Author Topic: sambapos ıle merak ettıgım sorularım  (Read 6811 times)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
sambapos ıle merak ettıgım sorularım
« on: March 13, 2012, 07:46:46 pm »
merhabalar bırkac sey sormak ıstıyorum eger cevaplarsanız cok sevınırım . bodrum turgutreiste www.monalisa.com.tr monalisa restaurantı ısletıyorum .

1.) el termınallerı ıle ılgılı soru sormak ıstıyorum oncelıkle . androıd , ios windows mobil vestegı mevcutmudur . yoksa bır uzak masa ustu programı ılemı baglantı kuruluyor
2.) yemeklere ozelık ekle secenegı mevcuttu afakı soruyorum bunu bonfıle sıparısı var sıparısı aldık hemen ozelık geldı az orta ve ıyı pısmıs seklınde burda sectık orta dedık ama sonra yenı bır ozellık gelmesını ıztıyorum uzerınde degıl yanında olsun sosu gıbı bu mumkun mudur
3.)evımden ıse gıtmedıgın gunler ıslerın nasıl gıttı konusunda bılgı almak ıstersem uzaktan baglanıp bunu yapmam mumkunmudur mumkunse nasıldır yada hangı programla yapılabılınıyor .
4.)yemeklerle ılgılı receteler olusturulabılınıyormu .( mesela karnıyarık yapımında 1 adet patlıcan 50 gr domates 35 gr kıyma vs gıbı yıl sonunda rapor alındıgında yada ay sonunda 35 adet karnıyarık satıldı bunun 35 adet yaklasık 15 kg patlıcan 3000 gr kıyma 1500 gr domates gıtmıstır dıye bır raporlama varmıdır .
5.)stok gırdısı mevcutdur mesela gırdıgımız petrus bır sarabın 15 adet gırdısını yapıp daha sonra ozellık atayıp 3 adet kaldıgında merkez operatora uyarı yolayıp sıparıs vermesı gerektıgını hatırlatıyormu ve urun bıtınce sıparıs vermeye calıstıgınızda bu urun stokta yoktur dıye bılıyormu .
6.)mesela sızler yenı bır guncelleme yayınladıgınızda bunu nasıl yukluyoruz sıztemde herhangı bır kayıp soz kunusumudur .
7.)program kendını yedekleyebılıyormu bellırlı aralıklarla ( mesela kendınız ayrlıyorsunuz 1 saat aralıgı ıle yada gun basında yada gun sonunda bellı bır yere yedekleme yapabılıyormu acaba .

cok soru sordum sanırım ama lutfen mazur gorun cunkı sıstemınızı kulanmayı planlıyoruz o nedenle eksılerını artılarını bılmek gerekıyor .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: sambapos ıle merak ettıgım sorularım
« Reply #1 on: March 14, 2012, 11:48:46 am »
1.) el termınallerı ıle ılgılı soru sormak ıstıyorum oncelıkle . androıd , ios windows mobil vestegı mevcutmudur . yoksa bır uzak masa ustu programı ılemı baglantı kuruluyor

Uzak masaüstü programı ile bağlantı kuruluyor. Bu sayede her tür cihazı kullanabilirsiniz.

2.) yemeklere ozelık ekle secenegı mevcuttu afakı soruyorum bunu bonfıle sıparısı var sıparısı aldık hemen ozelık geldı az orta ve ıyı pısmıs seklınde burda sectık orta dedık ama sonra yenı bır ozellık gelmesını ıztıyorum uzerınde degıl yanında olsun sosu gıbı bu mumkun mudur

Tam anlayamadım ancak ayrı ayrı her ürüne istediğiniz sayıda ve grup altında özellik tanımlayabilirsiniz. Örneğin dondurma ürünü için üstte "dondurma çeşitleri" grubu (sade, çilek, kakao, fındık, vs) onun altında "sos seçenekleri" grubu (çikolata, karamel, vs..) onun altında başka seçenekler de tanımlayabilir, her gruba ayrı ayrı tek seçim veya çoklu seçim yaptırabilirsiniz.

3.)evımden ıse gıtmedıgın gunler ıslerın nasıl gıttı konusunda bılgı almak ıstersem uzaktan baglanıp bunu yapmam mumkunmudur mumkunse nasıldır yada hangı programla yapılabılınıyor .

Uzak masaüstü veya TeamViewer gibi bir programla bağlanabilirsiniz. Ya da belli saatlerde raporların e-posta adresinize otomatik olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

4.)yemeklerle ılgılı receteler olusturulabılınıyormu .( mesela karnıyarık yapımında 1 adet patlıcan 50 gr domates 35 gr kıyma vs gıbı yıl sonunda rapor alındıgında yada ay sonunda 35 adet karnıyarık satıldı bunun 35 adet yaklasık 15 kg patlıcan 3000 gr kıyma 1500 gr domates gıtmıstır dıye bır raporlama varmıdır .

Reçeteler oluşturulabiliyor ve gün sonunda toplam tüketimi, ortalama maliyeti ve elinizde kalanları görebiliyorsunuz. Ayrıca gün sonu yaptığınız anda istediğiniz ürünleri sayıp kontrol yapabilir, farkları basitçe işleyebilirsiniz. SambaPOS bu farkların maliyetlerini o ürünü kullanan tüm porsiyonlara ağırlıklı maliyet hesaplama yöntemi ile dağıtır.

5.)stok gırdısı mevcutdur mesela gırdıgımız petrus bır sarabın 15 adet gırdısını yapıp daha sonra ozellık atayıp 3 adet kaldıgında merkez operatora uyarı yolayıp sıparıs vermesı gerektıgını hatırlatıyormu ve urun bıtınce sıparıs vermeye calıstıgınızda bu urun stokta yoktur dıye bılıyormu .

Şu an için böyle bir uyarı sistemimiz yok ancak istediğiniz zaman envanter raporlarını anlık olarak kontrol edebiliyorsunuz.

6.)mesela sızler yenı bır guncelleme yayınladıgınızda bunu nasıl yukluyoruz sıztemde herhangı bır kayıp soz kunusumudur .

Normal güncellemeyi indirip yüklüyorsunuz. Elbette herhangi bir kayıp söz konusu olamaz.

7.)program kendını yedekleyebılıyormu bellırlı aralıklarla ( mesela kendınız ayrlıyorsunuz 1 saat aralıgı ıle yada gun basında yada gun sonunda bellı bır yere yedekleme yapabılıyormu acaba .

Programın kendi kendine otomatik yedek alması gibi özelliği yok ancak windows'da otomatik olarak yedek aldırabilirsiniz. Nasıl yapılacağı http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/dbase/sql_yedekleme_islemleri_nasil_yapilir adresinde anlatılıyor.

cok soru sordum sanırım ama lutfen mazur gorun cunkı sıstemınızı kulanmayı planlıyoruz o nedenle eksılerını artılarını bılmek gerekıyor .

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
« Last Edit: March 14, 2012, 11:51:02 am by emre »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #2 on: March 14, 2012, 12:10:38 pm »
emre bey tesekkur ederım son bırsey daha ogrenmek ıstıyorum . androıd telefonumla uzak masa ustu baglantısı kurmaya calıstım fakat pc de nasıl ayarlamalar yapmalıyım hangı programı kulanmalıyım . sambapos ıcersınde nerelerde duzenlemeler yapmalıyım acaba .

zıra uzak masa ustu programı ıle el termınalı ıle baglanıldıgında pc de kı program meskul oluyormu yoksa ordakı ekranda herhangı bırsey gorunmeyecekmı yanı bırbırınden bagımsız aynı anda hem el termınalınde hemede pcde dokunmatık ekran monıtorde aynı anda ıslem yapılınabılınıyormu .

cok tesekkur edıyorum sızlere ıyı calısmalar dılerım kolay gelsın
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: March 14, 2012, 12:27:39 pm »
Bu adreste: http://www.sambapos.org/content/el-terminali-kurulumu
ve bu adreste: http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/tips/el_terminali_programinin_kullanimi

El terminali kurulumu ve kullanımı ile ilgili bazı bilgiler mevcut. Sunucu bilgisayarda kullanıcı tanımlamak, yetkilerini ayarlamak gibi konularda bilginiz varsa kurulumu kolayca yaparsınız. Takıldığınız noktalarda yardımcı olmaya çalışırız.

Uzak masaüstü sistemini kullandığınız zaman terminal programı cihazda değil sunucu bilgisayarda çalışır. Normalde bilgisayarınızın işlem gücü cihazın işlem gücünden daha iyi olduğu için daha iyi performans alırsınız. Normalde el terminalleri bilgisayara büyük bir yük getirmez ancak bir taraftan aynı bilgisayardan müzik yayını da yapacaksanız, internete de girecekseniz veya başka programlar da çalıştıracaksanız o zaman iyi bir işlemciye sahip sunucu kullanmanız daha iyi olur.
« Last Edit: March 14, 2012, 12:31:24 pm by emre »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #4 on: March 14, 2012, 06:35:38 pm »
ozur dılıyorum afınıza sıgınarak bır onerıde bulunmak ıstıyorum acaba bastan hem pc hemde el termınallerıde ıpad olur androıd ıle calısan bır makıne olur . tum ayarların anlatıldı resımlı yada vıdeolu bır egıtım hazırlanması mumkunmudur acaba ınsanların bu konuda en azından mantıgı daha ıyı kavramalrı acısından yada varmıdır belkı yapılmıstır ben bulamadım . cok tesekkur edıyorum yazdıgınız cevaplar ıcın ıyı calısmalar dılıyorum ayrıca sambapos clup nezaman hayata gırıyor bu sıstemı kulanmasam dahı oraya uye olmak ısterım

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: March 16, 2012, 10:33:59 am »
Selamlar, öneriler için teşekkür ederim. Fırsat buldukça döküman ve videoları geliştirmeye devam edeceğiz.
SambaCLUB üyelikleri de V3 sürümümüz yayınlandıktan sonra başlayacak. Teşekkürler.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #6 on: March 16, 2012, 12:18:42 pm »
v3 surumunun yayınlama tarıhı ( yaklasık tabıkı ) nezamandır acaba emre bey

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: March 16, 2012, 08:30:35 pm »
Yani bu biraz da kullanıcılarımıza bağlı aslında :) Ne kadar yaygınlaşırsak o kadar çok hızlanabiliriz.