Author Topic: Google da"sambapos"aramasında bir pos programı 1.sırada çıkıyordu.Artık çıkmıyor  (Read 10697 times)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Emre Bey güzel bir noktaya değinmiş. Bir kullanıcı olarak; sambapos projesini kendime aitmiş gibi görüyor, güveniyorum.

bosonmez selamlar...
Bu noktada SambaPOS lisansı GPL hakkında kısaca bir bilgi vermek isterim. GPL General Public License (yani Genel Kamu Lisansı) anlamına gelir. Bu lisansın mantığını şöyle bir örnekle izah edeyim. Mahallenizdeki parkı düşünün. Belediye halktan toplanan paraları ve desteği kullanarak halk adına bir park yapar. Bu parkın sahipliği belediyeye ait değildir. Kamuya yani herkese aittir. Halk belediyeleri daha iyi parklar ve hizmetler üretmesi için doğrudan ya da dolaylı olarak destekler. Açık Kaynak projelerin mantığı tam olarak olmasa da bu mantığa benzer. Bizlerin proje koordinatörü olarak bazı ek yetkilerimiz var. Örneğin projelerimizi finansal olarak desteklemek için parkın bir kısmını firmalara kiraya verebiliriz. Ya da parkın bir kısmını yıkıp yeniden yapabiliriz. Sonuçta bunları yine daha iyi hizmet üretmek ve devamlılığı sağlamak amacıyla yaparız. Ancak hiç bir şeyi mal sahibi sıfatıyla yapmıyoruz. Komik gelebilir ama GPL öyle bir lisanstır ki herhangi bir programcı çıkıp "Emre bu işi iyi yapamıyor ben devam ettireceğim" diyebilir. SambaPOS'u değiştirebilir. Eğer destek görürse ve insanlar o SambaPOS'u tercih ederlerse proje oradan yürür gider. Bu tamamen yasaldır ve bizler her ne şekilde olursa olsun projenin devam etmesi adına bunu baştan kabul ederiz.

Demek istediğim her yazılım firması "projeyi kendinize ait gibi görün" derler ama bu laftadır aslında. SambaPOS projesini kendinize ait gibi görmeyin. SambaPOS zaten size, hepimize ait. Sanki kendiniz yazmışsınız gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz, yapabilirseniz geliştirebilirsiniz ve yine değişikliklerinizi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Sadece mahallenizdeki parkı satamayacağınız veya kiralayamayacağınız gibi SambaPOS'u da satamazsınız.

Bu yazılım geliştirme yöntemi ülkemizde gerçekten pek kabul görmeyen bir model. Nedeni tamamen anlatılamamış, anlaşılamamış olması. Herkes konunun "bedava" kısmında takılıp kalıyor ama topluluk olarak gücümüzün farkına varabilirsek tek tek firmaların altından asla kalkamayacağı işleri başarabilmemiz mümkün. Biraz düşünürsek mantığın çoğu kişinin düşündüğü gibi saçma olmadığını aksine ciddi bir potansiyelimiz olduğunu kolayca görebiliriz.

"Habire birşeyler anlatan adam" pozisyonunda olmayı pek sevmiyorum aslında ama fırsat buldukça konu ile ilgili bilgilendirme yapmanın gerektiğini düşünüyorum. Umarım kimseyi sıkmıyorumdur :)
« Last Edit: April 19, 2012, 12:15:03 pm by emre »

Metin90

• Newbie
  • *
Java açık kodlu olduğu için Google bunu cep telefonlarında, tabletlerde  kullanmaya  başlamış. Fakat mahkemelik olmuş. Benzer durum Sambapos için geçerli olabilir mi?http://www.ntvmsnbc.com/id/25234198/

Azad

• Jr. Member
  • **
Linux kullandınız mı bilemiyorum ama şu an googlede linuxu indirip istediğiniz gibi kullanabilirsiniz adı üstünde açık kaynak ki bir hukuk kuralıdır ki bu yazılımı yapan insanlar kendi internet sitelerinde bu programın ücretsiz olduğunu bangır bangır bağıra bağıra yazıyorlar güvenmeyen varsa noterden tasdik ettirsinler, farklı bir konuda emre abinin sitesini örnek olarak belirtmiştim

http://www.emreeren.com/2011/05/sambapos-gercekten-ucretsiz-mi.html

golfer düşüncen ve sambapos projesine duyduğun güven için ayrıca teşekkür ederim eminim ki projeyi başlatan insanlar bu projeyi sonuna kadar daha da ileriye götürmeye kararlı kişiler bende bu projeyi uzun bir zamandır takip ediyor elimden geldiği kadar destek olmaya çalışıyorum bir takım sabit fikirli kişilerin düşüncelerini yıkmak zaman istiyecek, emre abinin sitesinde bir yazısı dikkatimi çekti ( Cumartesi, Mayıs 14, 2011 ) http://www.emreeren.com/2011/05/sambapos-gercekten-ucretsiz-mi.html tabi insanlar araştırma okuma ve keşfetme özelliğini yitirmiş durumdalar fakat bu yazı yaklaşık 1 yıl önce yazılmış o yazının üzerine hizmet sektöründe insanlara belirli kitlelere nasıl daha faydalı olunabilinir düşüncesiyle bu forum kuruldu forum üzerinde bir çok kişi ayrıca destek almakta umarım ki ortaklarınızında forumu takip etmesi gerçeklerle yüzleşmesi dileğiyle.
« Last Edit: April 19, 2012, 02:03:23 pm by Azad »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Java açık kodlu olduğu için Google bunu cep telefonlarında, tabletlerde  kullanmaya  başlamış. Fakat mahkemelik olmuş. Benzer durum Sambapos için geçerli olabilir mi?http://www.ntvmsnbc.com/id/25234198/

Tam olarak öyle değil. Durumu şöyle izah etmeye çalışayım. Örneğin ben SambaPOS'un yazıcı şablonu oluşturma özelliğinin patentini almayı başardım diyelim. Eğer başka bir firma benden izinsiz olarak özelliği olduğu gibi kendi ürünlerinde kullanırsa bunun için dava açabilirim. Bunun açık kaynak ile ilgisi yok. Patentler ile ilgili bir konu. Oracle Android işletim sisteminde kullanılan geliştirme dilinin Java'dan kopyalanmış olması iddasıyla dava açıyor. Ülkemizde yazılımla ilgili icatların patentinin alınması gibi bir imkan olmadığı gibi bizim de bu tür patentler almak gibi bir niyetimiz zaten yok. Zamanında çok düşündüm ancak bu tür fikri patentlerin gelişimin önünde engel olduğu kararına vardım. Eğer buna mantıklı bir çözüm getirilmez ise bir süre sonra bir patent ihlali yapmadan yeni bir ürün geliştirmek imkanı kalmayacak.

bosonmez

• Jr. Member
  • **

"Habire birşeyler anlatan adam" pozisyonunda olmayı pek sevmiyorum aslında ama fırsat buldukça konu ile ilgili bilgilendirme yapmanın gerektiğini düşünüyorum. Umarım kimseyi sıkmıyorumdur :)

Emre bey
     Size, bizleri her konuda  bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Kesinlikle sıkılmadan , merakla ve ilgiyle yazılarınızı okuyorum.
Ben de bir sambapos kullanıcısı olarak, sizlerin de arzuladığı gibi bu programın yüzlerce kişi-işletme  tarafından kullanıldığını görmek istiyorum.  İnanıyorum ki bu kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek. Bunda bizlerinde ufacık bir katkısı olursa ne mutlu bize!