Author Topic: Abone Talepleri Tanımlama  (Read 8000 times)

akderya

• Newbie
  • *
Abone Talepleri Tanımlama
« on: January 12, 2012, 10:03:30 am »
Merhaba,
Gün İçerisinde 2-3 kez yemek çağıran ve bunu her gün yapan müşteriler var , hergün kişi sayısı arttıkça bu kişileri anımsamakta zorlanıyoruz bunun içinde samba pos 2 nin bize bu konuda da yardım edebilirmi ?

bunu gerek müşteri listemizden gerekse aranan telefon numarasından yola çıkarak abonelik açılarak indirim uygulanabilir mesela Ahmet Şeker aradı .. 365xxxxx numarası çıktı .. bu müşteri ABONE Adisyonda bilirlenip  verdiği siparişlerden otomatik %10 - % 20 belirlenecek yüzdelik düşülecek bunu  istenilen ürünlerde seçim hakkı olacak abone 1 hafta veya belirlenecek bir zaman  aramadığı süre içerisinde  askıya alınacak abonelik iptali uyarısı verecek ..
Bu uygulamaya konulabilirmi ?
Saygılarımla
Hasan AKDERYA

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Abone Talepleri Tanımlama
« Reply #1 on: January 14, 2012, 07:45:48 am »
Şimdi biraz düşünelim....

Yeni bir fiyat listesi tanımlasak. (Yönetim > Ürünler > Fiyat Tanımları) Adına "Abone Fiyatları" desek. Burada yeni bir liste tanımladığımız zaman "Toplu Fiyat Listesi"nde ek bir sütun açılacak. Bu sütuna fiyat verdiğiniz ürünler o fiyat listesi aktifken indirimli fiyattan satılırlar. Eğer fiyat vermediyseniz asıl fiyatından satılırlar.

Bir adisyon için "abone fiyatlarını" aktifleştirmek için Adisyon Etiketleme yöntemini kullanabiliriz.
  • Yeni Adisyon etiketi ekleyin. Adı "Abone" olsun, Alt etikletlere de "Abone" adında tek bir etiket ekleyin. Değer verildiğinde renk ayarını da "Kırmızı" yapın ki dikkat çeksin.
  • Departman ayarlarından kullandığınız departmana "Abone" adisyon etiketini ekleyin.
Şimdi logoff / login yaptıktan sonra adisyonlarımızda abone diye bir buton göreceğiz. Bu abone butonuna tıkladığımızda adisyonumuz "abone" olarak etiketlenecek. Tekrar tıkladığımızda da etiketi kaldırabileceğiz.

Şimdi yapmamız gereken "Adisyon Abone olarak etiketlendiyse abone fiyatlarını kullan" demek.
  • Yeni bir eylem tanımlıyoruz. Adı "Abone fiyatlarını akfitleştir" olsun. Eylem Tipi: Son Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" olacak. Bunu seçtiğimizde altta "Fiyat Etiketi" diye bir alan açılacak. Oradan tanımladığımız fiyat listesini seçip kaydedelim.
  • Yeni Bir kural açalım. Herhangi bir isim verelim. Olay Adı: Adisyona Satır Eklendiğinde olacak. Altta yeni parametreler gelecek. Burada "Adisyon Etiketi " kısmına gelelim. Karşısındaki Eşittir (=) işaretini soru işareti (?) yapalım ve yanına Abone yazalım.
  • Eylem Seç linkine tıklayalım ve buradan da "Abone Fiyatlarını Aktifleştir" eylemini seçelim.
(Not: Eğer isterseniz adisyon etiketi kullanmak yerine "Müşteri Grup Kodu:" Abone olanlar diye de ayarlama yapabilirsiniz. Bu durumda adisyon etiketi yerine müşteri grup kodu "Abone" ise "Abone Fiyatları" kullanılır. Ama şimdi aynı şeyi biraz daha esnek bir yöntemle yapacağız.)

Bu ayarı yaptıktan sonra artık adisonda "Abone" düğmesine tıklarsanız fiyat verdiğiniz ürünlerde "Abone Fiyatları" geçerli olacaktır.

Şimdi işi daha da pratikleştirmek için eğer seçtiğimiz müşterinin grup kodu "Abone" ise programın adisyonu otomatik olarak "Abone" diye etiketlemesini istiyoruz. Bu durumda Müşteri seçtiğiniz zaman otomatik olarak adisyon etiketlenecek. Bu yöntem gerektiğinde müşteri abone olsa bile abone fiyatlandırmasını iptal edebilmenizi sağlar.

Bunun için:
  • Yeni bir eylem tanımlıyoruz. Adına "Adisyonu Abone olarak etiketle" diyelim. Etiket tipi Adisyon Etiketini Güncelle olsun. Etiket Adı "Abone" Etiket Değeri yine "Abone" olacak.
  • Yeni bir kural tanımlıyoruz. Olay adı "Adisyona Müşteri Seçildi" olacak. Müşteri Grup Koduna "Abone" yazalım ve Eylem Seç diyerek bir önceki adımda tanımladığımız "Adisyonu Abone olarak etiketle" eylemini seçelim.
Artık bir adisyona müşteri seçtiğinizde eğer müşterinin grup kodu "Abone" ise Adisyon otomatik olarak Abone olarak etiketlenecek ve "Abone Fiyatları" devreye girmiş olacak. Eğer isterseniz adisyon üzerindeki "Abone" düğmesine tıklayarak abone fiyatlandırmasını devre dışı bırakabileceksiniz.

Şimdi tek eksiğimiz müşterinin son bir hafta içinde sipariş verip vermediğine göre otomatik etiketleme yaptırmak. Bunun için "Adisyona Müşteri Seçildi" kuralının içinde Müşterinin en son kaç gün önce sipariş veridiğini parametre olarak koyarsak sanırım bunu da halletmiş oluyoruz. Bu durumda grup koduna bakmak yerine son siparişinden itibaren kaç gün geçtiğine bakmış olacağız.

Ben biraz daha konuyu inceleyim bakalım daha farklı bir fikir bulabilecek miyim..

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #2 on: January 14, 2012, 11:12:23 am »
Selamlar Son sürüme "Last Order Days" parametresini ekledim. Son adımda Müşteri Grup Koduna "Abone" yazmak yerine "Last Order Days" parametresini < 7 yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle Son siparişten itibaren geçen süre 7 günden az olduğu sürece adisyonlar otomatik olarak "Abone" olarak etiketlenir.

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: February 03, 2012, 10:33:29 am »
Bahsettiğiniz gibi sambapos ta gerekli işlemleri yaptım fakat söyle bir durum oldu : bizim her menümüzden 2 faklı porsiyon var Yarım ve Tam olamak üzere yarım menüde istediğimiz fiyat değişikliğini yaparken tam porsiyon olarak işaretlediğim zaman normal fiyatı görüyor abone fiyatına gitmiyor bunu nerede bir eksik yapmış olabilirim?
Saygılarımla

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: February 03, 2012, 12:11:13 pm »
Evet kural sadece satır eklendiğinde çalışıyor. Normalde "Porsiyon Seçildiğinde" kuralını kullanarak "Adisyona Yeni Satır Eklendiğinde" çalıştırdığınız eylemi bir de orada çalıştırmanız gerekiyor ki porsiyon değiştirildiğinde de program aynı işlemi yapsın. Ancak şimdi baktım "Porsiyon Seçildiğinde" kuralında adisyon etiketini kontrol edebileceğiniz bir ayar koyamamışım. Bir sonraki sürümde bunu da eklerim.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: February 08, 2012, 11:35:00 am »
Selamlar. 2.86 sürümünde bahsettiğim değişikliği yaptım. Fiyat değiştirme Eylem Tipi olarak "Son Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" yerine " Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" kullanın ve Porsiyon değiştirildiğinde kuralında eğer Adisyon Abone olarak etiketli ise (Adisyon Etiketi ? Abone) Etiket değiştirme eylemini çağırın.

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: February 15, 2012, 07:05:47 am »
Merhaba,
Bağsettiğiniz değişlikleri yaptım sonuç ayni herhangi bir değişiklik olmadı yine tam porsiyonlarda fiyat değişimini yaptırmadı düzeltmem gereken ne olabilir ?
Tşk.
iyi çalışmalar

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: February 16, 2012, 03:24:52 am »
Selamlar, yaptığınız ayar ile ilgili daha detaylı bilgi verebilirseniz nereyi düzeltmeniz gerektiğini daha iyi anlayabiliriz. Teşekkürler.

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: February 16, 2012, 05:56:33 am »
Yukarıda bağsettiğiniz ilk yardım (ilk gönderiminiz : Ocak 14, 2012) yazdığınız düzeltmeler zaten orada sizin  gördüğünüz noksanları da (düzenltme mesajınız : Şubat 08, 2012) düzenledim ve sonuç ayni  Yapılan değişiklik (Fiyat değiştirme Eylem Tipi olarak "Son Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" yerine " Satırın Fiyat Etiketini Değiştir")
Saygılarımla

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: February 16, 2012, 06:44:06 am »
Açıklamanız için teşekkürler. Ben sizden sadece "x y işlemlerini yaptım" şeklinde nasıl ayarladığınızı söylemenizi rica ettim. Eğer siz ne işlem yaptığınızı söylemezseniz ben sizin neyi eksik yaptığınızı bilemem. Size yardımcı olabilmek için ya en baştan yapılması gereken işlemleri anlatmam gerekir ya da adım adım şunu yaptınız mı? bunu yaptınız mı? diye sormam gerekir... Vakit kaybederiz.

Yapılan değişiklik (Fiyat değiştirme Eylem Tipi olarak "Son Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" yerine " Satırın Fiyat Etiketini Değiştir")

Eğer yaptığınız değişiklik sadece "Satır Eklendiğinde" çalışan Eylemin tipini "Satırın Fiyat Etiketini Değiştir" şeklinde değiştirmek ise bu yeterli değil. Bu sadece yeni satır eklediğinde çalışacak olan eylem. Aynı eylemi bir de "Porsiyon Seçildiğinde" çalışacak yeni bir kural ekleyerek çağıracaksınız ki satır eklendiğinde çalışan özellik porsiyon değiştirildiğinde de çalışsın. Yani ek olarak yeni bir kural ekleyeceksiniz, olay tipi porsiyon seçildiğinde olacak, adisyon etiketi kontrolünü yapacaksanız ve eylem olarak da "fiyat etiketini değiştirmek" için açtığınız eylemi çağıracaksınız.

akderya

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: February 18, 2012, 10:15:57 am »
Emre bey
İşlem tamam çok teşekürler Kurallara ve Eğlemlere bağsettiğiniz  porsiyon ekleme işlemini yaptıktan sonra program istenilen indirimi yapıyor daha öncede abone tanımını ve fiyat listesini oluşturmuştum şimdi müşterilere abone olarak şeçildiği zaman düzgün çalıştı , ilginizden dolayı teşekür ederim.
Abone seçimlerini ve gerekli indirimlerin yapılması tamamlandı , Abonelerin normal müşteri pozisyonuna geçişi kaldı: Abone  15 gün - 30 gün aramadı aboneliğin program tarafından geri alınması mümkün mü?
Sagılarımla,

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #11 on: February 19, 2012, 04:17:23 am »
Evet yapabilirsiniz.

Eylemlere hiç dokunmayın. Adisyona Müşteri Seçildi olayını kontrol ettiğimiz kuralın aynısından bir tane daha oluşturun. (Kopyalama yapmayın baştan oluşturun) ve önceden açtığınız eylemleri bağlayın. Bu sefer Müşteri Grup Kodunu kontrol etmek yerine "Last Order Days" parametresini kontrol edin. "Last Order Days" müşterinin son siparişinden bu güne kadar geçen gün sayısını verir. Örneğin "Last Order Days" < 15 şeklinde yaparsanız son siparişten itibaren 15 gün geçene kadar o müşteriye açılan adisyon "Abone" olarak etiketlenecektir.

Bu şekilde yapınca ne yapmış olduk? Eğer bir müşterinin grup kodunu abone yaparsanız siz o kodu değiştirene kadar müşteriye hep indirimli fiyattan satar. Ya da müşterinin grup kodu ne olursa olsun 15 gün içinde ikinci ve sonraki siparişlerinde yine indirimli fiyattan satar. 15 gün kısıtlaması koyacağınız müşterilerin grup kodunu boş bırakacaksınız. Eğer koda göre sürekli indirim yapma özelliğini istemiyorsanız ilgili kuralı kaldırabilirsiniz.

Aslında eylemleri incelerken farketmişsinizdir aynı işlemi fiyat listesine gerek kalmadan basitçe adisyona otomatik olarak iskonto eklettirerek de yaptırabilirdik. Ancak ben size zor yolu tavsiye ettim çünkü şu an çok esnek bir sisteminiz oldu. Hem bazı ürünleri indirim dışı bırakabilecek hem de bazı ürünlerde az bazı ürünlerde çok indirim yapabilme şansınız olacak. Artık bundan sonra tek yapmanız gereken fiyatlarınız değiştiğinde indirimli fiyatları da güncellemek.

Eğer yaptığınız işlemin nasıl çalıştığına dikkat ettiyseniz bu özelliklerin kombinasyonlarını kullanarak daha değişik uygulamalar yapabileceğinizi farketmişsinizdir. Örneğin indirimli fiyattan satış yapmak yerine siparişe ücretsiz herhangi bir ürünü otomatik olarak ekletebilirsiniz. Ya da her gün sipariş veren müşterilere hem indirimli fiyat uygulayıp bir de üzerine %2 iskonto daha yapabilirsiniz. Tetikleyici mekanizmasını kullanarak indirim özelliğinin sadece hafta içi mesai saatlerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kural ve eylem listelerini kontrol ederseniz orada yapabileceğiniz işlemler ile ilgili daha iyi fikir sahibi olursunuz.