Author Topic: sambapos paketci uygulaması hakkında acil yardım,sambakart paket sistemine dahil  (Read 7191 times)

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Mehmet ve emre beyler v3 ile ilgili burdaki forumda cevap vermeyeceğinizi belirttiğiniz için bende new.sambapos.org da sormuştum ancak sorunuma cevap bulmakta-çözmekte zorlanıyorum.detay aşagıdaki linkte mevcut,tekrar etmemek adına buraya kopyalamadım.
http://new.sambapos.org/tr/content/sambapos-ve-paketci-uygulamasi

Zaman kısıtınız olduğunu ve belkide bundan daha önemli şeylerle uğraştığınızı tahmin edebiliyorum ancak  yardımlarınız ve desteğiniz olmadan bu sorunun üstesinden gelemiyorum.

Birde yeni bir sorum olacak.O da sambakart ile ilgili.Diyelimki biz bu kartları kullanmaya başladık.Müşteri paket servis istedi ve biz paketci ile gönderdik.Bu kartı okuyacak ve sistemimize entegre edecek bir yapıyı nasıl sağlayacağız. Yoksa sadece işyerindemi geçerli olacak.
sodexso,lynose gibi kart sistemleri kendi okuyuclarını işyerlerine veriyorlar. Yoksa banka Pos cihazlarının okuyabileceği bir anlaşma yapısı mı kurulacak.

Destek ve yardımlarınızı bekliyorum.
saygılarımla...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Selamlar Erdem. Bahsettiğin şekilde bir kullanım şekli şu an için SambaPOS'da tam olarak mevcut değil ama kurduğumuz altyapı kesinlikle bu tür sorunları çözmeye yönelik bu nedenle önümüzdeki günlerde SambaPOS'da bu konularla ilgili daha çok gelişmeler olacağını umuyorum.

SambaPOS V2'de üç tane adisyon durumu vardı. Adisyon "Açık", "Kapalı" ya da "Hesap İstedi" durumlarından birine sahip oluyordu ve biz de buna göre adisyonun bağlı olduğu masayı renklendiriyorduk. Tabii aynı sistem paket servis için de kullanıldığından bazı paketçi uygulamalarında yetersiz olabiliyor. Örneğin sizin verdiğiniz örnekte Adisyona henüz paketçi bağlanmamış bir durum var ve bir de sanırım paketçiden ödemesi alınmamış bir durum daha var. Tabii tüm paket servis yapanlar bu yöntemle çalışmıyorlar ve bu nedenle de biraz işletmeye özel bir tasarım yapılması gerek. SambaPOS zaten baştan beri işletmenin ihtiyaçlarına yönelik uyarlanabilir bir yapıya sahipti ve biz bu tür ihtiyaçları giderebilmek için V3 de özel adisyon durumu tanımlama özelliği ekledik. Tabii adisyon durumlarını tanımlamak yetmiyor, belli bir durumdaki adisyonun çalışma şeklini de tasarlayabilmek gerekli. SambaPOS V3'ü bu tür ihtiyaçların tümünü karşılayacak noktaya getirdik. Şimdilik çalışma şekli sadece eylemler ve kurallar üzerinden tasarlanabildiği için kullanım şekli programın içinde pek anlaşılmıyor ama umarım yakın zamanda bunlarla ilgili daha çok örnekler ve dökümanlar yayınlayabiliriz.

Şu an için programda eksik olan şey belli durumdaki adisyonların listelenmesiyle ilgili bir çözüm. Burası da çok farklı ihtiyaçlar için kullanılacak bir alan olacağı için esnek bir tasarım yapmamız gerekiyor. Muhtemelen hesap pusulası tasarlama özelliğimizden de faydalanarak belli durumdaki adisyon ve siparişlerin (aynı özellikler siparişler için de geçerli) ihtiyaca uygun şekilde listelenebilmesini sağlayacağız. Yani hesap pusulasında görünmesini istediğiniz bilgileri belirlediğiniz gibi bu listelerde görünmesini istediğiniz bilgileri de belirleyebileceksiniz.

Sambakart örneği kendi işletmeniz için Ticket gibi çalışan bir kart sistemi kurmaya yönelik bir örnektir. Yani siz ÜstünKart yapıp müşterilerinize ön ödemeli (hatta 3-5 liralık kredili de olabilir) kart kullandırabilirsiniz ya da bu kartı müşteri sadakat kartı olarak promosyon amaçlı kullanabilirsiniz. Sonuçta kart size ait olduğu için kart merkezi siz oluyorsunuz. Bütün veri sizde olduğuna göre de aslında fiziksel olarak kart okutmaya ihtiyacınız yok. Sonuçta hangi müşterinin ya da hangi telefon numarasının hangi karta bağlı olduğu sizde belli. Kart aslında sadece kimliği belirlemek için kullanılan birşey ve biraz da işin ritüel kısmı aslında. Elbette istisna durumlar sayılabilir ama genellikle telefon numarası yeterli olacaktır. Belki ilgili tutarın kart bakiyesinden düşüldüğünü bildiren özel bir slip yazdırıp kapıda imzalatmanız ve bunları saklamanız "süreç yönetimi" ve "güvenlik" açılarından faydalı olur.

Aslında en güzeli bu işlemlerin tamamının internet üzerinden yapılması. Online sipariş alabildiğiniz bir internet sitenizin olması ve promosyon kartlarının da bu internet sitesi üzerinden kullanılabilmesi müşterilerinizin farklı internet siteleri üzerinden sipariş vermesinin de çözümü olacaktır.

Tabii yoğun ya da çok şubeli restoranlar açısından bu verileri toplamak, güvenliğini korumak, sürekliliğini sağlamak biraz zahmetli ve maliyetli olabilir. Bu konularda bir altyapı kurmak ve restoranlara bu tür hizmetler vermek de iyi bir iş fikri aslında. (mesajı alan var mı?)

Evet genel olarak paket servis noktasındaki vizyonumuz bu şekilde. Şimdi tabii doğal olarak "ne zaman olacak bunlar?" diye soruyorsunuz :) Son günlerde forumlarda pek aktif olamıyorum ama SambaPOS'un geliştirilmesi hiç hız kesmeden hızla devam ediyor. Ancak elbetteki herşey sadece kod yazmak değil :) Mesela bakın kodu yazıyoruz ama birilerinin de sorularınızı cevaplaması gerek. Tabii hallolması gereken birsürü başka şey de var. İtiraf etmeliyim SambaPOS projesinin çerçevesinde oluşmasını beklediğim çoğu şey beklediğim şekilde gelişmedi. Farklı farklı şeyler deneyeceğim bakalım neler olacak göreceğiz...

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Detaylı cevabınız için ,özellikle de cevap verdiğiniz için çok teşekür ederim.Uzun zamandır bekliyorum bu sorunumu çözmek için. Genel olarak mevcut durumu,yapılacakları ve yapılmasını beklediğiniz durumları aktarmışsınız.Bu siteyi,ürünü ve sizleri bulduğumda çok şaşırdığımı ve sektörde bir çok kişinin kazanç kapısı olarak gördüğü bir yapının saglam temellerini atıp bunun için çaba sarfetmeniz inanılmaz ,takdire şayan bir durum. Bu bir ekip işi,finansman işi,ideal işi,bilgi işi ve en önemlisi yapılan işin öneminin kavranıp gerekli desteğin bulunup sürdürülebilirliği işi.

Forumda sorunuma çözüm ararken sizin yazılarınızda hep şunu tespit ettim(eleştirmek anlamında kullanmıyorum),bir takım destek,geliştirim,anlatım,döküman hazırlama,belki pazarlama(karşılıksız)..vb konularda beklelerinizin olduğu ve bunlar olmadıkçada canınızın sıkılıdığı yolunda bir kanım var.Üstüne üstlük bir takım resmi şikayetler ve bunlarla uğraşmak zorunda kalmanız,Gerçekten zor .Bu yola girdiğinizde belkide bunları hiç düşünmediniz.Belkide şu an için size en kolay kod yazmak geliyordur.
Haklısınız yerden göğe kadar.

Ben kendi adıma ne yapabilirim diye düşündüğümde,çevremdeki bu sektörde olan kişilere anlatıyorum,bazılarına kurup gösteriyorum, inanılmaz paralar ödenip alınınan, bir çok kullanılmayan özelliğine ödenmiş inanılmaz paraların nereye gittiği belli olmayan ve bir sefer işletmeye girsinde allah kerim denilen, inanılmaz göz boyamaların olduğu pazarlamak için müşterinin ve semtin yapısına uyğun kişilerin gelip bilmedikleri ürünü anlatmaları..vb bir çok yapının yanında sizin göz nuru ürününüzü gördüklerinde inanamıyorlar ve hemen neden parasız veriyorlar,neden diye önce sormaya başlıyorlar. ikinci soruları şu bir kaç işletmede gördüm ,yıllık bakım anlşaması adı altında yıllarca haraca baglanmış ve başka bir ürün buraya girerse ne yaparım kaygısı yaşayan kişiler var.

Bir tanıdığım yere sizin ürünü söylediğimde daha önce duymadığım bir durum oluştu.Ben o ürünü biliyorum,bir tek gencin yazdığı bir şey yarın adam ben yapmıyorum,sıkıldım,askere gittim,çocugumla ilgileniyorum derse ne yaparım,şimdi bu kullandığımda sorun oluştuğunda arıyorum hemen bağlanıp sorunu hallediyorlar,olmuyor taksiye atlayıp geliyor.Peki kaç para ödüyorsun dediğimde yıllık 150$,taksi ile gelirse para bana ait diyor.Muhtemelen daha önce birileri okumuş bunları.Kızmıyorum,teknolojiyi bile olmayan ,ekmeğini ve geçimini bu yaptığı işten çıkaran kişilerin bunu böyle düşünmeleri aslında normal.

Peki ne yapılabilir,onların kullandıkları-alışkın oldukları yapının basit ,anlaşılır ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde onlara gösterip yaygınlaştırdıkça korkularını atacaklar. Kendi durumumuz içinde aynı,yıllık bakım anlaşması geçiyor ve sambapos u bir an önce devreye almak istiyorum,ancak paket servis olayını çözemediğim için (aşina olunan,bildikleri şekilde kullandırmadığım için) geçemiyorum.
Ama bugün ama yarın geçeceğim.İnşallah şu paket sipariş listelenmesini bir an önce yaparsınız da,bir an önce geçerim.Gerçi var diyorsunuz,herhalde sadece nasıl yapılacağını örnekleyip anlatacaksınız.

Ben sizden açık ve net olarak ne yapılmasını istiyorsanız madde madde yazıp bunları yapacak nitelikte olan kişilerin yapmasını beklemek olacaktır.

Şimdi ben sizin projenizde ne yapabilirim.Çevremdeki kişilere ücretsiz olduğunu,yazılımın bir çok ihtiyaca çok sağlam şekilde cevap verdiğini anlatmaya çalışıyorum.Yazılıma ,proje ye hakim olan siz olduğunuz için içinde olan bir özelliği bile yapamıyoruz ve dolayısı ile sizin üzerinize yük biniyor.

Ama diğer tarafta ticari kazançları olduğu için pazarlama yapıp,işletmenin yapısına ve semtine göre bir öğleden sonra gelip 1250-1500$ paket yazılım satıp giden ve yıllık 150$ bakım deyip internet üzerinden bağlanıp sorunu çözen ve bu şekilde iş yapan kişler mevcut.
Paket veya garsondan gelen siparişleri mutfakta bir ekranda listeleyip gösterecek bir şey için istanbulda kullandığımız yazılımın temsilcisini aradığımda tamam halledriz dedi,bende fikir almak amaçlı aradığımı belirttiğim halde ertesi gün bir kızla bir oğlan gelip hemn ürün satma derdine düştüler.

Sizin ticari anlamda bundan kazancınız yok. Geçen google da pos yazılımı android yazdığımda bir prezeria diye bir firma çıktı,türkiyenin ilk pos yazılımı ipad ler için diye. Teknolojiden anlamayan bir çok işletmeye gidip bunları söylediklerini anlamıyorlar,ancak yarıştan kopmamak adına inanılmaz paralar ödüyorlar.Pazarlama taktikleri bizlere neler aldırmıyor ki?

Daha öncede yazdığım ve bir çok kişinin forumda yazdığı istekler mevcut.Bunlar bir çok ürün için geçerli olan meraklandırma ve teknolojik yeniliklerin kullanılarak kişilerin satın alınma duygularını harakete geçirme özelliği.

Bunca alt yapıyı kuran ve buna emek veren sizler kullanıcının hoşuna giden ve meraklandıran uygulamalarımı yazamayacak.
Diyeceksiniz ki henüz onlara vakit var alt yapı sağlam olsun,doğru ancak benim kendi açımdan yıllık anlaşmamı yaptığımda ,o kadar parayı verdiğimde 1 yıl daha deyip yeni bir ürün aramıyacağım.Nasılsa kullanıyorum deyip işin ucunu bırakacağım.

Emre bey  bu proje için ne yapabilirim.Maddeler halinde yazabilirseniz,ve niteliğimde buna uygun olursa elimden geleni yapmaya hazırım.

Karşılığı ve kazancı olmayan ve tamamen idealler üzerinden yürüyen projeye nasıl katkıda bulunabilirim.
Sorunlarımı ve ihtiyaçlarımı yazmak,kullanmış olduğum yazılımlar ile sambapos arasındakileri  anlatarak katkıda bulunduğumu düşünerek yazıyorum.
  • Tablet için menü gösterimi(işyerinde)
  • cep telefonundan siapriş için android,ios uygulama
  • Mutfak ekranı
  • Web sitesi-sambapos entegresi
şu anda bu projeyi teknolojik anlamda uçurur diye düşünüyorum.

Kişisel olarakta var olduğunu söylediğiniz paketci durumu listelenmesi ile ilgili somut örnek rica ediyorum

saygılarımla

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Evet sizin de dediğiniz gibi olay sadece kod yazmakla ilgili değil. 3 yıldır yazıyoruz ama görüldüğü gibi piyasada halen SambaPOS projesi ve bizimle ile ilgili yanlış düşünceler var. Bu projeyi hayata geçirmekle ilgili sadece para kazanma ötesinde hedeflerimiz var ve bunları da sık sık paylaştık zaten. En temel hedefimiz projeyi uluslar arası yaygınlığa eriştirebilmek. Tabii restorancıların projeyi sahiplenmek yerine üç kağıtçıymışız gibi önyargılı yaklaşmaları beklemediğimiz birşey. Artık ortalıkta konuşulana bakarsanız bana İsrail ajanı diyen de var, SambaPOS'u yabancı bir programdan çaldığımı söyleyen de var ya da sizin dediğiniz gibi çoluk çocuk olduğumu söyleyen de var. Daha neler neler... Yani Allah için şu memlekette 16 dile çevrilmek, 50 küsür ülkede binlerce kullanıcıya ulaşmak kaç projeye nasip olmuş. Ama insanlara birşey diyemiyoruz. Telefonda "kimsiniz" diye soruyoruz "o bana kalsın" diyor. Artık ne yapacağımızı zannediyorsa... Yani insanları dolandırmak istesek bu kadar zahmete katlanmaya hiç gerek yoktu. Ama herkese, herşeye karşı kendimizi savunamayız. Ne söylesek "yalan" deniyor zaten. Kendimizi daha iyi ifade edebilmemiz için SambaPOS kullanıcılarının da bir şekilde bize destek olmaları gerek. Çok basit yani hep söylüyorum. Hadi fotoğrafı falan da geçtik, kullanıcıların yarısı "kullanıyoruz memnunuz" dese proje bam başka noktalara gider. Ama tabii bunları kimseye zorla yaptıramayız. Programı kilitlersen, para vermeyeni süründürürsen büyük firma oluyorsun, kiltlemezsen üç kağıtçı ya da çoluk çocuk... Kilidi koyana denecek hiç birşey yok bu durumda.

Bu sektörü bu duruma biz getirmedik ama bu projeyi bu durumdan rahatsız olduğumuz için başlattık. Malesef ülke olarak kaliteli yazılımlar üretme konusunda çok çok gerideyiz. Ödediğiniz ücretler karşılığında çok kötü üretilmiş, ne yapacağı belli olmayan ürünler kullanıyorsunuz. Bu durum sadece restorancılık sektörünü değil yazılım sektörünü de olumsuz etkiliyor. Size pazarlamaya gelen kişilerin görüntüsü ya da bindikleri arabaların kalitesi bu durumu değiştirmiyor. Bizler yazılım sektöründe yirmi yılı aşkın süredir çalışan ve birçok konuda öncü kişiler olarak buna bir çözüm getirmeyi kendimize görev edindik. Anlaşılan buna hiç gerek yokmuş. Meğer herkes hayatından gayet memnunmuş.

Komediye bakın 3 yıldır neler neler yaptık halen "valla kötü bir niyetimiz yok" diyoruz. Her mesajınızda şikayet ediyorsunuz diyorsunuz da bu durumda hiç bir tuhaflık yok mu? Yani android, mutfak ekranı, fındık fıstık falan bunlar işin teknik detayı da öyle görünüyor ki ben sanırım ağzımla kuş bile tutsam yine de hiç birşeyi değiştiremeyeceğim. Eğer SambaPOS kullanan restorancılar ya da SambaPOS ile doğrudan ya dolaylı bir şekilde para kazanan kişiler ve firmalar bu durumun oluşmasında kendilerinde ufacık da olsa bir sorumluluk hissetmiyorlarsa herşey boş.
« Last Edit: May 01, 2013, 02:27:07 pm by emre »

erdem_ustun

• Newbie
  • *
Sizleri yaptığınız bu yazılımdan dolayı eleştirmiyorum.Aksine çok başarılı ve güzel işler yapıyorsunuz. Teknik-tekonoloji  bilgisi olmayan sadece kendisine söylenen butonlara basan kişilere hangi mimari yapıyı kullandığınız,hangi tasarım kalıbını kullandığınız,uml var mı yok mu,Açık kaynaktan kasıt nedir..vb sorulara cevap vermesini beklemek yada anlamasını beklemek oldukça zor. Her şeyin görsel olarak değerlendirildiği, değer yargılarının çok hızla değiştiği bir toplumda bazı şeyleri anlatmak oldukça zor. Kendi yaşamımda ve mesleğimde de bunları yaşayarak görüyorum. Geçen bir sitede okumuştum akıllı telefonlara ödenen onca paraya ragmen çok sayıda özelliğini kullanmayan ülkeler içinde ilk sıralardayız.Vatandaş android nedir bilmez,işletim sistemi nedir bilmez ,ancak telefonunda bak siparişi burdan düğmeye basınca otomatik veriyorsun deyip logosunu cep telefonunda gösterince ,tamam bak şimdi oldu diyor.  Her şey görüntü noktasında başlayıp,bitiyor.

Ben kendi adıma soruyorum,

Emre bey  bu proje için ne yapabilirim.Maddeler halinde yazabilirseniz,ve niteliğimde buna uygun olursa elimden geleni yapmaya hazırım.

Siz 3 yıl emek sarfedeceksiniz kimse farkmetyecek yada usanacaksınız diye bir şey yok. sitenizde ,forumda başka ülklerden kişilerin gelip sorması, yada yurtdışına gittiğinizde kendi yazılımınızın kullanıldığını bir yerde görmenin vereceği gurur ve onur bana göre her şeye değer. Toplum olarak alışmışız başarılı ve faydalı işleri kişileri yaftalamaya.

Ben kendi adıma soruyorum,

Lütfen yapılmasını istediğiniz işleri yazın ve herkes-alanlar-yapabilenler o havuzdan alıp ellerinden geleni yapmaya çalışsın.

saygılarımla.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Hocam bu çok standart bırşeydir. Mesela biri bir program yazar ya da ne bileyim bir film çeker ya da başka herhangi bir iş yapar ve işler istediği gibi gitmediği zaman şikayete başlar. İnsanları toplumu eleştirir, kimsenin kendisini anlamadını falan düşünür. Bizim pozisyonumuz böyle değil. Ben zaten yapılacak şeyi yaptım ve ortaya koydum. İnsanlar da bunu kullanıyorlar. Dün gördüm amazon.com da sambapos yüklü cihazlar satılmaya başlamış. Yani birileri bununla iş de yapıyor. Birilerinin sambaposu anlamaması gibi bir durum da yok. Kuran da kullanan da çok güzel anlıyor. Yaptığım hesalara göre muhtmelen seneye bu zamanlar Sambapos Türkiye de en fazla kullanıcı sayısına sahip program konumuna gelecek. Burada bir problem yok.

Projenin gelişmemesi gibi bir sorun da yok. V3 süper bir ürün ve restorancılık dışında da birçok alanda kullanılacak. Androidi de olacak, online sipariş de alınacak. Bunlar eskiden zor işlerdi. Artık ortaokul çocukları yapıyor bu işleri. Teknolojiyi bilen anlayan için sorun olan birşey değil.

Para kazanıyor muyuz? Evet belki herkesin peşinden koştuğu bir lüks hayatımız yok ama yarın ne olacak endişesi taşımıyoruz ve her geçen gün imkanlarımız daha da gelişiyor. Şükürler olsun.

Peki sorun ne?

Sorun şu. Sambapos camiasının birşeyler yapmamız için talepleri var. Hakkını vermek lazım beklentiler çok ciddi. Buradan dünyanın en iyi projesi de çıkabilir ama benim kişisel sınırlarım var. Topluluğun beklediğini kısa sürede verebilmem için benden 5 tane daha lazım. Yani benim topluluktan beklediğim şeyler yine sizlerin istediği şeyleri kısa sürede hayata geçirebilmekle ilgili.

Herkes konuya kendi istekleri açısından bakıyor ama talepler geldiği hızda karşılanmadığı zaman işte neler konuşulduğu malum. Sanki para ödeyip aldığınız bir programmış gibi taleplerinizi karşılamaya ve sizlere destek olmaya çalışıyoruz ama gece 2 de arayıp sorununa çözüm bekleyen arkadaş ertesi gün bir zahmet foruma girip hiç bir şirketten alamayacağı hizmeti aldığını söylemiyor. Bunu bir kere yapmadık. Yüzlerce kere yaptık ama iş çözüldükten sonra projeyi hatırlayan yok. İşte en büyük sorunumuz bu.

Sambapos projesinin bir gelişme hızı var. Burada hızı kesen proje için çalışan programcı sayısı. Normalde programcılar açık kaynak projeler içinde yer almak isterler ama maşallah şu forumda konuşulanları okuyan programcı projenin yanından bile geçmez. Kimsenin sahiplenmediği bir proje içinde yer almak kim ister ki. Yap yap kimsenin umrunda olmasın. Hiç cazip değil. Şurada biraz hareketlilik yaratılsa yani insanlar heves edecek işin içinde yer almak isteyecek. Sonuçta yine siz restorancılar kazanmış olacaksınız. Konu bu. Ama meydanı boş bırakıyorsunuz bir tek bizi kötüleyenlerin sesi duyuluyor.

Tabii Erdem sana yazıyor gibi oldum ama bunları topluluğa söylüyorum tabiiki. Siz daha Sambapos kullanmaya başlamadınız bile ama yapabileceğiniz birşey olup olmadığın soruyorsunuz. Yapılacakların hepsini biz yaparız. Siz destekleyin, insanların arkamızdan atıp tutmasına fırsat vermeyin ve iyi şeylerle karşılaştığınızda ne bileyim bir özellik hoşunuza gittiğinde falan bunu forumda belirtin. Yeni gelenler sadece sorun okumasın. Bu kadar. Bunların dışında elbette döküman yazılması ya da ne bileyim progemla ilgili işler falan var ama bunlar sizlerin vakit ayırabileceğiniz şeyler olmayabilir. Gerekli rüzgarı yakalayabilirsek biz en güzeliyle yaparız zaten.

Saygılar