Author Topic: Sambaposda ayni sistemde iki farkli database  (Read 7693 times)

muratkece

• Newbie
  • *
Sambaposda ayni sistemde iki farkli database
« on: December 13, 2012, 09:50:58 pm »
S.a arkadaaslar acaba sambaposta boyle bi imkanimiz varmi ayni sistem icinde iki farkli database calistirabilirmiyiz ?

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: Sambaposda ayni sistemde iki farkli database
« Reply #1 on: December 15, 2012, 04:00:13 am »
ne amaçla kullanacaksınız ?

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: December 15, 2012, 08:29:10 am »
çalıştırabilirsiniz. sql express yeniden kurar gibi kurcaksınız bu sefer isim verdiğiniz yerden ismi değişik verceksiniz. sqlexpress ise mesela sqlxpress2 yazcaksınız. ayarlardaki bölümü localhost/sqlexpress ise locakhost/sqlexpress2 olarak değiştirceksiniz. selametle.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: December 15, 2012, 05:52:21 pm »
Sanırım murat bey bırını resmı bırınıde gayrı resmı kulanmayı tasarlıyor sanırım .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: December 16, 2012, 12:46:32 pm »
Evet aynen oyle biz sambaposu avrupada kullanmaktayiz burda iki cesit usul var ya turkiyedeki gibi normal kocan olarak vergi fislerinin kesimi yada isletmede sistemli kasa varsa kasadan fis kesimi simfi bizde hem kasayi kullaniyoruz hem fisi kocanlarla kesiyoruz tabi kontrolcularda bundan rahatsiz oluyo.ayni sistemde iki databasei ayni anda calistirabilirsek birini normal kendimiz icin digerini ise vergi fislerinin kesiminde kullanmak istiyoruz sabirsizlikla sambapos 3 u bekliyoruz ama hala cikmadik 3 cikasiya kadar bu konuda bilgisi olan lutfen yardim edebilirmi ?

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #5 on: December 16, 2012, 05:22:35 pm »
sanırım bu sambaposta olmasını ıstemedıklerı bır durum zıra bu patronu kandırmak ısteyen ısletme mudurlerı calısanına guvenen patronlar ıcın bıraz rısklı olabılır o nedenle buna ızın verılmeyecegını sanıyorum o nedenle bunun cevabını benım kısısel fıkrım bosuna bekleme . cunkı art nıyetle kolanılma rıskı olabılecek konularla ılgılı bır mudahale veya ıstekle ılgılı bır bılgı detayı verılmeyecegını sanıyorum bılgın olsun dıye yazdım umutlan ma dıye ıyı aksamlar sımdıden
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: December 16, 2012, 08:41:04 pm »
Evet oyle denilmisti ama mehmet beyle telefonda gorustum 3 de boyle biseyin olacagi soylendi dogrusu su anda mevcut surumde de alinan odemeleri database eklememe yollari var adisyon etiketleme ozelligi ile ama bizim tam isimizi gormuyor o sekil kullandigimiz zaman kendi ciromuzu gorememe riski olusuyor.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: December 17, 2012, 03:56:33 am »
Yok Mehmet V3 de bununla ilgili bir özellik olacağını söylemez çünkü bu yapının tasarımını biz beraber yaptık. Mehmet'in söylediği şu olabilir. V3 de kurallar ve eylemler ile ilgili yeniliklerle veri üzerinde bazı işlemler yapabilme şansı doğuyor. Bu aslında şube datalarını merkezde birleştirmek için tasarlandı ama elbette SQL hakimiyeti olanlar bunu farklı amaçlarla da kullanabilirler. Ona biz karışmayız ama V3 üzerinde direk olarak resmi, gayriresmi takibi yapmanızı sağlayacak bir ayar ya da kolaylık olmayacak. Marikoglu en hassas olduğumuz noktayı güzel anlatmış. SambaPOS böyle.

Şu sıralar bir arkadaşımız SambaPOS'u Hırvatistan'da yılbaşından itibaren kullanılmaya başlanacak sisteme uyarlamaya çalışıyor. Orada artık restoranlar direk olarak 7/24 vergi dairesinin sistemine bağlı olacaklar. Büyük ihtimalle gelecekte daha çok ülke bu tür sistemler uygulamaya başlayacak. SambaPOS'un bu ülkelerde kullanılabilmesini sağlamak için "güvenilirlik" ten hiç taviz vermememiz şart.

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: December 17, 2012, 11:17:12 pm »
emre bey sizde cok guzel anlatiyosunuz ama benim anlamadigim bisey var guvenirlik diyorsunuz hepsi bi kod degilmi admin diledigini yapar ki illaki oda mekan sahibi olur diger user sadece satis islemini yapar boyle bisey zaten su anda mumkun siz bu istenilen degisiklikleri eklemezseniz ben inaniyorumki cogu kullanmak isteyen isletme sambaposu gonul rahatligiyla kullanamayacaktir su anda kendi mekanimizla birlikde uc arkadasimizin mekanina sambaposu kurdum ve diger 3 isletmede bu durumdan dolayi rahat kullanamiyorlar.su anda elimizde kullandigimiz mevcut olan surumde ben hic biseyi database gecmeden sambaposu kullanabiliyorum sadece istediklerim geciyor zaten boyle bi ozellik adisyon etiketleme ozelligi ile su anda yapilabiliyor kotu niyetli personel kaygisi var sizde ama admin koduyla girip adisyon etiketlerinde ayar yapacak personel su andaki surumdede istenilmeyen seyleri yapabilir. hirvatistanda kullanilacak olan kasalar yakinda tum avrupa ulkelerinde kullanilacak yanliz onlar zaten sambaposu kullanmayacak kendi sistemlerini getirip kuracaklar.beni yanlis anlamanizi istemem ben bu durumu daha once mehmet beyle konustum bize ozel bi sambapos istedim ondan ucretini tabiki odemek sartiyla ama o 3 un cikacagini soyledi ve beklememi istemisti 3 de geciktigi icin konu actim ve burdan bi yardim bekledim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: December 18, 2012, 06:12:32 am »
Projeye başlayalı neredeyse 2 yıl oldu. SambaPOS ile +200.000 adisyon açan yerler var. Hiç forumlarda "adisyonum kayboldu, rapor hatalı sonuç verdi, şu raporla şu rapor tutmadı" gibi bir konuya rastadınız mı? Rastlamadınız. Çünkü kullanıcılarımız programdan doğru sonuç alacaklarına emin olsunlar, yani programa güvensinler istedik. "Güvenilir Program" demek bu. Yani programa 10 adisyon işleyeceksiniz. Program raporu doğru gösterecek. Bu kadar basit.

Rapor dediğimiz yer programın en hassas noktası. Buna bakarak insanlar ne satılmış onu görüyorlar. Şimdi atıyorum bizden öyle bir ayar isteniyor ki rapor 10 göstereceğine 7 göstersin. Biz programa bir özellik eklediğimiz zaman bu anında binlerce kullanıcıya ulaşıyor. Bu ayar konduktan bir süre sonra SambaPOS'un 10 yerine 7 de gösterebileceğini bilmeyen kullanıcıların forumda açacakları konuların başlıkları "Raporlar tutmuyor", "Adisyonlar Kayboldu", "SambaPOS yüzünden dolandırıldım" falan olacaktır. Bunlara tek tek cevap vermek, programın neden böyle bir sonuç verdiğini tek tek "ben" anlatmak zorundayım. Ayrıca foruma ilk defa giren kişilerin bu tür başlıklar görmesi hiç hoş değil. Bazı kişiler bu konulara bakarak "Demek ki SambaPOS tutmayabiliyor" diye düşünebilirler. Zaten insanları açık kaynak bir proje kullanmaya ikna etmek yeterince zor. Şu aşamada böyle bir riskin altına giremem için bir neden yok.

Elbette kullanıcılar kodları değiştirip ya da SQL çalıştırıp bazı değişiklikler yapabilirler. Ancak bu kişiler bir sorun oluşması durumunda sıkıntının yaptıkları değişiklikten kaynaklandıklarını bilirler. Bu başka birşey program tarafından böyle bir kullanım şeklini desteklemek bambaşka birşey.

1,5 yılda kullanıcılarımız yüzlerce istekte bulundular. Bunların büyük kısmını yaptık. Yetmedi bir de V3 başlatıp diğer isteklere de uyum sağlayacak bir programı neredeyse baştan yazdık. Ayrıca kaynak kodları da ücretsiz olarak açtık ki bilen programı istediği gibi işine uyarlasın ya da imkanı olan bir freelance programcı ile anlaşıp istediği değişikliği yaptırsın. Ancak işimiz sadece istekleri yapmak değil. Bir taraftan projenin ayakta kalmasını da sağlamak gerek. Bu nedenle bazı şeyleri ince hesap etmek zorundayız.

Örneğin siz Avrupa'da restorancılık yapıyorsunuz. Sırf herkes memnun olsun diye her tür yiyeceği satıyor musunuz? Satmıyorsunuz. Birilerini memnun ederken memnuniyetsizlik yaratacağınız kesimi de düşünüyorsunuz. Başkalarına göre menüye x bir ürünü eklemek çok basit bir işmiş gibi görünebilir ama siz bunu yaparken konuyu her açıdan hesap etmek zorundasınız. Değil mi?

Ayrıca V3 gecikmiş değil. Bazı fikirlerimizi paylaşmış olabiliriz ama kimseye şu tarihte çıkacak diye bir söz vermedik, böyle bir tarih de duyurmadık. Neye göre geciktiğini düşündünüz onu bilemiyorum.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #10 on: December 18, 2012, 05:08:27 pm »
emre  bey katılıyorum bızler ıcın prograı kulanmak kolay ama nasıl yazıldıgını nekadar zahmetlı oldugunu ve her degısıklıkten sonra bırcok deneme ve zaman demek sımdı bız tam olarak nasıl bır mantık olmadıgını bılmedıgımız ıcın v3 yapmaya basladık dedıgınız andan ıtıbaren proje gecıkmıs oldu bıle ee basladınız bıtmedımı ben bıle konu  ıle uzaktanda olsa bılgılm olmasına ragmen beklentım oldugu ıcın gelemsını sureklı beklıyorum . o nedenle arkadasımız sanırım bole bır yanılgıya dusmus . zıra ben patronum ve benım ısletmem 4 ortaklı yanı 3 patron daha demek ve teknolojıden anlayan bır ben varım buda herseyı yapabılecegım anlamına gelmememlı bence . neyse ben 25/04/2012 tarıhınden berı kulanıyorum henuz tık yok cok sukur umarım v3 cok yakın zamanda test etmeye baslarız ben serverdan ara ara kontrol edıyorum sureklı calısma var ellerınıze emegınıze saglık ıyı calısmalar

muratkece

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: December 18, 2012, 11:24:10 pm »
Biz hic bi zaman sambaposdan sikayetci olmadik aksine memnun olduk her konuda iki tane alman yazilimi denedik biri ucretliydi ikiside sambaposun yaninda bile gecemez bizim isimizi kolaylastiriyo yapanlardan emegi gecenlerden allah razi olsun..yanliz tek sorunumuz anlattigim konuydu tabiki genelin istegi olmasi lazim bu degisikligi yapmak icin bi kac kisi icin yapilmaz bunun bende farkindayim bilmiyorum size gelen istekler ne yonde ama ben eminim resmi su anda elinizde olmayan cok kullanici vardir su anda sambapos kullanan ozellikle turk isletmeler kesinlikle buyul bi kesim vardir eminim
Boyle bi istekde bulunmuyolarsa eger kesin bi sekilde kendilerine gore uyarlamislardir.gercekden burda herseyi prosedure uygun yaparsan sana bu ulkeler para kazandirmiyor kazandigin hersey devletin mantigi var.neyse emre kusura bakmayin vaktinizi aldin tekrar belirtiyorum hic bi zaman bi sorun yasamadik aksine cok memnun olduk ve cevremize kullanmalarini tavsiye ettiik,eger mumkunse bi kac degisikli sambapos istiyoruz mehmet beylede konusmustum bunu yani sadece bizim icin genel bi degisiklik degil ucreti karsiliginda ?