Author Topic: Stokları sıfırlama ve stoklarda düşüş hatası  (Read 8786 times)

hopalarga

• Newbie
  • *
Stokları sıfırlama ve stoklarda düşüş hatası
« on: December 26, 2011, 06:41:27 am »
1--Bir süredir sambapos'u kullanıyoruz ama çalışanlar alım fişlerini girmeyi unutmuşlar ve şuan envanter raporuna baktığımızda bir çok ürün eksiye düşmüş durumda stokları en baştan saymak istiyoruz ama program içinde stok sıfırlama yapabileceğimiz bir yer var mı bütün ürünleri tekrardan sıfır yapabileceğimiz

2---Vokta diye bir stok kartı açtım ve anabirim:CL hareket birimini:Şişe ve Bİrim Çarpanı:70 yaptım.

Reçeteler kısmını girip gerekleri yerleri doldurup miktar kısmına 4 CL girdim ve birim kısmına zaten otomatik olarak CL çıkardı

ve deneme amaçlı görmek için alım fişlerinde votka girişi yapmadım ve sadece 2 adet satış gösterip ve günsonu yaptıgımda envanter raporunda votkayı -0,11 olarak gördü  daha sonra tekrardan satış yaptığımda ise 6 CL üzerinden düşüş yaptıgını fark ettim şuan -0,17 olarak duruyor ve ben alım fişlerinden 2 şişe votka girişi yaptıktan sonra  envanter raporlarından hala elimdeki vokta oranını -0,17 olarak gösteriyor  bu durumu nasıl düzeltebiliriz

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Stokları sıfırlama ve stoklarda düşüş hatası
« Reply #1 on: December 26, 2011, 10:20:42 am »
Hemen stoklarda düşüş hatası demeyin ama... elinizde -0,17 Şişe (Cl değil) Votka varmış. Yani 70CL satarsanız stoklardan 1 düşer, 12CL sattığınız için 0,17 düşmüş.

Gün sonu yaptıktan sonra otomatik olarak en son oluşan "gün sonu dökümanı" içine girip "Fiili Stok" sütununa envanterinizdeki son rakamları giriş yapın ve belgeyi kaydedin. Zaten bu sayım işlemini periyodik olarak yaparak stok rakamlarını düzeltmenizi öneririm.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #2 on: December 26, 2011, 11:43:33 am »
http://doc.sambapos.org/doku.php/tr/guide/endofdayrecords  adresinde Gün Sonu Belgelerini nasıl kullanıldığını inceleyebilirsiniz.

hopalarga

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: December 26, 2011, 12:00:21 pm »
Evet Emre Bey dogru  envanterden bakınca elimde ne kadar Şişe var onu gösteriyor ama şöyle bir sorun var ben bir ürünü 70 CL'lik şişe olarak stok girişi yapıyorum ve reçeteye ürün satılırken 4 CL olarak ayarlıyorum ama satış yaptıgımda karşılaştıgım durum şu

Envanterden bakıyorum elimde 1 Şişe Votka var  buraya kadar herşey normal

1. satış  ve Envanterde durum 0,94 oluyor  4 CL düşmesi gerekirken  6 CL düşüş yapmış

2.satış 0,89 yapıyor 5 CL'lik bir stoktan düşüş yapıyor

3.satış 0,83 yapıyor  6 CL'lik bir stoktan düşüş yapıyor daha sonraki bütün satışlarda 6 CL üzeriden stok düşüşü yapıyor ama ben programda 4CL olarak ayarladım ? 

Mesela 4,5,6 CL olarak ürünlerin çarpanlarını ayarladıgımda program stok düşüşlerini düzgün yapsada envanter kısmında bunu doğru bir şekilde gösteremiyor.

Örnegin: Votka şişesini 70 CL olarak ayarladım reçete ise 5 CL olarak gösterdim  5x14:70 ise bir şişeden 14 bardak votka çıkatabilirim programdan direk 14 adet votka satışı verdigimde envanterdeki votka durumunu 0 olarak gösteriyor güzel olması gereken bu. Ama 13 adet satış yapıp envantere baktıgımda ise elimde 0,07 votka var olarak gösteriyor halbuki burda bana 0,05 olarak göstermesi gerekmez mi

Birde Diyelim ki bir masadan bir miktar ödeme aldım ama masada hala oturanlar var ama  gelip masalarını degiştirmek istediklerini söylediklerinde program o masadan daha önce bir miktar ödeme alındıgı için masanın başka bir masaya taşınmasına izin vermiyor   

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: December 26, 2011, 01:31:45 pm »
Evet Emre Bey dogru  envanterden bakınca elimde ne kadar Şişe var onu gösteriyor ama şöyle bir sorun var ben bir ürünü 70 CL'lik şişe olarak stok girişi yapıyorum ve reçeteye ürün satılırken 4 CL olarak ayarlıyorum ama satış yaptıgımda karşılaştıgım durum şu

Envanterden bakıyorum elimde 1 Şişe Votka var  buraya kadar herşey normal

1. satış  ve Envanterde durum 0,94 oluyor  4 CL düşmesi gerekirken  6 CL düşüş yapmış

Hatayı şurada yapıyorsunuz. Program rakamı CL cinsinden değil şişe cinsinden gösteriyor. Eğer CL cinsinden ayarlasaydınız o zaman 70-4=66 CL göstermesi gerekirdi. 66/70 yapıp CL birimini şişe birimi cinsinden hesaplarsanız 0,94 rakamını bulursunuz. Yani örneğin elinizde yarım şişe votka kalırsa 35 CL değil 0,50 Şişe (Yani yarım) görürsünüz. Küçük rakamlar sizi yanıltır. Daha büyük miktarlarda alım satım yaparsanız daha kolay hesaplarsınız.
2.satış 0,89 yapıyor 5 CL'lik bir stoktan düşüş yapıyor

3.satış 0,83 yapıyor  6 CL'lik bir stoktan düşüş yapıyor daha sonraki bütün satışlarda 6 CL üzeriden stok düşüşü yapıyor ama ben programda 4CL olarak ayarladım ? 

Mesela 4,5,6 CL olarak ürünlerin çarpanlarını ayarladıgımda program stok düşüşlerini düzgün yapsada envanter kısmında bunu doğru bir şekilde gösteremiyor.

Örnegin: Votka şişesini 70 CL olarak ayarladım reçete ise 5 CL olarak gösterdim  5x14:70 ise bir şişeden 14 bardak votka çıkatabilirim programdan direk 14 adet votka satışı verdigimde envanterdeki votka durumunu 0 olarak gösteriyor güzel olması gereken bu. Ama 13 adet satış yapıp envantere baktıgımda ise elimde 0,07 votka var olarak gösteriyor halbuki burda bana 0,05 olarak göstermesi gerekmez mi

Burada da CL olarak düşündüğünüz için yanılıyorsunuz. Rakamları şişe olarak düşünmeniz gerekir. Örneğin envanterde 17,5 Şişe Votka görürseniz bu 17 şişe artı 5 CL anlamına gelmez. 17 şişe + yarım şişe (yani 35CL) anlamına gelir. Bu örneğinizde elinizde 5CL votka kalmış bunu 70 e bölerek şişe birimi cinsine çevirirseniz 0,07 rakamını bulursunuz.

Birde Diyelim ki bir masadan bir miktar ödeme aldım ama masada hala oturanlar var ama  gelip masalarını degiştirmek istediklerini söylediklerinde program o masadan daha önce bir miktar ödeme alındıgı için masanın başka bir masaya taşınmasına izin vermiyor   

Adisyon içinden taşımak istediğiniz ürünleri seçerek "böl" komutu verip oluşan yeni adisyonu taşıyabilirsiniz.
« Last Edit: December 26, 2011, 01:44:09 pm by emre »

hopalarga

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: December 26, 2011, 02:09:38 pm »
Çok teşekkür ederim Emre Bey geçte olsa olayı kavramış oldum :)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: December 26, 2011, 02:21:54 pm »
Rica ederim. Ben yine de notumu aldım. "Daha açıklayıcı nasıl gösterebiliriz" üzerine düşünmemiz gerek çünkü eğer biz eğitim vermediysek çok sık sorulan bir soru bu aslında. Demeki ki daha yapılması gereken şeyler var.