Author Topic: Müsteri Gruplarına Göre Fiyat Değiştirme  (Read 8461 times)

ardakose

• Full Member
Müsteri Gruplarına Göre Fiyat Değiştirme
« on: March 01, 2012, 11:57:05 am »
Sambaposu sürekli güncel kullanıyorum ve güncellemeleri sık sık kontrol ediyorum. Müsteri hesaplarına grup özelliği eklendiğini yeni farkettim ve personelim için kural ve eylemleri kullanarak iskonto yaptım. Çok kullanışlı oldu. Eskiden sürekli manuel olarak fiyat değiştirirdim. Bu özelliği yemek sepetinden gelen siparişler içinde kullanmak istiyorum. Yemek sepetinde bazı ürünlerin fiyatı farklı ama hepsi değil. Yemek sepeti kullanıcılarına yemeksepeti diye grup yaptım ama fiyatları nasıl değiştireceğimi bulamadım iskonto yapınca tüm ürünlere yapıyor. Aynı şekilde ilk okul öğrencilerinede bazı ürünleri indirimli veriyorum onlarada öğrenci diye grup yaptım ama fiyat değiştirmeyi beceremedim. nasıl bir yol izlemem gerekli.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Müsteri Gruplarına Göre Fiyat Değiştirme
« Reply #1 on: March 01, 2012, 12:31:41 pm »
Selamlar Arda.

Aslında genel anlamda otomatik iskonto kullanımını pek tavsiye etmiyorum çünkü dediğin gibi iskontolar adisyondaki tüm ürünler için geçerli olduğundan pek kullanışlı değil. Belki personele bile belli ürünlerde az, belli ürünlerde çok indirim yapabilmeliyiz. Fiyat listesi özelliğimiz sayesinde ürün bazlı farklı fiyatlar tanımlayabildiğimiz için bu özellikten faydalanmak daha iyi olur. İstediğin özelliği http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,150.0.html konusunda detaylı olarak anlatmıştım. Konuyu baştan sona bir incele. Eğer takıldığın bir yer olursa yardımcı olurum.

Senin bu konuda anlatılandan farklı olarak birden fazla fiyat listesine (yemek sepeti ve öğrenciler için ayrı ayrı), farklı adisyon etiketlerine ve buna bağlı olarak ayrı ayrı eylem ve kural tanımlamalarına ihtiyacın var. Örneğin Müşteri Tipi diye tek bir adisyon etiketi tanımlayıp bunun altına "Yemek Sepeti", "Öğrenci", "Personel" gibi alt etiketler tanımlayabilir ve kural içinden bu adisyon etiketinin değerini kontrol edebilirsin.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: March 01, 2012, 02:42:56 pm »
Anlatıldıgı gibi yaptım ancak şöyle bir sorun oluştu. Yemek sepetini seçiyorum fiyatlar normal çıkıyor. Sonra öğrenciyi seçiyorum bir önceki yemeksepeti fiyatları çıkıyor. normal müşteri seçtiğimde bu sefer bir önceki öğrenci fiyatı çıkıyor. Yani her seferinde bir önceki fiyat listesi çıkıyor.  Ben etiketleme ile değilde fiyat etiketini değiştir ile yaptım o yüzden sanırım değiştirme bi sonraki adisyon için geçerli oluyor.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: March 01, 2012, 06:02:03 pm »
Yani müşteri tipi uygun olsa bile duruma göre indirimli fiyatlandırmayı iptal edebilmeniz ya da müşteri seçmeden de indirimli fiyatları aktifleştirebilmeniz gerek. Adisyon etiketleme kullanımını bu nedenle öneriyorum. Ne olursa olsun kesin olarak müşteri tipine göre çalışmak  istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz. Belki ayarlarda ekisiklik olabilir. Yaptığınız ayarlama ile ilgili daha detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olabilirim.

ardakose

• Full Member
« Reply #4 on: March 04, 2012, 09:05:14 am »
benim sorun galiba seçtiğim eylemden kaynaklanıyor. ben son satırım fiyat etiketini değiştir yerine fiyat listesini değiştiri seçmiştim. şimdi yaptım tam istediğim gibi oldu. evet dediğiniz gibi yemek sepetinden sipariş veren bir müsteri bazende telefonla arayıp sipariş verebiliyor bu durumlarda direk gruba göre fiyat değiştirme uygun olmuyor. emeğinize sağlık