Author Topic: Ürün Ekleme Sql Sorgu  (Read 10000 times)

07050608

• Newbie
  • *
Ürün Ekleme Sql Sorgu
« on: March 13, 2012, 06:16:52 am »
Merhaba; öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum ama yanlış ise çok özür. Benim şöyle bir isteğim olacak;

SambaPOS un stok işleminde(mesela stok ekleme) SQL profiler ile sorguyu buluyorum ama sorgu yazılımın içinde nerde çalışıyo onu bulamıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

Teşekkürler.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Ürün Ekleme Sql Sorgu
« Reply #1 on: March 13, 2012, 06:51:42 am »
Merhaba; Entitiy Framework kullandığımız için SambaPOS'da tüm SQL sorguları otomatik üretilir bu nedenle profilerda gördüğünüz sorguları program kodunda bulamıyorsunuz.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #2 on: March 13, 2012, 06:59:21 am »
Peki nerde otomatik üretiliyor. Çünkü mümkünse Mikro ya entegre edeceğim bunu. Onun için inceleme ve çalışmalar yapıyorum. Üretildiği yer neresi peki hangi cs de? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: March 13, 2012, 07:06:03 am »
yani bana Kaydet butonunun Click Olayının bulunduğu yer gerek farklı bir deyişle.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #4 on: March 13, 2012, 08:18:18 pm »
Sorunuzun tam cevabı mıdır bilemiyorum ama ne olursa olsun SambaPOS'da birşey kayıt edileceği zaman IWorkspace arabiriminin CommitChanges metodu çalışır. Infrastructure > Samba.Infrastructure.Data > SQL altında EFWorkspace.cs dosyası içinde veri yükleme, kaydetme ile ilgili herşey bulunuyor.

Ancak şunu da belirtmeden geçmeyim SQL Cümlelerini biz üretmiyoruz Entity Framework sistemine gereken cümleleri üretmesini söylüyoruz. Yani tam SQL Cümlesinin üretildiği nokta SambaPOS kodları içinde değil.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #5 on: March 14, 2012, 02:16:08 am »
Teşekkürler, incelemeye devam edeceğim. Hallettiğim vakit bilgilendirmede bulunurum.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: March 14, 2012, 11:10:23 am »
Burdaki butonun click yani (command) fonksiyonunu bulamıyorum. Bu butona tıklandığında tetiklenen fonksiyon nerde acaba? Entity ile hiç çalışmadım onun için zorlanıyorum arıyorum tarıyorum heryeri, web i. Yardım lütfen...

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: March 14, 2012, 12:02:46 pm »
Burdaki butonun click yani (command) fonksiyonunu bulamıyorum. Bu butona tıklandığında tetiklenen fonksiyon nerde acaba? Entity ile hiç çalışmadım onun için zorlanıyorum arıyorum tarıyorum heryeri, web i. Yardım lütfen...

Sayın 07050608,
"buradaki buton" derken neredeki butonu kastediyorsunuz? Ne yapmak istediğiniz ile ilgili daha detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: March 15, 2012, 01:23:20 am »
Programdaki Yönetim->Ürünler->Stoklar->Stok Ekle bölümündeki Kaydet butonu. Yani Stok Ekleme butonu. Bunun tıklanma fonksiyonu lazım bana. Click olayı yok bu yüzden bulamıyorum. Command={Bidding SaveChanges()} gibi bir ibare var. Yani bu butona tıklandığında tetiklenen olay fonksiyon nerde bana bu lazım. Entity Framework ve WPF daha önce kullanmadım. Bu yüzden zorlanıyorum. Araştırıyorum heryerde bu konuları öğrenmeye çalışıyorum.

Bu yaptıklarımın bütün amacıda SambaPos ile Mikro'yu entegre etmek. SambaPos'tan stok eklenince, bu kayıt işlemi mikro veritabanında da olacak. Böylelikle senkron olmuş olmayı planlıyorum Emre Bey. Birde ben Abdulbaki.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: March 16, 2012, 08:24:43 am »
Yönetim bölümündeki bütün veri kaydetme işlemleri EntityViewModelBase sınıfı içinde yapılır. Konu Entity Framework ve WPF'den ziyade OOP ve MVVM tasarım deseni ile ilgili.

InventoryItemViewModel sınıfı içinde GetSaveErrorMessage() metodunu ezerek (override) kayıt işleminden hemen öncesine ulaşabilirsiniz. Model özelliği o an kayıt edilmekte olan stoğun bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Normalde bu metodu kayıt işleminden önce yapılması gereken kontrolleri ve kayıta engel bir durum varsa mesaj gösterip işlemi kesmek için kullanıyoruz ama siz başka amaçlar için kullanabilirsiniz.

Örnek olarak UserModule içinde UserViewModel sınıfını inceleyebilirsiniz. Buradaki GetSaveErrorMessage() içinde kullanıcı kayıt edilmeden önce verilen PIN numarasını başka bir kullanıcı kullanıyor mu kontrol ediliyor. Kayıt kesilmek istenirse hata mesajı herşey yolundaysa boş string döndürüyoruz.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #10 on: March 16, 2012, 10:23:35 am »
Teşekkürler. İşlemlere devam edeceğim. Yine haberleşiriz inş.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #11 on: March 31, 2012, 06:34:18 am »
Emre bey, birşey sormak istiyorum. Kafayı yiyeceğim az kaldı zaten. Şimdi WPF de ilk defa proje ile uğraşıyorum. Hem öğreniyorum hem yapmaya çalışıyorum. Sadece şunu sormak istiyorum. En altta bulunan Ana Menü butonunun yanına bir buton koydum entegrasyon diye. Bir modül oluşturdum. Bunda ben kendi işlemlerimi yapacağım. Fakat o butona tıkladığında ben kendi .xaml ı mı açmasını istiyorum. Yeni pencere vs açmayacak tabi. kendi içinde açacak o xaml ı.  Arkadaş bir türlü edemedim ya. Formlar üzerinde örnek vermek gerekirse. üst üste iki panel olsun. butona bir kez tıkladığımda panel1.Show(); panel2.Hidden();  veya tam tersi misali.... Yardımlarınızı bekliyorum.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #12 on: March 31, 2012, 07:35:36 am »
Aslında basit birşey ama kod fazla olunca bulması zor tabii. Ben ilgili işi yapan küçük bir örnek hazırlamaya çalışırım.

07050608

• Newbie
  • *
« Reply #13 on: March 31, 2012, 08:05:01 am »
Çok makbule geçer. Teşekkürler...

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #14 on: March 31, 2012, 09:53:31 am »
07050608 kardes micro muhasebe programına mı entegre edıyorsunuz acaba cunkı bendede mıcrı v14 str var ama kulanmaya basslamadım eger yaparsanız ve stabıl calısırsa bende kulanamk ısterım mumkunse tabıkı
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !