Author Topic: El Terminali Kurulumu Hakkında  (Read 11677 times)

FeLLoW

• Newbie
  • *
El Terminali Kurulumu Hakkında
« on: April 04, 2012, 03:25:20 pm »
El terminali kurulumu için hala anlayamadığım şeyler var.
1) Öncelikle el terminali ile çalışılacaksa SQL Compact Kullanılamazmı ? İlla SQL Server mi olmalı ?
2) El terminaline PocketCloud PRO Programını kurunca kendi sitesindeki pc için programıda kurulacak gerekli ayarlar yapılacak?
3) TermServ denilen olay aynı anda tek pc de birden fazla kullanıcı çalışabilme olayı değilmi ?
   -Atıyorum iki terminal kullanmak istiyorum, bilgisayara 2 adet oturum hesabı ekleyeceğim ? Bu oturumların terminal programına erişmesini sağlayacağım ?
4) PocketCloud PRO programı hakkında hiç bir fikrim yok. Install aşamalarını bilmiyorum. Screen görsem bişeyler kestirebilirim ama yarın kurulum yapıcam karambole deneme yanılma olacak . Bir klavuz tarzında birşey hazırlanabilirmi ?

Özetle: 2 Adet tablet aldım. Android işletim sistemli. Yarın bunlara PocketCloud PRO satın alıp kurucam. PC tarafında ve Tablet tarafında yapmam gerekenler neler ?
Ve en önemlisi en baştada yazdığım illa sql server mi kurmam lazım ?

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: El Terminali Kurulumu Hakkında
« Reply #1 on: April 04, 2012, 03:40:46 pm »
El terminali kurulumu için hala anlayamadığım şeyler var.
1) Öncelikle el terminali ile çalışılacaksa SQL Compact Kullanılamazmı ? İlla SQL Server mi olmalı ?
1) cevap ; sql compact bıldıgım kadarı ıle sadece deneme amaclı kucuk boyutlu bır program o nedenle programı kulanmaya karar verdıgınızde ıllakı bır db programı kurmanızı onerıyor ustadlar .
2) El terminaline PocketCloud PRO Programını kurunca kendi sitesindeki pc için programıda kurulacak gerekli ayarlar yapılacak?
2) cevap ; pc için birşey kurmana gerek yok zira benım verdıgım http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,390.0.html bu konuya bakınız eger takılırsanız yardımcı olurum bu konuda . ucretlı versıyon kurunca programın tam verımlı kulanabılıyorsunuz .
3) TermServ denilen olay aynı anda tek pc de birden fazla kullanıcı çalışabilme olayı değilmi ?
   -Atıyorum iki terminal kullanmak istiyorum, bilgisayara 2 adet oturum hesabı ekleyeceğim ? Bu oturumların terminal programına erişmesini sağlayacağım ?
3) cevap ;ustalar cevaplarsa daha profesyonelce olur sanırım
4) PocketCloud PRO programı hakkında hiç bir fikrim yok. Install aşamalarını bilmiyorum. Screen görsem bişeyler kestirebilirim ama yarın kurulum yapıcam karambole deneme yanılma olacak . Bir klavuz tarzında birşey hazırlanabilirmi ?

4) cevap ; programı kuracagınız cıhazı ve ısletım sıtemını solersenız yardımcı olabılırım

Özetle: 2 Adet tablet aldım. Android işletim sistemli. Yarın bunlara PocketCloud PRO satın alıp kurucam. PC tarafında ve Tablet tarafında yapmam gerekenler neler ?

Ve en önemlisi en baştada yazdığım illa sql server mi kurmam lazım ?

Kardes istersen bana pm at sana yardımcı olabılecehım herseyı soleyeyım .
« Last Edit: April 04, 2012, 04:02:57 pm by admin »
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #2 on: April 04, 2012, 04:47:11 pm »

1-Tabiki çoklu terminal vs kullanacaksanız server olması daha sağlıklı olacaktır.

2- Programdaki RDP (uzak masa üstü) bağlantısını kullanacaksınız. Yani kendi sitesine bağlanmanıza gerek yok.  Tüm Android işletim sistemlerinde download ve kurulum otomatik olur. Ayrıca Size Pocket Cloud Pro yerine ücretsiz olan ERICOM adlı programı da önerebilirim.Aynı performansı alıyorum. Üstelik RDP uygulaması ücretsiz.

4- Pocket Cloud veya RDP programlar basitçe kurup kullanabilirsiniz.  Mantık Şu Bağlantı ismi yazın örn Sambapos sonra bağlanacağınız serverin ip nosunu yazın, Serverde açtığınız kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Android üzerinde Pocket cloud veya diğer Rdp programlarda bütün yapacağınız işlem bu. Gelelim seerver tarafına, kullandığınız her tablet için bir kullanıcı açın (yönetici hakları tanımlayın) ve şifre verin. Bütün işlem bu kadar.

isa akkaya
ÖZGÜR İLETİŞİM
Sambapos İstanbul ve Marmara Bölgesi Destek Eğitim
0539 965 92 92

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: April 05, 2012, 06:55:21 am »
Herkese Selamlar

Aslında marikoglu da isa'da doğru cevaplar vermişler ama isterseniz bir de ben toparlıyayım.

SambaPOS'da El terminali uygulaması kullanımı, cihazın üzerine herhangi bir program yüklemeden sadece elinizdeki cihazın Uzak Masa Üstü bağlantı programı ile SambaPOS'un yüklü olduğu bilgisayara bağlanarak yine bilgisayar üzerinde bu iş için özel olarak tasarlanmış SambaPOS Terminal uygulamasının çalıştıtılması ile oluyor.

Burada ilk akla gelecek soru; Peki Windows Xp veya Win 7 ye aynı anda bağlanabilecek kullanıcı sayısıdır. Bu konuyu http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,385.msg2111.html#msg2111 adresinde anlatıldığı gibi Windows'a bir yama yükleyerek aşabiliyorsunuz.

Bu durum en fazla 3 el terminaline kadar önerdiğimiz bir durumdur. Eğer aktif olarak 4 ve üzeri el terminali kullanılacaksa mutlaka Windows 2003 veya Windows 2008 gibi gerçekten server özellikleri olan bir işletim sistemi kullanmalısınız.

Gelelim Pocket Cloud ve muadil programlara; bu programların bir çoğu VNC veya kendi farklı uzak masa üstü protokolleri ile de bilgisayar ekranlarını taşıyabiliyorlar, yani bunlar aslında bu programların ilave özellikleri, Bizim bu programlarda kullanmak istediğimiz temel özellikleri RDP bağlantısı, Yeni bir RDP bağlantısı kuracağım dediğiniz zaman size sorduğu Server aslında sizin içeride SambaPOS yüklediğiniz bilgisayarınız adı veya IP adresi. IP adresini kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazdığınızda mevzu çözülüyor.

Son olarak da SQL meselesine açıklık getirelim, yanlış anlamadıysam siz SQL Compact kullanmaktan ve bunu El terminalinin üstüne yüklemekten bahsediyorsunuz. (bu şekilde kullanan kimi başka programlar var) Bizde bu şekilde bir kuruluma cihazın üzerine SQL kurmaya gerek yok, bizde her şey Server üzerinde toplanıyor. Böylece cihaz marka model işletim sistemi bağımlılığımız kalmıyor.

Eğer yanlış anladıysam, PC de kullanılacak SQL'in tipinden bahsediyorsak, 2 PDA 1 PC nin bağlanarak çalışacağı bir veritabanının SQL Express Edition olmasını her türlü yeğlerim.

SQL Compact'ın aynı anda çok kullanıcıya hizmet vermek üzere geliştirilmiş bir yapısı yok.