Poll

Sayfa Yapısını Printer özelliklerinden değişmeme rağmen Sambapos ta uygulama yapamıyorum nedeni nedir ?

yazıcı ile sambapos programı arasında proplem ne olabilir?
0 (0%)
sayfa yapısını sambapos tanımıyor mu yoksa başka bir yerden ayarmı yapmak lağzım
2 (100%)

Total Members Voted: 2

Author Topic: Printer Sorunu  (Read 6386 times)

akderya

• Newbie
  • *
Printer Sorunu
« on: December 26, 2012, 05:55:34 am »
Merhaba
HP Lazerjet P1102 marka printer kullanıyorum sayfa olarak kullanılan kağıt ölçülerini diğer programlar kabul ederken SambaPos ta bunu kabul ettiremedim sambaposta kağıt yapısını A4 olarak görüyor ve yazdırma işlemini kağıttın solundan yazdırıyor böyle oluncada kullanmam gereken sayfa yapılarında sipariş eksik basılıyor.
Not: Printer tanıtım Port : USB001 direk bağlantı kullanıyorum
saygılar,
Hasan Akderya

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: Printer Sorunu
« Reply #1 on: December 26, 2012, 08:25:29 am »
ılk soruyu ben sorayım ozaman
1.) neder termal bır yazıcı yerıne neden "  HP Lazerjet P1102 " kulanmak ıstıyorsunuz
2.) benım kısısel fıkrım daha once hp 8500 a plus ta denedım yazıcım calısıyor tanıyor ve yazma ıslemını yapıyor deneme ıcınde herhangı bır yazdırma ayarı ıle ılılı oynama yapmamıstım .
buyuk  ıhtımal ayarları yanlıs yapmıs oldugunuz yonundedır fıkrım ama

nıhayı bılgı emre bey veya mehmet bey burdan verecektır . yınede HP Lazerjet P1102 yazıcı kulanma ıstegınızı anlamıs degılım . ıyı calısmalar dılerım
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: December 26, 2012, 10:06:34 am »
Arkasdaşım
1.) soruna yanıt vereyim elimde olanı neden değerlendirmeyim de gidip termal yazıcı alayım.. daha önce normal printerde kullandım sorun çıkmadı sadece şu anki printer ile bir sorunum çıktı...
sorun şu baskı yapıyor fakat  Samba ,sayfa yapısını A4 olarak tanıyor ve baskıyı soldan başlatıyor .. (sayfa yapısını printer ayarlarından değişmeme rağmen)fakat  benim kullandığım sayfa boyutu 100x148 tepsiyi bu boyuta ayarladığımda baskı kağıda yazılamıyor ama baskı yapıyor kağıt alıyor ....bende  A4 kağıdını küçük sayfa yerine koyduğumda baskıyı sol tarafta olduğunu gördüm sayfa yazdırmaya ortadan başlaması gerekiyor soldan değil  bunun samba bir ayarı varmı onu sordum.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: December 26, 2012, 12:29:49 pm »
anladım arkadasım ;

tamam program beles egıtım beles pc elde vardı yazıcıda eskıden var olan yazıcı dıye kulanacak . pekı musterı adısyon ıstedı a4 kagıtmı koyacaklsın sumenın arasına . tabı bunları haddım olmayarak soluyorum umarım yanlıs anlamazsınız . ama bırde konunun profesyonellık yonunude elden dusurmemek lazım dıyorum ve noktayı koyuyorum . selametle kalın . ve tekrar edıyorum hıcbır ard nıyet olmak sızın yazdım bunları konuyu bastan bıryere cek memek ıcın ustune basa basa soluyorum . benım bakıs acım arasında profesyonellık 1 sırada geldıgı ıcın .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: December 26, 2012, 01:16:45 pm »
Merhaba,

Senin sorunun printerde degil sadece hp kagitlari orta bolume aldigi icin iki taraftada bosluk kaliyor
Bu sorunu 2 sekilde cozebilirsin
1- Printerden kagit formatini A4 yerine A5 formatina koyunuz veya Kendi kagit formatini yaapiniz ve bunu seciniz
2- A4 formatini icinde birakip Marge Left 21 yapin sorun hallolmus olur

Saygilarimla

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #5 on: December 27, 2012, 05:56:31 am »
Herkese selamlar,

konuyu biraz geç takip etmeye başladım, Bence de Marikoğlu haklı; Restoranlarda Laser yazıcı kullanmak aslında çok da mantıklı değil, yazıcının ısınma süresi,  toner maliyetleri elektrik maliyeti kullanacağınız A4 veya A5 kağıt maliyetleri ....

Neyse burası beni aslında o kadar da ilgilendirmiyor, hangi kullanıcımız ne kullanmak isterse kullanabilir; biz yazıcı ve benzeri cihazların standardizasyonu konusunda tüm Dünyanın ortak kullandığı Epson ESC/POS standardını destekliyoruz.

SambaPOS yazıcıların kullandığı kağıt ebatları ile ilgilenmez. Bunlar o yazıcıya Windows tarafından atanan kağıt ebatlarıdır. Windows tarafından değiştirdiğinizde SambaPOS da da değiştirmiş olacaksınız.

SambaPOS'da güzel dizayn yapabilmek için bir satıra sığan karakter sayısı etkilidir. O kadar; gerçi laser yazıcı kullanıyorsanız bu bile sizin bir satıra yazdırmak isteyeceğiniz karakter sayısı olacaktır. Ama eğer fatura basmak için 80 kolonlu bir dot-matrix yazıcı kullanacaksanız burada Satır Karakter sayısını 80 yaparak düzgün bir tasarım yapabilirsiniz.

Eğer büyük formatlı bir yazıcı kullanacaksanız, SambaPOS da yapmanız gereken Yazıcılar sayfasında Yazıcı Tipi'ni HTML olarak değiştirip, Yazıcı şablonunu da bir HTML sayfa olarak tasarlamanızdır.