Author Topic: Paketci takibi/gün sonu detay  (Read 9174 times)

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Paketci takibi/gün sonu detay
« on: January 14, 2013, 09:54:13 am »
Merhaba;
Mutlaka vardır ancak ben bulamadım zira bu nasıl olur ki dediğim bir çok şeyin olduğu gibi.Şöyle bir şey; paket servislerde adisyon etiket bölümünde paketci diye bir etiket oluşturdum,alt etikete de paketcilerin isimlerini yazdım.Bunuda paket bölümü ile ilişkilendirdim,zorunlu alan olarak belirlendi.Paketleri paketcilere atıyoruz,ancak paket bölümünde durmaya devam ediyor
1.Listenin hala orda durmasını/kalkmasını nasıl saglarım,nasıl bir işlem yapmam gerekiyor?
2.Paketciler,gün içerisinde Paketleri teslim edip geldikten hemen sonra hesapları aktarmıyorlar,gün sonunda kasaya gelip hesaplarını ödüyorlar,tabi bu arada açık/fazla çıkabiliyor,o zamanda gidilen yerlerin listesine bakılıp tek tek üzerinden geçiliyor.
Paketci bazında bu işlemi yapabiliyormuyuz.Raporlar bölümünde paketci ismi ile toplam satış belli aslında ancak bir sorun olduğunda onun detayını nasıl yapacağım.
3.Yoksa her bir paketci için bir hesap açtırıp ,onalrıda paket yazdıkça borçlandırıp gün sonunda tahsil mi edeceğim?

yardımlarınız için teşekürler.   

Bu konu ile alakası yok ancak çalışanlarla/personelle ilgili ödeme/borçlandırma/giriş çıkış ile ilgili bir modül var mı?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Paketci takibi/gün sonu detay
« Reply #1 on: January 14, 2013, 10:58:20 am »
Merhaba,

.....ancak paket bölümünde durmaya devam ediyor
Bu ne demek onu anlayamadım.

1.Listenin hala orda durmasını/kalkmasını nasıl saglarım,nasıl bir işlem yapmam gerekiyor?
PaketServisi Departmanı tanımlarken sol alt tarafta bulunan, POS Varsayılan Adisyon Etiketi'ni mi seçtiniz? Eğer onu seçtiyseniz, aldığınız siparişler, Paketçilerinizin adına gruplanarak göterilecektir.

2.Paketciler,gün içerisinde Paketleri teslim edip geldikten hemen sonra hesapları aktarmıyorlar,gün sonunda kasaya gelip hesaplarını ödüyorlar,tabi bu arada açık/fazla çıkabiliyor,o zamanda gidilen yerlerin listesine bakılıp tek tek üzerinden geçiliyor.
Paketci bazında bu işlemi yapabiliyormuyuz.Raporlar bölümünde paketci ismi ile toplam satış belli aslında ancak bir sorun olduğunda onun detayını nasıl yapacağım.

3.Yoksa her bir paketci için bir hesap açtırıp ,onalrıda paket yazdıkça borçlandırıp gün sonunda tahsil mi edeceğim?

Eğer çok sayıda paketçiniz varsa ve bunlar tüm hesaplarını aksam tek seferde teslim ediyorlarsa, en güzel yöntem sizinde söyledğiniz gibi, paketçileriniz adına hesap açarak siparişleri onlara borçlandırmak ve akşam olduğundan hesapları üzerinden tahsilat yapmaktır.

Bu konu ile alakası yok ancak çalışanlarla/personelle ilgili ödeme/borçlandırma/giriş çıkış ile ilgili bir modül var mı?
Ayrı bir Modul olarak yok zaten gerekde yok :-) Klasik müşteri hesapları tanımlayarak Müşteri hesabının içine girdiğiniz zaman "Hesabı Borçlandır" - "Hesabı Alacaklandır" butonları gelecektir.  Hesabı Alacaklandır butonu ile personel haftalıklarını - aylıklarını buraya girersiniz. Daha sonra kasadan yaptığınız ödemelerde Ödeme Yap, kasadan yapmadığınız ödemlerde de Hesabı Borçlandır butonunu kullanarak personelinizin hesaplarını tutabilirsiniz.

erdem_ustun

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: January 14, 2013, 03:47:54 pm »
Mehmet bey;
paket bölümünde duruyordan kastım şu;telefonla sipariş geldi.sipariş tamamlandı ve paketciye bu siraişi atayıp ,telefon müşterisinin bilgilerini yazdırıp paketciye verdikten sonra paket bölümünde hala görüntü olarak orda görünüyor.Sanki paket varmış da paketciye verilmemiş gibi,dolayısı ile paket çogaldıkça bir süre sonra orada inanılmaz karışıklık olacak diye düşünüyorum.

Paket servis departmanındaki sol tarafta dediğiniz şeyi bilmiyordum,yaptım güzelde oldu,yani paketcilere göre gruplandı,derlendi toparlandı.Paketci atanmamışlar kırmızı oldu,atananlar paketci isminin altında yer aldı ancak görünen müşteri ismi paketcinin ismi olarak değişti.Bu sefer müşteri aradı,nerde dediğimizde adisyon buldan gitmemiz gerekecek ,oysa müşteri ismi yine üstte paketci ismi altta olsa daha iyi olmaz mı? varsa bir çözümü nasıl yapılabilir?belki sığmayabilir ondada font düşürebiliriz.

Paketçi sayısı fazla olduğundan vede gün sonu hesap kapatıldığındna dolayı ben bunu yazmıştım ve mantık olarak paketcileri borçlandırmak olarak çözüm bulmuştum.Ancak nasıl yapıldığı noktasında bir bilgim yok.Birde paketci başına hesap açtığımızda ve gelen paket siparişleri onlara atadığımızda sanki onlar sipariş vermiş gibi olmazlar mı,asil müşteriyi ve bilgileri noktasında eksiklik olmaz değilmi?

Mehmet bey belki bu şekilde defalarca anlamsız sorulara cevap verdiniz,tekrar tekrar sorulması sizi rahatsız ediyor olabilir ancak benim gibi yeni yeni uğraşanlar için çomk zor gelen bir şey size çok basit gelebiliyor olabilir.Kusuruma bakmayınız lütfen.

iyi akşamlar...

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: January 14, 2013, 04:34:48 pm »
paket bölümünde duruyordan kastım şu;telefonla sipariş geldi.sipariş tamamlandı ve paketciye bu siraişi atayıp ,telefon müşterisinin bilgilerini yazdırıp paketciye verdikten sonra paket bölümünde hala görüntü olarak orda görünüyor.Sanki paket varmış da paketciye verilmemiş gibi,dolayısı ile paket çogaldıkça bir süre sonra orada inanılmaz karışıklık olacak diye düşünüyorum.

Şimdi anladım, Siz siparişlerinizi paketçiye atandığı halde neden burada gözüküyor diyorsunuz, Çünkü onlar henüz açık sipariş, daha ödemeleri alınarak kapatılmadı ki orada gözükmesinler. Belki daha çıkmadan ilaveleri gelecek, belki ödeme tipleri değişecek, belki paketçi götürdüğü halde müşterinini kartı çekmeyecek ve müşterinini açık hesabına atılacak vb. Bu sebeplerden dolayı açık siparişler orada gözükmeye devam ederler.

Paket servis departmanındaki sol tarafta dediğiniz şeyi bilmiyordum,yaptım güzelde oldu,yani paketcilere göre gruplandı,derlendi toparlandı.Paketci atanmamışlar kırmızı oldu,atananlar paketci isminin altında yer aldı ancak görünen müşteri ismi paketcinin ismi olarak değişti.Bu sefer müşteri aradı,nerde dediğimizde adisyon buldan gitmemiz gerekecek ,oysa müşteri ismi yine üstte paketci ismi altta olsa daha iyi olmaz mı? varsa bir çözümü nasıl yapılabilir?belki sığmayabilir ondada font düşürebiliriz.

Şu aşamada hangi durum işinize daha yarayacaksa onu kullanmak durumundayız.

Paketçi sayısı fazla olduğundan vede gün sonu hesap kapatıldığındna dolayı ben bunu yazmıştım ve mantık olarak paketcileri borçlandırmak olarak çözüm bulmuştum.Ancak nasıl yapıldığı noktasında bir bilgim yok.Birde paketci başına hesap açtığımızda ve gelen paket siparişleri onlara atadığımızda sanki onlar sipariş vermiş gibi olmazlar mı,asil müşteriyi ve bilgileri noktasında eksiklik olmaz değilmi?

Evet gelen siparişlerde Paketçileri borçlandırırsanız, her bir sipariş için bir Müşteri seçilebileceğinden gerçek sipariş sahipleri yok olacaktır. Müşteri bilgisi takibi yapacaksanız bu durumda Paketçilerin Açık hesaplarına atmak mantıklı olmayacak, bu durumda da hesaplar teker teker kontrol edilmesi gerektiğinden eski adisyon izleme ekranını kullanmanız gerekecek.

erdem_ustun

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: January 15, 2013, 01:21:15 pm »
Mehmet bey raporlar bölümünde paketci bazında toplam satışlar gözükmekte,bu rapora ilave olarak garson/paketci bazında sorgulama/raporlama olsa detay için bu iş çözülmez mi?
Acaba arka taraf(tablo yapısı,alanlar,performans,mantık) buna uygun mu? uygun ise bu durumu bu şekilde nasıl aşabiliriz.

iyi çalışmalar...

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #5 on: January 16, 2013, 03:10:25 pm »
İstekler bölümünde tam olarak nasıl bir rapor olsa iyi olurdu diye tarif edin, hatta biraz zaman ayırıp excel de örnek bir rapor nasıl gürülür saçma rakamlarla oluşturun biz de bunu değerlendirelim.

Bu saatten sonra SambaPOS 2 için rapor yapmayız ama SambaPOS V3 için neden olmasın...

erdem_ustun

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: January 18, 2013, 10:29:19 am »
Mehmet bey teşekür ederim.Örnek bir rapor yapmaya çalışacagım.
iyi çalışmalar..
Not:Mehmet bey V3 için bir tarih var mı kafanızda?

michelin

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: February 14, 2013, 02:33:30 am »
merhabalar ;

bende aynı sorundan müzdarip gibiyim, v2 de olmas ada v3 de görmek hepimizi sevindirir. 

akşam hesap alan işletmeler için ;

açıkta gönderilen 40 adisyon varsa duruma göre 10 15  kadarı kredi kartı ile ödeme oluyor. tabi bunlarında teker teker adisyondan şeçilip "ödeme al>tümü>k.k. " yada geri kalan açık adisyonlar için "ödeme al>tümü>nakit" gibi 3 tuş a tıklayarak yapılacak.  yani 40 adisyonu kapamak için belgeleri görmek dahil yaklaşık 160 tık demek :)

bunun yerine açık adisyonları gösteren butonların içine "check box" gibi bir uygulama yapılsa "check" edilen adisyonların ödemeleri alınırken ödeme al>tümü>k.k/nakit gibi bir işleme gidilse  hem tıklardan (bizim için çok büyük bir kolaylık) kısmış oluruz hemde adisyonları paketçilere göre gruplayıp ödemelerini hangi tür olursa olsun teker teker uğraşmadan bitirmiş oluruz. 

raporlarda da aynı şekilde paket serviste etiketin yer aldığı gibi etiketteki ödemelerin ne şekilde olduğunuda görebiliriz.

bizim ve bizim gibi işletmeler için çok iyi olur.

birde; adisyon etiketlerini eklediğimiz zaman erdem bey'in belirttiği gibi müşteri adı kayboluyor .

mehmey bey
15 dk
7 tl 
pkt: ali
ahmet bey
10 dk
13 tl 
pkt: veli

bu şekilde gösterse , daha sonra bunları paketçilere göre gruplamasını yapıp adisyon bul tusuna tıkladığımızda

>tümü
>sadece açık adisyonlar
>masa
>hesap
>ali
>veli

olsa

bizim gibi gün sonunda peketçilerden hesap alan işletmeler için çok daha iyi olacaktır. hangi paketçinin hangi siparişe gittiğinin takibi ve akşam alınacak hesabın toplamı için kolaylık olacaktır. 
« Last Edit: February 14, 2013, 02:49:38 am by michelin »