Author Topic: Samba ilk açılırken hata veriyor yardımı bekliyorum  (Read 6373 times)

yener

• Newbie
  • *
Samba ilk açılırken hata veriyor yardımı bekliyorum
« on: April 06, 2013, 12:26:13 pm »
bilgisayarım win7 sqlserver2008 64 bit yükledim  ancak açılırken ilk defa rastladığım resimdeki arızayı veriyor onun için acil yardım bekliyorum

yener

• Newbie
  • *
Re: Samba ilk açılırken hata veriyor yardımı bekliyorum
« Reply #1 on: April 07, 2013, 01:11:04 pm »
arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olacak yokmu?

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: April 07, 2013, 01:40:58 pm »
merhaba;
Daha önce sql compact üzerinden bağlandınız muhtemelen. Ozaman bağlantı yaparken bu sorun yoktu sonrasında sql 2008 e geçtiniz ve bağlantı satırını değiştirdiniz ve açılmamaya başladı. Bu forumda çok sık çözülmüş bir problem. Kayıtlı bağlantı loglarını silmelisiniz. daha sonra sambapos2 kloserinde sambasetting. dosyasını silip ilk açıldığı hale getirerek açabilirsiniz.Sonrasında yönetimden bağlantı satırını sa ve password yazmadan oluşturursunuz. sa ve passwordu ana makinaya bağlanan makinalar için kullanın . böylece sql kurarken yapmış olabileceğiniz ayar hatalarının önüne geçmiş olursunuz e anamakinada sağlıklı bir şekilde sambapos2 çalışır. 

yener

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: April 07, 2013, 02:12:43 pm »
şu an ana makina yapmaya çalıştığım bilgisayar daha önce ağ bilgisayarı olarak kullanıyordum bu makinaya ilkkez sqlserver kurdum ama önceden sambapos yüklü idi sadece ağadresini değiştirdim. ama çalışmıyor. sambasetting diye bir dosya yok klasörün içinde ayrıca kayıt loglarıda nerden sileceğimi bilemiyorum

akadir

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: April 08, 2013, 03:45:54 am »
programlar>sambapos2>sambadata>sambasettings dosyasını bulacaksın. onu silince ilk kurulumdaki yüklediğin sql compact ı silmediysen açılacaktır.
açıldıktan sonra yönetimden prog. ayarlarına oradada bağlantı cümleni data source=localhost\SQLEXPRESS olarak düzeteceksin. Senin problemin bilgisayarın ağ adresini değiştirmenle alakalı olamaz.defalarca anaamakinada ip değiştiriyorum.olsa olsa makina adınla alakalı bir sıkıntır. bu şekilde giderilmesi lazım. sql 2008 kurduktan sonra hiç açılmadıysa log silmene gerek yok. kolay gelsin. sonucu bildirirsen sevinirim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: April 08, 2013, 05:20:06 am »
Sorun sanki şöyle birşey. SQLExpress'de SambaData2 isimli bir veritabanı var ama arızalı ya da boş. Program bu veritbanını gördüğü için update etmeye çalışıyor ama yapamıyor. Eğer varsa SQLExpress üzerinden SambaData2 isimli veritabanını silip programı yeniden başlatın.

ardakose

• Full Member
« Reply #6 on: April 08, 2013, 07:22:13 am »
bende aynı sorunu elektirikler arka arkaya gidip geldiğinde yaşamıştım. Database i onarınca geçti.