).2 pc arasında sql server üzerinden veri palaşılıyor.(rdp olsa yazıcı problemi olmaz).2 pc dede yazıcılar yüklü. yapıyı doğru anladıysam anlattıklarınıza göre bir hata görünmüyor. bence öncelikle sınama sayfası yazdırmayı deneyiniz. eğer her 2 pcde de2 yazıcı sınama sayfası vermiyorsa pclerden herbir yazıcı için ping atınız. yada sınama sayfası yazdırılması esnasında bir hata mesajı varmı ona bakmalısınız. bazen kablalar ile alakalı sıkıntı olabiliyor.

2 bilgisayarda kablo ile modeme bagli.1. bilgisayarda 2 adet yazici yuklu, diger bilgisayar ag yardimi ile 1. bilgisayardaki sql bagli ayni zamanda yazicilar ag uzerinden tanitildi ve en garibi ise 2 bilgisayardada test yazisi cikiyor.

ama yazicilari samba uzerinden \\192.168.1.21\yazici1 gibi ayarladigim zaman direk bagli oldugu 1. bilgisayarda hata veriyor.Daha once ayni sekilde baglamistim hic sorun cikmamisti.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #3 on: June 02, 2013, 02:31:46 pm »
Şöyle bir ihtimal kalıyor geriye;
ip noları ile yazıcı isimleri çapraz olmuştur. 2.pcde yazıcıları kaldır. 1. pcdeki hangi yazıcı hangi ip yi almışsa ona göre tekrar kurarsan sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: June 03, 2013, 05:01:20 am »
Şöyle bir ihtimal kalıyor geriye;
ip noları ile yazıcı isimleri çapraz olmuştur. 2.pcde yazıcıları kaldır. 1. pcdeki hangi yazıcı hangi ip yi almışsa ona göre tekrar kurarsan sorun ortadan kalkar diye düşünüyorum.

ilk denedigim oydu zaten , hatta ip adreslerini bile degistirdim olmadi malesef.yazicilarin bagli oldugu bilgisayar calissa digeri calismasa hadi birseyler yanlis diyecegim ama simdi tam tersi oluyor.

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #5 on: June 03, 2013, 10:22:46 am »
Hiç böyle birşey yaşamadım.son çare olarak tamamen kaldırı baştan kurmadan önce 2.pcde kaldırıp önce birinci pcde kullanılır hale getirebilirsen belki sorunun kaynağını bulabilirsin.en baştan kurmakda çok vakit almaz.   

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: June 04, 2013, 04:49:09 am »
Hiç böyle birşey yaşamadım.son çare olarak tamamen kaldırı baştan kurmadan önce 2.pcde kaldırıp önce birinci pcde kullanılır hale getirebilirsen belki sorunun kaynağını bulabilirsin.en baştan kurmakda çok vakit almaz.

bugun ikisinede windowsu yeniden kuracagim gercekten cok sacma bir hata bagli oldugu bilgisayarda calissa digerinde calismasa ben hata yaptim derdim ama tam tersi olunca sacma oluyor biraz.bugun yeniden kuracagim ikisinede sistemi bakalim duzelecek mi.

Tesekkurler

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #7 on: June 06, 2013, 05:40:54 am »
windows uda yeniden kurdum yine ayni sorun.en garibi ise daha once burda hersey calisiyordu olmasi gerektigi gibi simdi ise calismiyor bende gecici cozum icin ikisinede database kurdum 2 adet bagli oldugu yazicidan normal calisiyor , 2. makineyede 1.makinedeki yazicilari ag paylasimlarindan kurdum suan calisiyor ama tek sorun ikisininde database i kendinde oldugu icin birbirlerinin siparislerini gormuyorlar malesef

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: June 07, 2013, 12:39:28 am »
2. makinayı rdp ile 1. makinaya bağlasanız daha iyi olmazmı ? aynı veri tabanını kullanmış olursunuz.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #9 on: June 07, 2013, 04:21:26 am »
akadir kardes bırınde 1. bılgısayara exra yukve ıslem hacmı kazandırırsın ama sql baglantısı oldugnda bu mınumum derecede olur ve ana makınede bır perfnmas guc ve ıslemler sırasında takılma sorunu yasatmaz .

yınede ıllaha rdp ıle olmaz mı dıyorsan tabı bu tamamen kısısel tercıhın olur ve olur .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

captain_farrell

• Jr. Member
  • **
« Reply #10 on: June 07, 2013, 10:35:11 am »
remote ile baglanmak sadece gecici cozum suan benim yaptigim gibi :) bir cozum bulursam buraya yazacagim ayni tarz sorun yasayanlar icinde iyi olur.