Author Topic: stok listesi mükerrer yazım hatası  (Read 9320 times)

murat

• Newbie
  • *
stok listesi mükerrer yazım hatası
« on: April 17, 2012, 03:35:21 am »
stok listeme yanlışlıkla kutu kolayı 2 kez girmişim. şimdi birini silmeye çalışıyorum. " bu stok kartını bir günsonu dökümanında kullanıldığı için silemezsiniz " uyarısı geliyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: stok listesi mükerrer yazım hatası
« Reply #1 on: April 17, 2012, 05:18:23 am »
Selamlar Murat. SambaPOS geçmişe yönelik değerlerin değişmesine neden olacak bir silme işlemine izin vermez. Burada ilgili stok kartı üzerinden maliyet hesaplamaları yapıldığı için ilgili ürün kartını silemiyoruz. Bu veri bütünlüğünü koruyabilmemiz için gerekli bir şey. Aksi takdirde rapor rakamları yanlış değerler üretebilir.

Eğer programı yeni kullanmaya başladıysan tüm hareketleri temizlemeyi düşünebilirsin. Bu durumda tüm adisyonlar ve ilgili maliyet hesapları silineceğinden stok kartını silmen mümkün olacatır.

ardakose

• Full Member
« Reply #2 on: April 17, 2012, 05:18:37 am »
sambaposta bu mümkün değil. kötü amaçlı kullanımları önlemek için bu tedbir. fazla ürün kadar ürünü ikram olarak girerek düzeltebilirsiniz. maliyet raporunda arttıracaktır maliyeti ama düzeltme için gerekli. yada gün sonu yaptıktan sonra gün sonu belgesindeki kola 24 fazlaysa onu 24 az yazıp kaydedin buda maliyeti arttırır ama başka bir yolu bildiğim kadarıyla.

murat

• Newbie
  • *
« Reply #3 on: April 17, 2012, 05:49:15 am »
kastettiğim şey o değildi, reçete düzenleyebilmek için stok kartı açıyoruz. stok listesi başlığı altında gerçekleşiyor bu işlem. "yeni stok ekle" diyerek envanterini takip ettiğimiz ürünleri buraya giriyoruz. benim sorduğum burada iki kez kutu kola stok başlığı açmışım. birini silmem gerekiyor.

murat

• Newbie
  • *
« Reply #4 on: April 17, 2012, 06:03:32 am »
knuya resim ekledim.

ardakose

• Full Member
« Reply #5 on: April 17, 2012, 06:25:12 am »
hımm o konuda bir bilgim yok. ama adını değiştirmeyi deneyebilirsin.

Azad

• Jr. Member
  • **
« Reply #6 on: April 17, 2012, 06:55:22 am »
2 kere mükkerrer olayda kutu kola adının birini kutu kola kullanma olarak değiştir o bölümü kullanmayın yada emre abinin dediği gibi programı yeni kullanmaya başladıysanız yeniden kurulum yapın.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #7 on: April 17, 2012, 07:03:41 am »
Tamam çok iyi anlaşıldı mesele. Sıkıntı silmek istediğiniz kart üzerinden maliyet hesaplaması yapılmış olmasından kaynaklanıyor. Biz SambaPOS'da "hareketli, ağırlıklı ortalama maliyet" yöntemini kullanıyoruz. Hareketli hesaplama yönteminde hesaplamalar geçmişte oluşan hareketlerin ortalamaları üzerinden hesaplanarak bu güne geldiği için eski hesaplarda değişikliğe neden olacak bir silme işlemine izin vermiyoruz. Bu tamamen programın hesapladığı rakamlara güven sağlayabilmek için ve olası yanılgıların önüne geçmek için verdiğimiz bir karar. Şöyle düşünün. Bir kıyma stok kartınız vardı. Birkaç ay program dönerin, kebabın maliyetini buna göre hesapladı. Sonra bir nedenle bu kartı sildik. Bir daha doğru kebap maliyeti tutturma ihtimalimiz var mı?

Eğer aklınıza bu türlü bir soru gelirse evet buna izin veren programlar var. Buna ben de hayret ediyorum. "Ben vazgeçtim artık stok kartını silmek istiyorum" diyebildiğiniz bir program ile doğru maliyet tutturmak kesinlikle mümkün değil. Böyle bir işlem sonrasında bırakın geçmişi, gelecekteki maliyet rakamları da yanlış olacaktır. Ha bu yanlışlığı kim farkediyor o da ayrı bir konu :) Kalemle kağıtla sağlaması yapılamadığı için programa güven duymak gerekli. "Bizim işletme maliyet takibine uygun değil" lafını çok duyuyoruz çünkü çoğu işletme hayali rakamlarla uğraşmaktansa maliyet takibi yapmaktan vazgeçiyor. Koskoca programlar hata yapmayacağına göre problemi kendi işletmesinde görüyor insanlar. Konu finans olunca bazı kuralların olması gerekli.

En iyi çözüm Adisyonları sıfırlamak isteyeceğiniz güne kadar öylece bırakmak. Belki kart adını değiştirerek normal kola kartı ile karışmasını engellemek isteyebilirsiniz.

Problem aynı isimde başka bir stok kartı olduğunu farketmemenizden kaynaklanıyor.
Sanırım aynı isimde stok kartı açıldığında bir uyarı versek veya buna hiç izin vermesek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Teşekkür ederiz.

murat

• Newbie
  • *
« Reply #8 on: April 17, 2012, 11:34:51 am »
Mehmet bey; programın güvenli çalışabilmesi ile ilgili tespitleriniz elbette ki doğru, ancak bir takım verilerin sadece belli kişilerce silinebilmesi veya bir kayıt oluşturulması şartıyla düzeltilebilmesi gerekir diye düşünüyorum, örneğin bir para kasası düşünün, anahtarı sadece işyeri sahibindedir. belirli yetkilerin üst güvenlik tedbirleri şifre vs ile işyeri sahibinde olabilir diye düşünüyorum. programı silmek ve yeniden kurmak ise çok zahmetli, zira bayağı bir mesafe katettim. stoklar ürünler, reçeteler vs. bunları yeniden yazmak zor ) adisyonları sıfırlamak konusunu tam anlamadım. biraz açarsanız memnun olurum. teşekkürler

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #9 on: April 17, 2012, 01:20:34 pm »
Selamlar Murat. SambaPOS sizi kısıtlayan bir program değil. Ancak SambaPOS'un bazı kuralları var.  Programı kullanmaya devam ettiğiniz sürece kurduğumuz mantığa daha iyi alışacak ve bu konuda bana hak vereceksiniz. Size şu noktada hak veriyorum. Bizim aynı isimde stok kartı tanımlandığında en azından bir uyarı vermemiz gerekirdi. Zaten kartı silme ihtiyacınız da bu nedenle oluştu. Bunun çözümü kartı silmeye izin vermek değil aynı isimde kart açmaya önlem almak olmalı. Bu konuda gelecek sürümlerde gerekli düzenlemeleri yapacağım.

Adisyonları sıfırlamak demek yaptığınız tüm hareket işlemlerini sıfırlayarak programı hiç adisyon girilmemiş, gün sonu yapılmamış hale getirmek demektir. Menüleriniz, stoklarınız, reçeteleriniz silinmez. Sadece yaptığınız işlemler silinir.
http://forum2.sambapos.org/index.php/topic,211.0.html adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ben Emre bu arada,
Teşekkürler :)