Author Topic: Türkçe karakter sorunu  (Read 10058 times)

ardakose

• Full Member
Türkçe karakter sorunu
« on: March 28, 2012, 04:53:10 am »
usb li sam4s marka bir termal yazıcım var ancak tr karakter sorunu yaşıyorum çözemedim bir çözüm yolu varmıdır. Ayrıca iki kere kesim yapıyor. biraz uğraşıp düzeltmiştim yazıcı özelliklerinden no cut yaparak ama pc kapatıp açınca tekrar iki kere kesmeye başladı.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: Türkçe karakter sorunu
« Reply #1 on: March 28, 2012, 07:30:00 am »
Hayırlı olsun :) Yazıcı sürücüsünden Türkçe karakter seti ayarlamasını yapmanız gerekiyor. Bu ayarlamalar yazıcıya göre değiştiği için bu konuda en iyi yazıcıyı aldığınız yerden destek alabilirsiniz. Ben hiç bu yazıcıyı denememiştim ama forum üyelerimizden Sam4s kullanan kimse varsa yardımcı olur belki.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: March 28, 2012, 10:28:10 am »
işin komik tarafı zaten o yazıcıyı aldığım yerden geldiler sınama sayfası yazdırıo tr karakter var burda programı yazanlarla görüş dediler siz onlarla görüş dediniz ben arada kaldım vala=)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #3 on: March 28, 2012, 11:23:22 am »
Arda bak bu yazdıklarımı okuttur o gelen vatandaşlara...

Sınama sayfası grafik modda çalıştığı için Türkçe karakter basar. Logo da basar, fotoğraf da basar ama yavaş basar. Termal yazıcı grafik modda çalışmak için değil Text modunda çalışmak için tasarlanmış bir cihaz. Cihaz text modunda çaılışırken hafızasında yüklü yazı karakterlerini kullanır. Türkiye'de satılan tüm yazıcılarda bu karakterler arasında Türkçe harfler de bulunur. Arapça, Çince harfler de bulunur. Eğer Türkçe karakterleri basmıyorsa ya yazıcı Türkçe'ye ayarlanmamıştır ya da yazıcıda Türkçe desteği hiç yoktur. Öyle sınama sayfası basıp "aha Türkçe bastı" demesinler. Lübnanda, Çin de, Rusya da çalışan SambaPOS her çeşit harfi basıyor, Türkçe harfleri neden basmasın.

Eğer yazıcı Türkçe harf basamıyorsa, yazıcı ayarlarından yazıcı tipini HTML'ye çevirip grafik modda basmayı deneyebilirsin.

ardakose

• Full Member
« Reply #4 on: March 28, 2012, 03:20:46 pm »
html modda bastım ancak hiç güzel bir görüntü olmadı. birde yetkili servisi arayacağım bakalım onlar napabilcek.

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: March 29, 2012, 11:13:12 am »
yetkili serviste fos çıktı:D galiba yazıcıyı iade edicem=)

ardakose

• Full Member
« Reply #6 on: March 30, 2012, 09:17:21 am »
henüz kesin bir çözüm bulamadım ancak karakter kodu yerine 860 girdiğimde daha düzgün sonuç alım. Türkçe karakterler yerine belirsiz şekil çıkmıyor. ı yerine i, ö yerine o basıyor. Portekiz karakter setiymiş galiba.