Author Topic: yetkilendirme  (Read 8066 times)

bosonmez

• Jr. Member
  • **
yetkilendirme
« on: March 05, 2012, 09:19:07 am »
    Merhaba
yetkilendirme ayarları yaparken , departman değiştiremez şeklinde ayar yaptığımız ve tüm kutuları boş bıraktığımız zaman, ekranın altında departmanlar gözükmüyor. Fakat sağ tarafta departmanlar için belirlediğimiz "salon, tümü bahçe vb" tüm buttonlar açık kalıyor ve bu bölümlere de giriş yapılabiliyor. Departman değiştirememesine rağmen sağ taraftaki buttonlardan departmanlara ürün girilebiliyor.
   Acaba ben mi bir yerde hata yapıyorum.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: yetkilendirme
« Reply #1 on: March 05, 2012, 02:22:09 pm »
Aslında masa görünümleri ve departmanlar farklı şeyler. Eğer her bir departmana ait bir masa görünümü varsa ve kullanıcıların masa görünümlerini değiştirmemeleri gerekiyorsa çözüm olarak masa görünüm tiplerini (gizli) yapabilirsiniz. Bu durumda kullanıcılar sadece departman ayarlarında "POS MASA GÖRÜNÜMÜ" olarak ayarlanmış masa görünümü görebilirler.

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #2 on: March 05, 2012, 08:52:53 pm »
   Ama bu durumda bir yanlışlık var.
diyelim 2 terminal 1 server 3 pc kurulu olan bir işletmemiz var. Terminalin birini kat 1 diye tanımlayalım ve garson 1 diye bir rol adı da tanımlayıp kat 1  terminalini departman olarak seçelim (Kat 1 departmanı da tanımladık). kat 1 için masa görünümünü gizli yaparsak, garson1 roluyle kullanıcı belirlediğimiz de kat 1 de görünmüyor.
   Ben şunu yapmaya çalışıyorum. garson1 kullanıcısı, 1. pc (terminal) de hem departman olarak hem de masa olarak sadece kat1 i görebilsin,
garson 2 de 2 nolu pc de(terminal) hem departman hem de masa olarak kat 2 yi görebilsin (verdiğimiz yetkilere göre).

Drej

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: March 06, 2012, 04:50:29 pm »
Özür dilerim ben burada yapmak istediğinizi tam olarak anlayamadım.
Biraz daha detaylı anlatabilir misiniz?
kat 1 dediğiniz departman mı? kullanıcı mı?
terminaller el terminali mi?

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #4 on: March 06, 2012, 07:47:35 pm »
  Şöyle anlatayım.
İşletmede şu an için sadece 4 adet pc kullanılıyor ve bunların birisi kasa bilgisayarı.(server)
Departmanlar:
1-Restaurant
2-Kat1
3-Paket Servis ve her departmanda birer pc kurulu. Kasa için de ayrıca bir pc olduğunu da yukarıda belirtmiştim.

Şimdi kat1 bilgisayarında, yanlız kat 1 departmanının ve masa görüntüsünün olmasını istiyorum.
Aynı şekil de restaurant bilgisayarında da, restaurant departmanı ve masa görüntüsü olmalı.

Sorun şu: pos a girildiği zaman masa görünüm ekranında , sağ tarafta bütün masa bölümleri görünüyor.

Not: Dün sambapos3 ü kurup inceledim. Bu olay 3. versiyonda mükemmel çözülmüş. Departman ayarlarına "yer seçenekleri" konmuş. sambapos3 ü beklememiz gerekiyor :)  Yine de ilginize teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.

mehmetakyildiz

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: March 07, 2012, 10:40:35 am »
Bu isteğinizi yapmanız için SambaPOS 3 ü beklemenize gerek yok.

Emre yukarıda anlatmış, Masa Görünümlerini tanımlarken Görünüm Modu seçeneğinden "Gizli" yi seçeceksiniz.

Sonrada tanımladığınız bu masa gürünümünü Departman tanımlarınız da POS Masa Görünümü seçeneğinden seçip,
yetkilendirmede Kat 1 departmanında çalışacak kişilere departman sınırı koyarak diğer departmanları ve dolayısıyla diğer departmanların masa görünümlerini görmelerini engellemiş olacaksınız.

bosonmez

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: March 09, 2012, 04:34:46 am »
işte tam da burada bir sıkıntı var. aynen dediğiniz sekilde yapıyorum fakat bu sefer onceki mesajlarda da anlattığım gibi kat1 departmanını göstermiyor fakat sağ tarafa kat1 hariç, tümü, salon vb salonların buttonlarını gösteriyor.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #7 on: March 16, 2012, 10:07:35 am »
Açıkcası durumu anlayamadım. Sizden rica etsem SambaPOS'un kullandığınız data sını bana gönderebilir misin inceleyerek size yanlışın nerede olduğu konusunda daha detaylı bilgi vereyim.

Mail : mehmet@sambapos.org