Author Topic: RAPORLARDA İSTEDİĞİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPABİLİRİM?  (Read 8198 times)

asilcihan

• Newbie
  • *
raporlarda istediğim tarihi silemezmiyim? çünkü kullanmaya başlarken baya kendim girdim deneme için günsonu falan yaptım kafamı karıştırıyor o hesaplar

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: RAPORLARDA İSTEDİĞİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPABİLİRİM?
« Reply #1 on: February 19, 2012, 04:29:08 am »
SambaPOS'da herhangi bir şekilde eski tarihlerin silinmesini sağlayacak bir özelilk yok. Normalde veritabanın lokal bir yedeğini alıp denemelerinizi onun üzerinde yapmanız gerekiyor. İngilizce bölümden bir dostumuz bu işlemi otomatik yapıp "eğitim modu" aktifleştiren bir script yazıp projemize katkıda bulundu. İlgili programı projeye ekledik. Sıradaki sürümde kullanılabilecek. Ayrıca tüm hareketleri olduğu gibi sıfırlamak için de yine İngilizce bölümde bazı bilgiler mevcut. Şu aralar vaktim çok kısıtlı olduğu için bunlar ile ilgili Türkçe bilgiler yazma fırsatım henüz olmadı ama bir arkadaşımız konuyla ilgilenirse memnuniyet duyarız :)

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: February 19, 2012, 04:38:50 pm »
bu satırları sql server management studio express de sambapos2 de çalıştırırsanız veritabanındaki butun herşeyi sıfırlar. copy paste yapın  ;)

DELETE FROM [AccountTransactions]
GO
DELETE FROM [CashTransactions]
GO
DELETE FROM [CostItems]
GO
DELETE FROM [Discounts]
GO
DELETE FROM [PaidItems]
GO
DELETE FROM [Payments]
GO
DELETE FROM [PeriodicConsumptionItems]
GO
DELETE FROM [PeriodicConsumptions]
GO
DELETE FROM [TicketItemProperties]
GO
DELETE FROM [TicketItems]
GO
DELETE FROM [Tickets]
GO
DELETE FROM [TransactionItems]
GO
DELETE FROM [Transactions]
GO
DELETE FROM [WorkPeriods]
GO
Update Numerators set Number = 0
GO
Update Tables set TicketId = 0, IsTicketLocked = 0

cnttech

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: March 07, 2012, 08:14:26 am »
selam,
yapilacak islemi resimli yada biraz daha bilgi vererrek acabilirmiyiz?

mesala: sql server management studio express i nerden calistirabiliriz istenilen sekilde? vb...:)

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: March 07, 2012, 10:53:18 am »
bosonmez'in verdiği bilgiler için teşekkür ederim. Forumu detaylıca inceleyen arkadaşlarımızın olduğunu görmek memnuniyet verici.
Ancak bu SQL cümlesi çok tehlikeli bir cümledir.
Deneme amaçlı bi çalıştırayım ne olacak diye bakacak arkadaşlar unutmamalıdır ki, Bu SQL cümlesi SambaPOS içerisinde bulunan tüm hareketlerinizi geri dönülmez biçimde silecek ve yok edecektir.

SQL Management Studio içerisinde SQL cümle çalıştırmayı bilmiyorsanız bu işlem sizin için çok tehlikeli olabilir. DİKKATLİ OLUN...

cnttech

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: March 08, 2012, 04:32:12 am »
selam ,
su anda deneme asamasindayim ve yedek verilerimi kopyaladim herhangi bir problem olursa tekrar sifirdan kuruluma gidebilirm,

SQL Management Studio nasil calistigi hakkinda bilgi alabilirmiyim?

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: March 09, 2012, 05:58:27 am »
Merhaba,

Programı yazan arkadaşlara tekrar tekrar teşekkurler....

Ben SQL den anlamıyorum. Ama bunu defalarca uyguladım ve oldu.

SORUMLULUK UYGULAYANLARA AİT OLMAK ÜZERE ANLATIYORUM.

YAPMADAN ÖNCE DE MUTLAKA SQL YEDEĞİNİZİ ALINIZ!

1-Önce start tan sql server management studio express i çalıştırınız.

2-Sonra newquEry i seçin

3- sol taraftaki aşağı açılan menuden sambadata2 yi seçip , sağ tarafada onceki mesajda yazdığım satırları aynı resimdeki gibi copy/paste yapın.

4-resimdeki gibi once execute e sonrada yanındaki check işareti (parse) ye basın.

DATABASE iniz sıfırlanacaktır. Ayarlarınız vs değişmeyecek sadece veriler siliniyor. 

iyi çalışmalar.
« Last Edit: March 09, 2012, 10:37:24 am by admin »

ibokok

• Newbie
  • *
« Reply #7 on: March 28, 2012, 03:02:51 am »
Merhaba, ben SQL server kullanmiyorum. Normal bir sekilde pc'ye kurdum (c/program files,yani) ayni islemi burda nasil uygulariz, simdiden tesekkürler...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #8 on: March 28, 2012, 07:25:32 am »
SQL CE kullanıyorsanız http://exportsqlce.codeplex.com/ adresindeki programla yapabilirsiniz.

ibokok

• Newbie
  • *
« Reply #9 on: April 02, 2012, 06:21:16 am »
Bu SQL serveri kurmadan bu silme işlemini yapamazmıyız?

ibokok

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: April 02, 2012, 02:30:40 pm »
Tam olmasada Mehmet Beyin yardımı ile kendime ait bir çözüm buldum. Raporları isteğimize göre değiştiremeyiz fakat (bosonmez)'in tarif ettiği gibi tüm geçmiş verilerimizi sıfırlayabiriz. SQL server kullanmayanlar vereceğim linkten: http://sqlcetoolbox.codeplex.com/releases/view/69910
 (SqlCe40Toolbox.exe) dosyasını indirip kurun. SQL Server Compact Data Connections  ikonuna sağ tıklayıp birinci seçenek  Add... yapın.Açılan yeni pencerede "Browse..." tıklayıp sambaData2(Muhtemelen belgelerimin içinde) dosyanızı seçin. Test Connection'a tıklayıp tamam'a daha sonra close tıklayıp kapatın. Eski penceremize bizim sambaData2.sdf olarak gözükecektir. Onada sağ tıklayıp Open SQL Edidör, Sağ tarafta açılan bşluğa 'bosonmez' arkadaşın verdiği verileri  kopyalayıp buraya yapıştırın. Yukarda görülen ünlem şaretli 'Execute' tıkladığınızda geçmişe ait hiç bir veriye ulaşamazsınız (kasa girdi çıktıları, raporlar vs...) umarım anlatabilmişimdir.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #11 on: April 02, 2012, 04:17:51 pm »
Gayet güzel anlatmışsınız. Çok teşekkürler.