Author Topic: Tutarı 100 TL üzerinde olan adisyonlara ikram  (Read 6152 times)

fatih14

• Newbie
  • *
Tutarı 100 TL üzerinde olan adisyonlara ikram
« on: April 21, 2013, 11:55:10 am »
Merhaba,

Dökümanlarınızda bu tarz örnekler okudum fakat tam olarak istediğimi gerçekleştiremedim. Benim oluşturmaya çalıştığım şey;

Belge toplamı 100 Tl yi aşan adisyonlara otomatik kendi belirlediğim bir ürünü eklemesi ve ikram yazması.

Belge Tutarı 100 TL yi aşan adisyonlara otomatik (spesifik) tek bir ürün ekletiyorum ve bu ürün ikram olarak çıkıyor.
1) Fakat adisyon kapat düğmesine basmadan önce bir sipariş iptal oluyor ve belge tutarı 90 TL ye düşüyor, ancak ikram edilen ürün hala ikram olarak kalıyor.
2) Adisyon tutarı 100 Tl yi geçince ürün ekleniyor (ikram olarak), adisyonu kapatmadan başka bir sipariş yazıyoruz, kural tekrar çalışıyor ve bir ikram daha yazıyor, ver bir daha... Fakat siparişleri iptal ettiğimde ikramlar otomatik silinmiyor.

Benim amacım 100 den büyükse x ürününü ekle ve ikram yap, değilse ürünü ekleme. Ayrıca x ürünü ikram olarak eklendiyse aynı adisyonda sonraki siparişlerde bir daha otomatik ekleme ve ikram yapma, yada sipariş iptali olup, belge 100 den  aşağıya düşerse ikram edilen x ürününü sil.

Cümle içinde şunu yap bunu yap demesi kolayda programa anlatması zor oldu:)) SambaPOS bunu yapabilecek nitelikte bir program. İşin aslı iş akışında veya kurallarda mantık hatası yapıyorum gibi geldi ama nerde bulamadım. Yardımınıza ihtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Tutarı 100 TL üzerinde olan adisyonlara ikram
« Reply #1 on: April 23, 2013, 01:04:55 pm »
Merhaba;

1- Muhtemelen Kural olarak "Adisyon Tutarı değiştiğinde" kuralını kullanmışsınızdır. Bu durumda adisyon tutarı her değiştiğinde bu kural çalışarak kontrol ediyordur. Bunun yerine "Ödeme Alındığında" kuralını kullanmak da bir alternatif olabilir. İşletme türünüzü bilmeden bu örneği veriyorum ona siz karar vereceksiniz.
Bununla birlikte bir Kural seti daha oluşturularak, Belge Toplamı küçükse 100 liradan, "Adisyon Satırını Iptal Et" Eylemine atayarak, burada Ürününüzü ve Etiketine de [İKR] yazarak adisyon tutarınız 100 liradan küçük olduğunda İkram ettiğiniz ürünü geri İade alabilirsiniz.

Ama bunların gerçek hayat uygulamasında sorunları olacaktır, Siz ürünü masaya İkram olarak gönderdikten sonra, Adisyon tutarını 100 liranın altına düşürdüklerinde biz size bunu 100 lira aldığınız için vermiştik Şimdi geri iptal ediyoruz ya Ürünümüzü geri verin yada parasını ödeyin demek olmayacağından bu uygulama yöntemi bence bir kere daha düşünülmeli.

2. sorununuzla ilgili de http://www.sambapos.org/docs/doku.php/tr/tips/paket_servisindeki_musterilere_bir_kere_promosyon_urun_verme adresinde anlatılan 2. Adım.Promosyon Değerini Güncelleme Eylemi başlığı altında yer alan Bu Eylem ile her müşteriye sadece bir kere promosyon verilmesini sağlayacağız. başlığını uygulamanız gereklidir.