Author Topic: SambaPOS V3 ile SOAP  (Read 20495 times)

ozcan99

• Newbie
  • *
SambaPOS V3 ile SOAP
« on: February 13, 2013, 07:57:18 am »
SambaPOS V3'te SOAP Client.
1. SambaPOS V3  te Timer üzerinden Siparis alip Thermal yaziciya göndermek yada Saticiyi haberdar etmek
SambaPOS V3 yazilimi ile mümkünmü?

Örnegin: belirli zaman araliklari ile SambaPOS V3 Online Siparislere bakacak varsa alacak,
alinmis siparis olarak sisteme girecek ve bu arada saticiyida haberdar edecek,
Sistem tarafindan taninan müsterilerde siparisi Thermal yazicidan kendisi basacak.

Sistemi ben belirli bir yere kadar getirdim, buradan sonrasinda yukaridaki sorumu cevaplarsaniz memnun olurum.

Saygilarimla
Özcan Kocatürk

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: SambaPOS V3 ile SOAP
« Reply #1 on: February 13, 2013, 10:59:03 am »
Özcan selamlar. "Timer üzerinden sipariş alıp thermal yazıcıya göndermek" ne demek? Gerçekten birşey anlamadım.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: February 13, 2013, 01:55:27 pm »
Örnekte bahsetmiş arkadaş emre bey. Timerdan kastı online sipariş sitesi datasının belirli aralıklarla kontrol edilmesi cronjob gibi bişi sanırım.

ozcan99

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: February 13, 2013, 04:07:20 pm »
Selamlar,
evet aynen CronJob, ben kendim su an bir Online Siparis Sisteminin
SOAP Serverine karsilik olarak C#ta SOAP Client(GPL) yazdim bu yazilimi SambaPOS 'a Entegre etmeyi düsünüyorum.

SambaPos hic kullanmadim.

CMS(GPL) -> Web Shop(GPL) -> SOAP Server (GPL) <-> SOAP Client ( SambaPOS Modul -Web dogrudan GPL,  Yemek Sepeti, Lieferservice vb. Enterpreise Lisans) -> SambaPOS SOAP Server(GPL) -> SambaPOS(GPL).

Obje bazinda bütün Online Siparisleri SambaPos'un icine getiriyorum, siparisin sanki Satici vermis gibi sisteme otomatik girilmesi cok uzak görünmüyor.

Kücük bir Örnek C#

Saygilarimla
Özcan Kocatürk

« Last Edit: February 13, 2013, 04:14:41 pm by ozcan99 »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: February 13, 2013, 04:58:32 pm »
Selamlar. Bu GPL olarak yazdığınız şeyler nedir? Açık kaynak mı bu proje? Kullanıcılarımız indirip kurabilirler mi?

ozcan99

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: February 14, 2013, 01:45:25 am »
Selamlar Emre,
evet  GPL=GNU Public License tabiki herkes indirip kurabilir.
Size SambaPos Strukturu altinda sisteme nasil Entegre edebilecegimi sormustum.

-CMS =Content Manegment System , Typo3, Drupal, Joomla, Wordpress vb....
-Webshop=Magento, xt-Commerce, Oxid vb....
-SOAP Server herbirinde(Web Shop Systemlerinde) genelde  SOAP var.
-Birtane GPL altinda olan WebShop icin ben kendim SOAP Client hazirladim.

Benim Kullandiklarim.
-Joomla(CMS)
-VirtueMart WebShop
-VM_SOA  SOAP Server(Joomla Modul)
-VirtueMart SOAP Client kendim yazdim, GPL olarak yayinlayabilirim.
-Devamindada bir POS'a entegre etmek istiyorum, aslinda bu Sistem GreenPOS ta entegre olarak var, Openbravo ERP sisteminin bir POS Clienti
Ben SambaPOS 'a entegre etmek istiyorum, SambaPOS kullanicilar icin kolay bis POS sistemi.
Hic bir sekilde Modifiye edilmemis bir sisteme http://pizza.kocatuerk.de buradan bakabilirsiniz.

Saygilarimla
Özcan Kocatürk

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: February 14, 2013, 07:50:27 am »
Bunu enegre edebilirsek bende yardimci olabilirim

Birde forumda ayri bir bolum yapilsa v3 ciktiginda Extentions veya Api bolumleri olarak ozman herkez gelistirdiklerini yukleye ve herkez bunlari indirebilir ve Sambapos program daha genis kitleye ulasabilir ve sambapos gelistiricileri sadece programla ilgili zaman harcar

saygilarimla

ozcan99

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: February 15, 2013, 08:05:33 am »
Selamlar,
Online Siparisi SOAP üzerinden , SambaPos icine alabildim.
zipzip ne gibi yardimci olabilirsin?

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #8 on: February 15, 2013, 09:30:34 am »
Süper olmuş tebrikler! Çok heyecan verici.
Şu aralar bütün zamanımı V3 aldığı için konuya tam dahil olamadım ama çok kısa zaman içinde aranıza katılacağım.

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: February 15, 2013, 03:28:09 pm »
Slm ozcan
benim yardimci olacagim konu web uzerine
bu opensourcelere sana yardimci olabilirim
Opencart
oscommerce
zencart gibi herturlu yardim yapabilirim
Senin yapmis oldugun insanlarin kendi sitesi icin cok guzel ama sorun bundan sonra basliyor
senin de bildigin gibi almanya hollanda belcika danimarka fransa gibi yerlerde bu islerle ugrasanlar cok degisik systemlerle calismak zorunda kaliyorlar
altaki bazi online siparis siteleri hepside degisik sekilde calisiyorlar
Thuisbezorgd.nl
Pizza.be
Lieferservice.de
Lieferservice.at
Lieferservice.ch
Takeaway.com
Pizza.fr
Lieferservice.at
Pizza.dk
Pizza.lu
justeat.nl
yemeksepeti.com

bu yuzden  senin yaptigini bunlara entegre etmek cok zor cunku bazilari xml , html , text ve mail veya fax uzerinden yolluyorlar bu sirketler ben cok konustum bunlarlan ama hicbir sekilde yardimci olmuyorlar siparisinizi bu sekilde alabilirsiniz deyip isin icinden cikiyorlar.

ben sahsen kendim bu sorunu soyle halletim

siparis hangi siteden veya online siparis sitelerinden gelirse gelsin hepsi bir ozel siparis mailine geliyor
bilgisayarda yuklu olan program bu maili her dakika kontrol ediyor eger yeni mail varsa bunu direct yaziciya cikartiyor ve harddiske bir copyasini sakliyor

tabiki hepsini sambaposta yaptirabilsek cok guzel olur

sahsen benim fikrim insanlarin kendi sitesinden gelenleri sambapos alsin digerlerini baska bir api ile alip sambapostaki yaziciya aktarsin boylece problemlerin % 90 hallolmus olur

Saygilarimla

« Last Edit: February 15, 2013, 03:30:15 pm by zipzip »

ozcan99

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: February 16, 2013, 03:50:02 am »
Selam zipzip,
sunu söyleyebilirim Android app olan bir sistemde SOAP(Web Service) alamadigini hic düsünemiyorum, belkide XML dedigin Webservice XML dosyasidir.
varmi elinde .

Söyle bir durum daha var , cogu kisi bunlara artik Provision ödemek istemiyor ve kendi sayfalarina gecmek istiyorlar.
Komplet bir Sistem onlara iyi bir alternatif olabilir.

Bazi Workflow sistemleri var mesela bu senin dedigin dosyalari aliyor ve SOAP Web Service olarak tekrar sunuyor.(cloverETL, Bonitasoft,SOPERA, Unibit)
Biz kendimizde yapabilir oda sorun olmaz, burada önemli olan Saticilara Komplex Teknik is düsmeyecek.

VirtueMart ben kullaniyorum SOAP Modulu var, Magentoda var, Oxid bilmiyorum Shopware de yapilabilinir
XT-Commerce ve OScommerce icin SOAP Serve var( Parali)
OpenCart 'da var sanirim ( Modul Webservice Statistic)

Bana XML dosyasini gönderebilirmisin, sora bilirmisin Webservice (WSDL) dosyalari varsa gönderebilirlermi yada linkleri?

Ben ilk etapta SambaPos'u baglamak istiyorum ikinci etapta belki SambaPos icinde SOAP Server düsünülebilinir.
Yukarida Söyledigim Workflow sistemleri ile Bir bütün olusturulabilir.

Saygilarimla

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #11 on: February 16, 2013, 08:12:28 am »
emre bey mehmet bey sanırım artık yenı arkadaslar dısardan sambaPOS ' gelısım surecınde kulanıcı ıhtıyacları yonunde daha cok yardımcı ve fıkır verecekler . hayırlısı ıle v3 tamamlanırsa sanırım bırcok arkadasımızın guzel fıkırlerı var hepınızın elıne saglık allah kolaylık versın
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #12 on: February 16, 2013, 08:43:21 am »
Selam zipzip,
sunu söyleyebilirim Android app olan bir sistemde SOAP(Web Service) alamadigini hic düsünemiyorum, belkide XML dedigin Webservice XML dosyasidir.
varmi elinde .

Söyle bir durum daha var , cogu kisi bunlara artik Provision ödemek istemiyor ve kendi sayfalarina gecmek istiyorlar.
Komplet bir Sistem onlara iyi bir alternatif olabilir.

Bazi Workflow sistemleri var mesela bu senin dedigin dosyalari aliyor ve SOAP Web Service olarak tekrar sunuyor.(cloverETL, Bonitasoft,SOPERA, Unibit)
Biz kendimizde yapabilir oda sorun olmaz, burada önemli olan Saticilara Komplex Teknik is düsmeyecek.

VirtueMart ben kullaniyorum SOAP Modulu var, Magentoda var, Oxid bilmiyorum Shopware de yapilabilinir
XT-Commerce ve OScommerce icin SOAP Serve var( Parali)
OpenCart 'da var sanirim ( Modul Webservice Statistic)

Bana XML dosyasini gönderebilirmisin, sora bilirmisin Webservice (WSDL) dosyalari varsa gönderebilirlermi yada linkleri?

Ben ilk etapta SambaPos'u baglamak istiyorum ikinci etapta belki SambaPos icinde SOAP Server düsünülebilinir.
Yukarida Söyledigim Workflow sistemleri ile Bir bütün olusturulabilir.

Saygilarimla

Slm Ozcan

tabiki yollayabilirim xml dosyasini
bana mailini at pm olabilir sana dosyayi yollayayim bu dosyada nasil kurulacagini gorursunuz

Saygilarimla
« Last Edit: February 16, 2013, 08:51:46 am by zipzip »

zipzip

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: February 16, 2013, 08:45:21 am »
SambaPosun icine ayri bir api olarak SOAP Server kurulabilirse cok guzel olur

ozcan99

• Newbie
  • *
« Reply #14 on: February 16, 2013, 01:31:09 pm »
Selamlar Zipzip,

Senin Kullandigin Web shoplarda Minus Plus Optsiyonu varmi?
Yani Pizza Thunfisch siparisi Thunfisch cikacak Oliven ve bir Käse daha girecek
Bu salatalarda da olabiliyor, soslar degisiyor.

VirtueMart ve SambaPos bu sistemi yapabiliyorlar.

Saygilar
Özcan Kocatürk