Author Topic: SambaPos u Prizma Set diye gördüm...  (Read 5307 times)

ozerbabaoglu

• Newbie
  • *
  • Bilda Bilişim SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
    • Bilda Bilişim
SambaPos u Prizma Set diye gördüm...
« on: July 06, 2012, 03:13:45 am »
Dün bir arkadaşımla sambapos 'u tartışırken bana bir şey gösterdi birileri yazılımı almış İsmini ve Logolarını Değiştirip Prizma Set diye bişey yapmış çok komik olmuş ama yinede garibime gitti insanlar buna neden gerek duyuyor anlayamadım. Bulunduğum şehirdeki restoranların  %60 ının yazılım hizmetini veriyorum ve böyle bir kandırmaca ile bana rakip olmaya çalışıyorlar. Daha neler göreceğiz bilemiyorum. :D
Bilda Bilişim
SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
222 231 09 01 - 536 598 67 00
iletisim@bilda.com.tr

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: SambaPos u Prizma Set diye gördüm...
« Reply #1 on: July 07, 2012, 08:47:34 am »
GPL Lisansında da açıkça belirtildiği gibi benden açıkça izin almamış hiç bir kimseye programın adını değiştirip farklı bir ürünmüş gibi piyasaya sürme yetkisi vermedim. Kaynak kodları açtıysak millet bedavadan para kazansın diye değil proje geliştirilsin, öğrenilsin, başkaları kendilerine ait projelerinde yaptıklarımızdan faydalansın diye açtık. Bu yapılan başkasının müziğini, kitabını, filmini, çektiği fotoğrafı alıp, adını değiştirip altına kendi ismini yazıp kendine ait bir ürünmüş gibi faydalanması ile aynı şeydir ve Fikir ve Sanat eserleri kanunu bana her şekilde hakkımı arama yetkisi veriyor. Açıkçası Türkiye'de bu şekilde yazılım üretilmesi pek benimsenmediği ve herşey hepimiz için ilk olduğu için ne yapmamız gerekiği konusunda kafam karışıktı ancak son günlerde yaşadıklarım gösteriyor ki bu konuyu daha çok dikkate alamam, daha çok şey öğrenip araştırma yapamam ve gereken önlemleri almam gerekiyor.

Memlekete bak. Bilgisayarcıların bir kısmı programı kopyalayıp satarak zarar veriyor, diğer kısmı da şikayet falan ediyor. Ya şu işi destekleyelim, geliştirelim, yaygınlaştıralım diyen bir tek Allah'ın kulu yok. Herkes kendi menfaati çerçevesinde ne koparırsa sadece onun derdinde. Yok arkadaş. Kimse bu işe kendini vermezse biz hep böyle geri bir ülke olarak kalırız. Bundan sonra daha aktif olarak yükleneceğim bu konuya.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #2 on: July 07, 2012, 09:50:03 am »
emre bey meyve veren agac taslanır . sıze bır olay anlatıyım daha once yazmıstım dıye anımsıyorum ama tekrar yazıyım . burdan bır arkadas rest otomasyon programı satıyor geldı konustuk sonra dedımkı bole bır program var ( SambaPos ) dıye onun uzrınde calısıyrum basladı sallamaya o sımdı bedava sonra paralı olacak bız bılıyoruz o fırmayı sımdı kımse almadıgı ıcın bedava yaptı bır bozulsunda gorun dunyanın parasını alıyorlar . vay efendım takılırsan yardım etmezler de neler neler sonra dorumun adresını verdım adama bır ıkı yemege geldı bıze bırınde dondu bana dedıkı kurmussunuz hayırlı olsun formdada patronlar bırı sureklı yazıyor bende takıp edıyorum sanırım baya yararını gordunuz . bende dedımkı hayatım boyunca almadıgım hızmetı ucretsız bır sekılde aldım ve ne zaman sorunum olsa hemen yardıma kosuluyor formdada takıp edıyorsanız fark ettınız hatta kımı zaman cok egzantırık ısteklerımde oldu defalarca sırf ben ıstedım dıye olmadık seyler denedıler . ama sureklı konu ıle ılgılı ler ver hıcbır asamada ucret talep edılmedı .  adam dahada sasırdı malesef bole bır ortamda acık kaynaklı bır proje yurutuyorsunuz allah sabır ve kuvvet versın sızlere
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

ozerbabaoglu

• Newbie
  • *
  • Bilda Bilişim SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
    • Bilda Bilişim
« Reply #3 on: July 09, 2012, 02:20:27 am »
Sambapos projesinin oluşumu birçok yazılım firmasını etkiledi. Bayilerine ve müşterileri çok sert davranan ve yazılımların gelişimlerini kafalarına göre yapan firmalar, kaybetmeye başladıklarının farkına varmaya başladılar. Bu nedenle şimdi sambapos yani bu projeyi yaratanlara düşman kesilme ve saldırma zamanı olarak görüyorlar. çünkü Bu dinozor olarak tabir ettiğim yazılım firmalarının başlarındakiler çok önemli insanlar elleri kolları çok uzun ve kendilerinin  dışında yapılanları istemiyorlar. ve bence  sambapos un gelişimi durdurmak için ellerinden geleni yapmayacaklar ve yapmaya devam edecekler. Daha önceki restoran yazılımı satışlarımı yaparken Mehmet beyin bilgi ve becerisinden güç almıştım şimdi sambaposu ücretsiz dağıtırken ve hizmet tarafında insanlara faydalı olarak para kazanma noktasında yine kendisinden güç aldım. ve bence sizler yani bu projenin başındakiler o dinizorlardan daha güçlü bir durumdasınız artık. bizim gibi firmalar ve son kullanıcılarınız her zaman sizleri destekleyecektir. bana açık kaynak kod projelerini sevdiren birer kişi olduğunuz firmam ve ben sonuna kadar bu projeyi destekleyeceğiz elimizden geleni yapmaya hazırız.

Yazılımın gelişiminden çok değişimine önem gösteren firmalar ve kişilerle her zaman karşılaşacağız çünkü herkes bu restoran piyasasındaki pastadan pay almak istiyor. ancak hiçbiri başarılı olmayacak o yüzden çok önemsemiyorum.
Bilda Bilişim
SambaPos Eğitim ve Destek Noktası
222 231 09 01 - 536 598 67 00
iletisim@bilda.com.tr