Author Topic: Otomatik rapor gönderme  (Read 14732 times)

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
Otomatik rapor gönderme
« on: January 05, 2013, 03:51:55 am »
Ben gün sonu raporlarını otomatik gönderme ayarlamasını yaptım ve bir kaç gün boyunca sorunsuz çalıştı. aynı anda 3 farklı adrese mail attırıyordum ve herkes de sorunsuz alıyordu. daha sonra mail göndermemeye başladı. gün sonu yaptığımız zaman her e-mail adresi içinbir hata mesajı veriyor. mesajı tam olarak hatırlıyamıyorum ama içerik şöyle birşeydi: "bir hata oluştu program çalışmaya devam edecek fakat sorunu gidermek için teknik destek aldığınız yere damışın" türünde bir mesaj. altında ise "could not send e-mail" gibi birşeydi sanırım. cümleler yanlış olabilir fakat içerik aynı :) . Bu arada sisteme Mcafee antivirus kurdum (sadece antivirus firewall windows 7'nin firewallu) ben firewall'dan şüphelendim fakat sambapos'a izin vermeme rağmen yine de çalışmıyor.
buna benzer sorun yaşayan var mı? varsa ve yardımcı olursa sevinirim.
Hilmi

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
Re: Otomatik rapor gönderme
« Reply #1 on: January 05, 2013, 05:23:54 am »
kural tanımladıktan sonra eylemlerde değişiklik yaptıysanız olabilir. Kuralı silin yeniden tanımlamayın

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: January 05, 2013, 05:37:04 am »
Hiç degisiklik yapmadım.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: January 06, 2013, 05:06:49 pm »
Hata mesajı sorununuzu tam olarak gösteriyordur.

Yedek alın, Gün Sonu Yapın, Hata versin, verdiği hatayı okuyun, bir şeyden dolayı mail gönderemedim diyordur.

Verdiği hatayı okuyup da çözemezseniz tam metn, bizimle paylaşın yardımcı olalım.

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: January 07, 2013, 10:49:45 am »
Tam metin şu:
"Bir Hata Tespit Ettik.
Program çalışmaya devam edecek ancak en kısa zamanda teknikdestek almanız önerilir. Lütfen teknik destek için program danışmanınız ile irtibat kurunuz.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #5 on: January 08, 2013, 02:45:30 pm »
Anlaşıldı bu şekilde tesbit edemeyeceğiz, Sizden rica etsem, bilgisayarınızda Belgelerim > SambaPOS2 > dizini içerisinde bulunan apptrace.log dosyasını buradan bizer gönderebilir misiniz?
Onun içinden verdiği hataya bakalım...

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: January 08, 2013, 03:45:37 pm »
Dosya ekte.
Tüm dosyayı kabul etmedi o yüzden sıkıştırmak zorunda kaldım.
Teşekkürler

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: January 08, 2013, 07:03:46 pm »
Bağlanmaya çalıştığınız SMTP sunucusu bağlantı talebinizi reddediyor. İlgili ayarları kullanarak normal bir şekilde mail gönderip gönderemediğinizi kontrol edebilir misiniz?

Hilmi Hami

• Jr. Member
  • **
« Reply #8 on: January 09, 2013, 08:08:45 am »
Ayarlar Gmail ayarları.
Windows live mail de denedim orada sıkıntı yok.

Outgoing Mail (SMTP) Server - Requires TLS
smtp.gmail.com
Port: 465 or 587
Requires SSL: Yes
Requires authentication: Yes
Use same settings as incoming mail server

michelin

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: January 30, 2013, 03:33:14 am »
merhabalar .

yeni açtığımız işletmemizde yaklaşık 2 aydır samba pos kullanıyoruz

buradan gördüğüm problemler ve çözümler çerçevesinde kendimize uygun sambayı kurduk fakat bu mail konusunda ufak bir sıkıntım var.

ayarları olması gerektiği gibi ayarladım port tamam kullanıcı adı şifre tamam fakat her seferinde gün sonunda

"server does not support secure connections" uyarısını alıyorum. bunun bir çözümü varmı . mail olarak kendi şirket maillerimizi kullanıyoruz. 

bir de raporları alırken bi sorunum var ki sizlerle paylaşmak istiyorum.

gün sonu raporunu gunsonu.xps diye alıyorum . ürün satış raporunu da urunsatis.xps bunlarda herhangibir sorun yok. 

benim sorunum bundan sonra başlıyor;

rapor dosyaların sonuna alındığı günün tarihini örn."gunsonu300113.xps" yada artan bir rakam "gunsonu0121.xps"gibi yapma şansımız var mı ? bu sayede bütün gün raporlarının bir yedeği data olarak elde olarak ikincisi gönderilen dosyaları birbirinin üzerine yazma gibi bir sorun ortadan kalkacak.

teşekkürler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #10 on: January 31, 2013, 10:29:15 am »
Hata mesajından da anlaşılacağı gibi sizin şirket maillerinin tuttuğunuz server Secure Connection'ı desteklemiyormuş.
Çözüm : Bir gmail hesabı açın, o hesap üzerinden kendi şirket maillerinize gönderin.

Otomatik olarak farklı isimde dosya kaydetme özelliğimiz henüz yok. Fikir güzelmiş, ama unutmamanız gereken en önemli noktalardan biride şudur. SambaPOS da GünSonu yapıldığında tüm datalar mühürlenir, Bu durumda da rapor saklamak anlamsız olur, her canınız istediğinde SambaPOS dan bakabilme ve bunun doğru rapor olduğunu bilme rahatlığı vardır.