Author Topic: Toptancılar için stok takibi.  (Read 7710 times)

ardakose

• Full Member
Toptancılar için stok takibi.
« on: April 04, 2012, 11:20:51 am »
İş yerime içecek grubu ürünleri getiren bir toptancı var. Uzun süredir sambaposla işyerimde oluşturduğum sistemi gözlediğini söyledi ve hayran kaldığını belirtti.
Kendiside işyerinde ürünlerin stoğunu kullanmak için benden yardım istedi. Sistem basit mal verdiği esnaflara bir hesap açıcak aldıkları ürünleri gircek aldığı kadarını nakit kalanı açık hesap yapıcak. Hatta masa görünümleri yerine müşteriler bile sıralana bilir. Kısacası koli koli stok takibi yapıcak sade. Mevcut sambapos bu sistem için yeterli. Ancak her bir ürün için stok ve reçete oluşturulması gerekiyor. Kısa yolu varmı bilmiyorum ama içecek grubu gibi tek tek alım ve satım yapılan ürünler için bir seçenek olsa o seçenek seçildiği zaman otomatik olarak stok ve reçete oluşturulsa kolaylık olur diye düşünüyorum. Çok gerekli bişey mi hayır=) sadece bir kere yapılan birşey sonuçta. birde arada menüye yeni ürünler eklendiğinde gerek oluyor. Belkide mevcut sürümde vardır ama ben bilmiyorum onun içinde özür dilerim şimdiden.

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
Re: Toptancılar için stok takibi.
« Reply #1 on: April 04, 2012, 02:52:45 pm »
SambaPOS'u Restoran lar hariç diğer benzer tür işletmelerde kullanılmasında kolaylıklar sağlamak için çaba gösteriyoruz.

Ancak içecekler için otomatik Stok ve Reçete tanımlama işlemleri sizin de söylediğiniz gibi kurulumda bir kere yapılacak bir iş.
Günlük işlemlerin içinde olan sıklıkla yapılan bir işlem değil. Ama buna rağmen ilerisi için (ilerisi = ilerisi  :)  ) Reçeteler, Stokların bir kaynaktan otomatik alınabilmesi için planlarımız var.

Bence toptancın bu haliyle kullanmaya başlasın, sonrasında oluşabilecek isteklerinden burada bahsetsin ona göre farklı yöntemleri ortaya çıktıkça düşünelim ve adım adım çözmeye çalışalım...

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: April 04, 2012, 03:40:42 pm »
Kendisi pek pc den anlamaz=) Kendisi daha once bi kaç stok programı kullanmayı denemiş ancak beceremişler. Sambaposla sorunları ortadan kalkacak umarım.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #3 on: April 05, 2012, 12:28:52 pm »
ardakose kardes sana pm atıyorum ulas baan sana bırsey onereyım en azından sımdılık arkadasımızın sorununu cozer dıye dusunuyorum
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #4 on: April 05, 2012, 01:03:57 pm »
Kullanılacak yerde ürün iadesi yada satış sonrası üründe, fiyatta değişiklik yapma ihtimali varsa bu sambapos'ta olmaz! dikkat edelim. bu konuda birkaç deneyimim oldu. Daha geniş bir şekilde yazacağım.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #5 on: April 05, 2012, 03:11:53 pm »
sambapos'ta olmaz!
İadeyi sattığım fiyattan alım fişiyle geri stoğuma girerim, açıklamasına da iade yazarım olur. Neden olmaz?

Drej

• Newbie
  • *
« Reply #6 on: April 05, 2012, 03:36:17 pm »
isa bey ben anlamadım, sambapos'da yapılamayacakları;
Satış sonrası ürün değişimi, emre beyin anlattığı gibi iade edilen ürün Alım fişi ile alınarak yapılabilir,
Satış esnasında istediğiniz gibi ürüne iskonto veya fiyat değişikliği yapabilirsiniz.

sambapos da olmayan şey nedir anlayamadık, bir de daha geniş anlatacağınızdan bahsetmişsiniz böyle lafı ortaya yarım yarım bırakmayın anlatında bizde Sambapos u yapanlarda öğrensinler.

sambapos'da olmaz gibi kestirip atma işini anlayamadı kimse....

ardakose

• Full Member
« Reply #7 on: April 05, 2012, 03:57:54 pm »
bence isa beysambaposda olmaz derken sambaposun iyiliğinden bahsetti=) sonuçta sonradan kimse girip değişiklik yapamaz ve olası çalmaların önüne geçilir diye düşünüyorum. Bence sambapos çok esnek bir program ve bir çok yerde kullanılabilir.

Toptancının asıl sorunu arabayla gezerek malları dağıtıyor her yere bir fiş yazıyor veresiye defterine işliyor ve tek değil 3 ayrı araç dagıtım yapıyor. akşam depoya dönünce bu fişleri teker teker işlemek zor geliyor.

Eğer bütçeleri yeterse onlar için güzel bi sistem düşündüm. Depoda sambapos datasını bulunduran statik ip li bir pc olcak. her 3 araçtada laptop yada netbook olcak ana pc den data çeken Her gittikleri yerde net var zaten. Verdikleri ürünleri direk heraplara girebilcekler ikinci bir işten kurtulcaklar. Hatta her birinde yazıcı olursa fis yazma derdindende kurtulurlar direk termal yazıcıdan verebilirler diye düşünüyorum=) ancak 4.5 milyar gibi bir bütçe gerektiriyor bu biraz sorun olabilir.

isaakkaya

• Jr. Member
  • **
  • Özgür İletişim - SambaPOS Kurulum Eğitim ve Destek
    • www.sambaposdestek.com
« Reply #8 on: April 06, 2012, 02:56:05 am »
Tabi ki sambaposta Yapabiliriz. Ancak bundan önceki mesajda belirttiğim gibi birkaç işletmede yaptığım uygulamalarda bazı pratikleştirmemiz gereken noktalar var.  Hani konuyu kestirip atmak niyetiyle cevaplamadım ama sanırım öyle olmuş :D

Örnek işletmeler: Fotoğrafçı, Aktar, Cep telefonu ve aksesuar satış.  Teknik olarak sambapos hepsinin altından kalkıyor ancak uygulamada ve kasiyer, satıcı, Depo açısından bazı uygulamar (iş listemizde de olan) eklememiz gereken noktalar var. Ardakose'nin uygulamak istediği işletmeyi bilemiyorum ama Restaurant, hizmet sektörü dışındaki deneyimlerimizi forumda paylaşacağımız güzel bir konu açılmış oldu.
Bir önceki mesajda söylediğim satış sonrasında iade ve değiştirme konusunda örnek vermek istiyorum. Emrenin dediği gibi tabi ki iadeyi yeniden alım yapabiliriz. Ama bunu yapabilmemiz için de Kasiyere Tamamen Admin yetkisi vermek zorunda kalıyoruz.  Halbuki Yönetimde Depo, Sayım, Alım, Ürün ekleme çıkarma fiyat değiştirme yetkilendirmesi yapabimeliyiz. Bu bahsettiklerim Sambaposun eksikleri değil Sahada kullanım pratiklikleriyle ilgilidir. Sambapos yapamaz diyenin alnını karışlarım (Böyle...:D )