Author Topic: Adisyon Kilidi Kalkmıyor  (Read 13760 times)

koksalferdi

• Newbie
  • *
Adisyon Kilidi Kalkmıyor
« on: August 26, 2012, 03:57:32 pm »
Cümleten hayırlı geceler benim şöyle bir problemim var yardımcı olursanız sevinirim adisyon kilidi açılmıyor yani aktif değil masadan ödemede alamıyorum çünkü fiyat sıfır olarak gözüküyor ve masa böyle kaldı hiçbir işlem yapılmıyor yardımcı olursanız sevirim şimdiden teşekkür ederim

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
Re: Adisyon Kilidi Kalkmıyor
« Reply #1 on: August 26, 2012, 04:43:58 pm »
bunun masa kilidi ile ne ilgisi var? hesap 0 olan bir masadan zaten odeme alamazsiniz. masaya yeni bir urun ekleyin boylece bakiyesi 0 olmayacagindan odeme sayfasina girip yaptiginiz iskontolari temizleyin, ve odemelerini bitirerek adisyonu kapatin.

anladigim kadariyla sorununuzun cozumu budur. eger sorununuzu yanlis anlamissam daha detayli anlatin lutfen...

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #2 on: August 27, 2012, 04:09:23 am »
Sorunun cozulup cozulemedigi hakkinda bilgi verebilir misiniz

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: August 27, 2012, 06:54:57 am »
öncelikle teşekkür ederim yardımınız için fakat ürüne hiçbir şey ekleyemiyoruz ürünü silemiyoruz ödeme al dediğimizde ödeme alınmıyor bakiye sıfır oldugu için birde şunu belirteyim galiba kasadaki çocuk iskonto yaptığını bundan dolayı böyle olduğunu belirtti birde masa açık ama günsonu yapabiliyorum ama masayı silemiyorum söyle bir uyarı veriyor masaya bağlı adisyon varken silemezsiniz diye

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: August 27, 2012, 07:03:16 am »
birde şunu belirteyim ürünün ödemesi alınmış fakat masa hala açık bakiye sıfır kilidi kaldır dediğimde hiçbiri aktif olmuyor

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: August 27, 2012, 08:02:18 am »
ödeme alma ekranının resmini paylaşırsanız daha açıklayıcı olur sanırım

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: August 27, 2012, 08:49:09 am »
ödeme ekranı resmini ekledim

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: August 27, 2012, 07:01:07 pm »
Problem oluştuğunda kullandığınız program sürümü nedir? Hangi veritabanı kullanıyorsunuz?

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: August 28, 2012, 02:28:20 am »
veritabanı sql2008 program ise en son versiyon 2.99 veriyondur önceden tek masa böyleydi şimdi iki masa oldu masayı silemiyorum da masaya bağlı adisyon olduğundan silemezsiniz diye bir uyarı veriyor ama gün sonu yapılabiliyor tabi masalarda sarı renkte açık gösteriyor

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: August 28, 2012, 05:30:48 am »
Programı kullanırken hata mesajı alıyor musunuz? Programla SQL Server aynı bilgisayarda mı yüklü? İkinci üçüncü bilgisayarlar var mı?

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: August 28, 2012, 05:53:54 am »
programı kullanırken hata almıyorum bahsettiğim iki masa haricinde programla sql aynı bilsisayarda toplam 2 bilgisayar mevcut sıkıntı client pc den satış yaparken ortaya çıkmış birde şöyle birşey var garsonlar bahsettiğim iki masaya ne taşırlarsa hepsi kaybolduğunu belirtti bu nedenle sorunlu masaları masa listesinden kaldırdım ama dediğim gibi masaları silemiyorum masaya bağlı adisyon olduğu için silmiyor

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #11 on: August 28, 2012, 07:57:04 am »
Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi normal kullanımda böyle bir problemin olmaması gerekiyor. Aslında karşılaştığınız sorunun çözümü basit bir güncellemeyle halledebileceğimiz birşey. Masalara girip çıkıldığında açık kalan masaları arka planda kapatırız. Ancak bu doğru bir çözüm değil. Eğer masaların açık kalmasının nedenini anlayabilirsek daha doğru bir çözüm üretebiliriz. Yani "xxx yaptığımızda masa açık kalıyor" şeklinde hatayı örnekleyebilirsek ve bu durumu biz de tekrarlayabilirsek sıkıntıyı çok kolay çözeriz.

Ancak belirsiz zamanlarda belirsiz şekillerde oluşan ve normalde diğer kullanıcılarda yaşamadığımız problemler sizin kurulumunuza özel bir durumdan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin client bilgisayar arada sırada SQL Server'a ulaşmakta sıkıntı yaşıyor, bağlantı kopuyor olabilir. Ya da normalde beklemediğimiz bir işlemi beklemediğimiz bir anda kullanıyor da olabilirsiniz.

Ben kodları tekrardan gözden geçirerek masanın açık kalmasına neden olabilecek bir durum oluşabilir mi kontrol edeceğim. Siz de bu arada bu problemin neden kaynaklanıyor olabileceği ile ilgili bir ipucu yakalayabilirseniz çok yardımı olacaktır.

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #12 on: August 28, 2012, 10:56:06 am »
problem kasadaki arkadaş iskonto yaptıgını belirtti fakat programda iskonto oranları tanımlı değil bundan sonra böyle olduğunu belirtti

koksalferdi

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: November 15, 2012, 05:19:27 am »
şu an tek bilgisayar çalışıyor ve sorunlu masa sayısı 2 ye çıktı ödeme almıyor ve masa kapanmıyor yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim üstelik masayıda silemiyorum masaya bağlı adisyon varken silinemez diye uyarı veriyor

bursarestaurants

• Newbie
  • *
« Reply #14 on: June 21, 2013, 12:08:40 pm »
İyi akşamlar diliyoruz tekrardan SambaPos ailesine.

Bu konuyu tekrar canlandırmak istiyoruz çünkü kurulum yaptığımız bir işletmede bu sorunun aynısı, hatta daha önemli ekstra bir sorun ile karşılaştık.

"Biz gün sonu da alamıyoruz."

Ne ürün ekleyebiliyoruz ne ödeme alabiliyoruz masadan.
Masayı masa listesinden kaldırdık ancak gün sonu da vermiyor program.
Sanırım mekandaki arkadaşlar masadan bir ürünü iade alırken böyle bir sorunla karşılaşmışlar, bizim de fazladan bir bilgimiz yok.