Author Topic: Sifir fiyatli urunun bulundugu adisyonun kapatilmasi  (Read 6841 times)

Cem

• Newbie
  • *
Sifir fiyatli urunun bulundugu adisyonun kapatilmasi
« on: May 22, 2013, 07:28:29 pm »
Merhaba arkadaslar,
Bu konuyla daha once forumda biseyler okudugumu hatirliyorum ama birdaha bulamadim.
Eger tanimladigimiz urunlerin birine 'sifir' fiyat verirsek bu adisyonu kapatmak icin o urunu ikram olarak isaretlemek zorundamiyiz? Bizde sarabin yaninda genellikle bardak ya da surahi su isteniyor. Urunlerin icerisine sifir fiyatli barda ve surahi su ekledim ama odeme alirken hata veriyor, urunu ikram yapmam gerekiyor. Urun fiyatini sifir iken bu adisyonu direk kapatma sansim yok mu?

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
Re: Sifir fiyatli urunun bulundugu adisyonun kapatilmasi
« Reply #1 on: May 23, 2013, 07:33:09 am »
cem bey menu seklınde olusturmayı denedınız mı acaba sarap ve su seklıde formda aratırın hamburger menusu mantıgını saraba uyarlarsanız sanırım sorununuz cozulecektır . ve sıfır fıyatlı urunlu bır adısyonu kapatmanız mumkun degıl elle fıyat atamanız gerekecektır daha sonrada ıkram yapmanız gerekecek sanırım . bıraz arastırırsak formda buna benzer bırcok konu var hatta paket servıs ıle ılgılı kısımda sanırım bırde vıdeo vardı dıye anımsıyorum ama yanılıyorda olabılır . bulamazsanız yazın ben tekrar arayarak bulmaya calısayım .
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Cem

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: May 23, 2013, 06:08:49 pm »
Selam Munir, evet bahsettigin menu ornegini daha once okumustum ama sorun tam o sekilde tam olarak cozulmuyo. Soyle ki dedigin menu sisteminde konuklarin surahi suyu herzaman sarap siparisi verdiklerinde soylemeleri gerekiyor. Ama saraplari bitmeden sulari bittiginde tekrar su isteyebiliyorlar, ya da yemek arasinda 'ilacimi icmek icin bir bardak su alabilirmiyim' diyebiliyorlar. Ya da sadece su degil ama fiyati olmayan bircok urunu el terminalinden bara ya da mutfaga bildirmemiz gerekebiliyor. Ornegin;
-1 sepet ekmek
-1 kova buz
-1 su bardagi
-1 ketcap ...

vs vs seklinde fiyati olmayan ve herhangi bir urunun ozelligi olarak degil de yemek esnasinda tukendigi icin konugumuzun tekrar istedigi seyler de olabiliyor. Bu gibi durumlar icin cozum onerilerinizi bekliyorum...

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: May 24, 2013, 01:26:07 am »
Cem merharba;

Öncelikle şunu açıklayalım, Ürünleri adisyona 0 fiyatla ekleyemezsiniz.  Bu mantığa aykırı; hem de
1 sepet ekmek,
1 kova buz,
ketçap bunlar sizin para ile sattığınız Ürünleriniz değiller.

Sizin ihtiyacınız bunların el terminalinden girilerek ilgili yazıcıdan çıkartılması ve personelin bunu masaya servis etmesi.

Bunun için yapabileceğiniz bir çok yöntem var.
Adisyon notu nu kullanabilirsiniz mesela;

Yada benim size tavsiyem Adisyon Etiketi kullanmanız, Kuver adında bir adisyon etiketi tanımlayın; İçine bu şekilde ücretsiz verdiğiniz hizmetlerinizi Etiket maddesi olarak tanımlayın;
Bu Adisyon etiketini de El terminalinde kullanılabilir olarak seçtikten sonra, ilgli departmana da atayın.
En son olarak bu adisyon etiketlerinin yazıcıdan çıkması için ilgili Mutfak Siparişi Yazıcı şablonunda gerekli düzeltmeleri yaparak işinizi bu şekilde sonuçlandırın.

Söyle diyelim, Menünüzde bulunan Izgara Alabalık, herhangi bir durumda 0 fiyatlı olması demek onun ikram edilmiş olması demektir. Burda biz aslında menümüzde bulunmayan -1 kova buz- gibi yan ürünlerden hatta hizmetlerden bahsediyoruz.

Cem

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: May 24, 2013, 06:21:47 pm »
Anlattiginiz ikinci yontemi (adisyon etiketi) en kisa zamanda deneyecegim. Tesekkurler