Author Topic: İlk Kurulum Veritabanı Bağlantısı Sorunu  (Read 7862 times)

behcet_tolga

• Newbie
  • *
İlk Kurulum Veritabanı Bağlantısı Sorunu
« on: January 23, 2012, 06:01:49 pm »
Merhaba,

2.83 sürümünü SQLEXPRESS 2005 ile kurdum.
"Yerel Ayarlar" ekranında:
data source=PRIE\SQLEXPRESS; user id=samba; password=[...]

şeklinde tanım yaptım.
Hangi ara bilmiyorum ama veritabanında SambaData2 adında yeni bir veritabanı oluştuğunu teyid ettim.
veritabanına kullanıcı olarak "sa" ile değil "samba" adında bir kullanıcıyla bağlanıyorum; rol olarak dbo'ya map edilmiş durumda ve varsayılan database olarak SambaData2'yi kullanıyor. Client ile de sorunsuz bağlanıyorum.

Ancak SambaPOS'u açtığımda (server üzerinde) ekranın sağ alt kısmında önce bir "Kontrol" yazısı beliriyor sonra da "Bağlanmadı" yazıyor.

Muhtemelen ufak bir sorun var ama uykusuzluktan çözemiyorum :) Yardımcı olabilecek biri varsa peşinen teşekkürler.

Behcet Tolga

behcet_tolga

• Newbie
  • *
Re: İlk Kurulum Veritabanı Bağlantısı Sorunu
« Reply #1 on: January 23, 2012, 06:54:09 pm »
update:

program veritabanına sorunsuz yazıyormuş :) Ekranın sağ alt kısmındaki kırmızı "Bağlanmadı" ibaresi callerid ile ilgili sanırım?

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: İlk Kurulum Veritabanı Bağlantısı Sorunu
« Reply #2 on: January 24, 2012, 05:13:43 am »
Evet ekranın sağ alt köşesinde yer alan Kontrol... Bağlanmadı.... Bağlı gibi ibareler, SambaPOS Mesaj Server a bağlanıp bağlanmağının göstergesidir.

SambaMesaj Server Aynı network içerisinde birden çok bilgisayar, kiosk veya el terminali var ise adisyonun birinde yapılan güncellemenin diğer tüm cihazlara gönderilmesi ile ilgilidir.

SambaPOS Mesaj Server SambaPOS'un krulu oldğu dizin içerisinde yer alan bir EXE dir. ve tüm network içerisinde sadece 1 makinada çalıştırılmalıdır.

Bu network içerisinde SambaMesaj Serverın nerede olduğunu hangi makina üzerinden hangi portu kullanarak çalıtığının ayarı SambaPOS içerisinde Yönetim > Ayarlar > Yerel Ayarlar sekmesi altında;
Mesaj Sunucusu Adı:
Mesaj Sunucu Portu sekmeleriyle ayarlanabilir.