Author Topic: adisyon hesap özeti yardım?  (Read 13763 times)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: adisyon hesap özeti yardım?
« Reply #15 on: May 06, 2012, 05:29:02 am »
Ben demiştim ama değil mi karışık olur diye :) Açıkçası benim de aklım iyice karıştı. Bu son örnekte garsoniye ne oldu ikram, iskonto nereye kayboldu tam anlamadım. Ben size şöyle bir öneri getireyim.

Alt Başlık Şablonu:
<J00>- %10 Garsoniye | {SERVICE TOTAL}
<F>=
<EB>
[<J00>Toplam İskonto:|{DISCOUNT TOTAL}]
[<J00>Toplam İkram:|{TOPLAM İKRAM}]
[<J00>Toplam Ödenen:|({TOPLAM ÖDENEN})]
<J10>Ödenecek Tutar:|{TOPLAM BAKİYE}
<DB>
<F>=
<C10>Y İ N E   B E K L E R İ Z

İkram Hareketi Şablonu:
<J00>- {MİKTAR} {ÜRÜN} ({FİYAT}) |İKRAM

Ya da siz elle kestiğiniz adisyonun örneğini gönderin ona bakalım.
« Last Edit: May 06, 2012, 05:31:37 am by emre »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
« Reply #16 on: May 11, 2012, 06:36:43 am »
emre bey sızın ornek guzel ama buna sadece bır hesap eklememız mumkun mudur . sızın suan yaptıgınız guzel cunkı garsonıye urunlerın orada cıkıyor . sadece odenecek hesaplamaların yapıldıgı yerde genel toplam dıye bır satır olsa mesela adısyonun tamamının toplamını yapsa ( ornek garsonıye + ıkramlar + duzleme + ıskonto + ıptaller ) hepsını toplasın desınkı bu adısyonun toplamı budur . en alta ben bır karman corman bırsey yaptım ama ozamanda genel toplam cıkmıyor adısyon bastıgında yanı olmadı kontrol edıp fıkır verebılırmısın abım .

Alt Başlık Şablonu:
<F>=
<EB>
<DB>
<F>=

İkram Hareketi Şablonu:
<J00>- {MİKTAR} {ÜRÜN} ({FİYAT}) |İKRAM

Ya da siz elle kestiğiniz adisyonun örneğini gönderin ona bakalım.
[/quote]

benım ornek

<F>=
<EB>
<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM BAKİYE}')+(ToNumber('{SERVICE TOTAL}')+ToNumber('{TOPLAM İKRAM}')))]
<DB>
<F>=
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #17 on: May 11, 2012, 09:29:09 am »
selamlar, şu an detaylı olarak deneme fırsatım yok ama

<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM BAKİYE}')+ToNumber('{TOPLAM ÖDENEN}')+ToNumber('{SERVICE TOTAL}')+ToNumber('{DISCOUNT TOTAL}')+ToNumber('{TOPLAM İKRAM}'))]

şeklinde tek satır olarak yazarsanız istediğiniz rakamı hesaplaması gerekiyor. Eğer hesaplamazsa dediğim gibi iskontolu ikramlı garsoniyeli falan bir örnek adisyon gönderin biz oradaki rakamlara göre ürünler açıp örnek yapar ve hesaplatmaya çalışırız. Bu şekilde bize doğru görünse bile sizin istediğiniz şekle uygun olmayabiliyor.

Elbette istediğiniz şekilde yapmanıza yardımcı oluruz ancak yine de aynı şeyi savunuyorum. bu tür ara toplamlar göstermek ek sorulara neden olabilir ve müşterilerinize bu hesaplamayı nasıl yaptığınızı detaylı olarak açıklamak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü müşteriler alt alta duran rakamları biri eklenecek, biri çıkarılacak rakamlar gibi algılamayabilirler. Bu nedenle ben kasıtlı olarak bir genel toplam koymadım.

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #18 on: May 12, 2012, 04:20:23 pm »
Tamam gönderdiğiniz maili inceledim. Artık bu istediğiniz gibi olmuştur umarım.

<F>=
<EB>
<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM FİYAT}')+ToNumber('{DISCOUNT TOTAL}')+ToNumber('{TOPLAM İKRAM}'))]
<J10>Ödenecek Tutar:|{TOPLAM FİYAT}
[<J10>Toplam Ödenen:|({TOPLAM ÖDENEN})]
[<J10>Bakiye:|{TOPLAM BAKİYE}]
<DB>
<F>=

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #19 on: May 14, 2012, 07:33:36 am »
emre bey sıze maıl attım sonucla ılgılı umarım aldınız
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #20 on: May 14, 2012, 09:52:06 am »
marikoglu konuyu buradan devam ettiremez miyiz? İlgilenmem gereken o kadar çok mail var ki...

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #21 on: May 14, 2012, 10:45:39 am »
emre bey kızdınız bana sanırım neyse sorun degıl standart adısyon cozumune gerı getırıım bır sekılde sanırım . amacım sızı yormak degıldı . sadece daha ıyısı olsun ıstemıstım yada alıstıgımız gıbı bu kadar zor olacagını dusunmemıstım .

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #22 on: May 14, 2012, 12:27:09 pm »
Marikoglu selamlar. Konunun buradan devam etmesini istememin kızmam değil. Neden kızayım. Böyle rica etmemin nedeni Mehmet'in ve diğer arkadaşlarımızın da konuyu takip edebilmesini sağlamak. Böylece bizim dikkatimizden birşey kaçıyorsa arkadaşlarımız devreye girer hatalı olan noktayı görmemizi sağlarlar. Ayrıca verdiğimiz cevaplardan ve örneklerden başka dostlarımız da faydalanıyorlar.

Ayrıca gönderdiğin adisyon örneğini inceledim. Hesap makinesi ile tek tek bütün satırları topladım. Sonuç aynı adisyondaki gibi 301.95 çıktı. Sen yanına 313.50 çıkmalıydı yazmışsın ancak neden 313.50 çıkması gerektiğini yani o hesaplamayı nasıl yaptığını yazmamışsın. İlgili adisyonda 313.50 rakamını nasıl hesapladığını anlarsam sanırım problem kolayca çözülecek.

Bu arada dün 2.97 sürümünü yükledim. Adisyonda görünmemesi gereken satırlarla ilgili problemi çözecektir.
Teşekkürler.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #23 on: May 14, 2012, 04:34:16 pm »
2,97 yukledım tesekkur ederım . 313,50 kurusu sıstem kendısı gostermıstı ekranda yazıyordu keske onunda bır cıktısını alsaydım . ekranda gordugum ıcın not almıstım sonra ıskonto ve ıkram uygulaması yaptım gercı sımdılık bırsey yapmaya gerek yok yakında sanırım v 3 gelıyor o zaman belkı ben solemeden kendınden cozulur durum .

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #24 on: May 14, 2012, 09:26:37 pm »
hesaplamaların yapıldıgı yerde genel toplam dıye bır satır olsa mesela adısyonun tamamının toplamını yapsa ( ornek garsonıye + ıkramlar + duzleme + ıskonto + ıptaller ) hepsını toplasın desınkı bu adısyonun toplamı budur

Siz yazıcı çıktısında mevcut adisyon toplamının üzerine ikram ve iskonto rakamlarının eklenip gösterilmesini istememiş miydiniz? Bunları adisyon tutarına eklediğimizde elbette yazıcı çıktısıyla ekrandaki adisyonun altında görünen rakamlar farklı olacak. Sizin istediğiniz şekilde çalıştığı zaman sadece adisyondaki "ödenecek tutar" rakamı ile ekrandaki rakam birbirini tutar. Diğerleri farklı görünür.

Herneyse.. Daha sakin ve rahat bir zamanınızda uygulamayı tekrar yapıp ekran görüntüsü ve yazıcı çıktısı ile birlikte gönderirseniz yine yardımcı olmaya çalışırız.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #25 on: May 15, 2012, 03:29:49 am »
tamam emre bey tesekkur ederım sımdılık . koolay gelsın