Author Topic: adisyon hesap özeti yardım?  (Read 13761 times)

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
    • Birinci Sınıf Et ve Balık Restaurant
adisyon hesap özeti yardım?
« on: April 24, 2012, 01:59:27 pm »
arkadaslar benım rıcam .

adısyon yaz dedıgımde adisyon.

adisyonun tutarı : ( ıkramlar dahıl ) gorunsun toplam dıye hemen altına garsınıye %10 gelsın ve ve genel toplam olsun
sonra artında varsa ıkram nekadarsa varsa ıskonto nekadarsa en altada odenecek tutar gelme sansı varmıdır bole bır hesap seklı

toplam :                    190,00 tl
garsonıye :                  19,00 tl
genel toplam :           209,00 tl
ikralar :                       35,00 tl
iskonto :                     15,00 tl
odenecek tutar :         159,00 tl

gibi bu mumkun mudur yoksa ucuk bırsey mı ıstıyorum acaba . yapılabılınıyorsa acaba yazdırma sablonunun neresıne ve nasıl bır mudahale yapılması lazım acaba tesekkur ederım sımdıden
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
Re: adisyon hesap özeti yardım?
« Reply #1 on: April 25, 2012, 03:29:45 am »
marikoglu anladığım kadarıyla 2 ayrı ara toplam ve bir de genel toplam istiyorsun. Açıkçası şimdiye kadar bu kadar detaylı dip toplama sahip bir adisyon görmedim ve böyle bir ihtiyaçla da karşılaşmadım. Bu nedenle de bu şekilde bir hesaplama yapmadık. Bu kadar ara toplam açmak fazla karışık olmaz mı?

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #2 on: April 25, 2012, 04:09:19 am »
emre bey pekı sole bırsey mumkun mudur benım amacım garsonıyeyıde ıkramlardan once gostermek yanı gelen mısafırı normal sartlarda bıze odemesı gereken parayı gormesı mesele 500 tl ıse genel toplam garsonıye ıkramlar vesaıre once onu gorsun sonrada ıkram ve ındırımlerı gorsun
500 tl lık hesap
400 odeyecegı hesap gıbı o nedenle sanırım bıraz karmasık geldı

hatta garsoniyeyi adısyonun yemekler bolumunde gosterırsem sorunum cozulur

aklıma bır cozum geldı sanırım tabı mumkun olup olmadıgını bana solersenız sevınırım . kuver uyguylamasını yuzde uzerınden yapmak mumkun mudur acaba cunkı emın degılım .

kuver uygulamasını yuzde seklınde yapa bılıyormuyuz . ve sıstem kendı adısyon acıldıgında adısyonun en altına kendı kendıne eklese ama en altına cunkı garsonıyeyı ortalarda yada en uste gostermek pek hos olmaz sanırım . ve bız bu garsonıyeyı ıstemedıgımızdede sılebılsek mumkunmudur bole bırsey

NOT: bırde hesabı yazdırdıgımda mesela 2 adet efes pılsen sattıysam sole yazıyor 2 efes bira 5,00 tele normalde bırım fıyatı 5 lıra ama 2 tane sattıgım ıcın 10 yazması lazım sadece bırım fıyatını yazıyor . zıra toplamda 10 lıra uzerınden ıslem yapıyor ama adısyona bakıldıgında  ılk olarak kafa karıstırabılıyor bunun cozumu ıle ılgılı fıkrı olan varmı acaba
« Last Edit: April 25, 2012, 06:33:06 am by marikoglu »
Dünya Gecirdiğin Fırtınaların Büyüklüğü İle Değil ,Gemiyi Limana Getirip Getirmediğinle İLĞİLENİR . . . ! ! !

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #3 on: April 25, 2012, 01:46:48 pm »
Önce Not Kısmına cevap vereyim :
Bu tamamen Yazıcı Şablonlarıyla (dizayn ile) ilgili bir mesele,
Bunun için Adisyon Şablonun da hareket şablonu satırınızı

<J00>- {MİKTAR} {ÜRÜN}|{FİYAT}  |  {TOPLAM TUTAR}  şeklinde değiştirmeniz yeterlidir.

Şimdi gelelim garsoniye meselesine; %10 Garsoniye yi Eylemler/Kuralları kullanarak bir adisyon etiketi vasıtasıyla (var/yok) biçiminde ayarlayarak istediğiniz adisyona ekleyip istediğinize eklemeyebilirsiniz.

Ürün olarak ekleme çok sapa yollarla yapılabilir ve kullanıcının inisiyatifine kalır....

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #4 on: April 26, 2012, 11:10:00 am »
mehmet bey ben ıkı adet resım eklıyorum suan
1.) si yazıcı sablonundakı resmı suankı

2.) sindede resmın uzerınde detaylı olarak sızlerden rıcam var bu sekılde gorunmesını nasıl saglaya bılırım

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #5 on: May 01, 2012, 02:15:03 pm »
mehmet bey bununla ılgılı fıkrınızı alama  mumkunmudur acaba .

mehmet bey ben ıkı adet resım eklıyorum suan
1.) si yazıcı sablonundakı resmı suankı

2.) sindede resmın uzerınde detaylı olarak sızlerden rıcam var bu sekılde gorunmesını nasıl saglaya bılırım

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #6 on: May 03, 2012, 08:05:26 pm »
DİKKAT:
Bu yazılanlar 2.96 sürümü ile çalışır.

----------------------

marikoglu 2.95 sürümünde adisyonlarda exceldeki gibi basit hesaplamalar yapmak için bir özellik eklemiştim. Sanırım bu özellikten faydalanabilirsin.

SambaPOS "[=" ve "]" işaretleri arasında kalan işlemleri yapabilme özelliğine sahiptir. Basit bir misal verelim. Mesela bir nedenle Adisyon Toplamının %18'îni adisyonda göstermek istiyorsunuz diyelim. 

Adisyonun %18'ini yazdırmak için [={TOPLAM FİYAT}*0.18] işlemini kullanıyoruz. {TOPLAM FİYAT} yerine adisyon toplamı gelir ve bu değer 0.18 ile çarpılarak sonuç yazdırılır. Ancak burada bir problem var. Eğer adisyon tutarı 999'dan büyükse sayıları binlere ayırarak formatladığımız için işlem hata verecek. Örneğin adisyon tutarı 1300 ise 1,300.00 olarak yazdırıyoruz. Bu problemi çözmek için ToNumber fonkisyonunu kullanıyoruz. Yani işlemimiz [=ToNumber('{TOPLAM FİYAT}')*0.18] haline dönüşüyor. Son olarak yaptığımız hesaplamanın sonucunun da binlere ayrılmış şekilde yazdırılmasını sağlamamız gerek. Bunun için de Format fonksiyonunu kullanıyoruz. Yani sonuç olarak işlemimizin şöyle olması gerekiyor :
[=Format(ToNumber('{TOPLAM FİYAT}')*0.18)]

Bu bilgiden yola çıkarak adisyonda istediğiniz tutarı hesaplatıp yazdırmanız mümkün. Mesela Garsoniye ve İskonto toplamını şöyle hesaplayabiliriz:
[=Format(ToNumber('{SERVICE TOTAL}')+ToNumber('{DISCOUNT TOTAL}'))]
« Last Edit: May 04, 2012, 11:13:35 am by emre »

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #7 on: May 04, 2012, 04:53:46 am »
emre bey cok ozur dılıyorum ve affınıza sıgınıyorum ama ( ben bırsey anlamadım tam olarak ) mumkunse hangı bolume tam olarak ne yazmam gerektıgı konusunda benı yonlendırırsenız cok sevınırım cok tesekkur ederım sımdıden

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #8 on: May 04, 2012, 07:44:16 am »
Merak etmeyin,
SambaPOS 2.96 çıktığında örneğiyle beraber buradan paylaşırım sizinle..

Mehmet AKYILDIZ

• Samba Team
  • Sr. Member
    • SambaPOS
« Reply #9 on: May 04, 2012, 10:36:05 am »
EVVEETTTTTTT
SambaPOS Herkese hayırlı olsun.
Taze taze yeni çıktı.  :)

Gelelim sorumuzun cevabına,

SambaPOS 2.96 ile birlikte artık, Adisyon şablon tasarımlarında aynı Excel de olduğu gibi matematiksel işlemler yaptırabiliyoruz.

örneğin bizim dizayn içinde olmayan; bir değeri bir kaç farklı değeri çarpıp, toplayarak elde edip istediğimiz gibi yazdırabiliyoruz.

Bu konunun sorusunu ben şöyle anlamıştım; önce bi onu anlatayım size;
marikoğlu demişki, Ben müşteriye iskonto yapıyorum ikram yapıyorum, Belge Toplamı en üstte olduğundan müşteri ilk oraya baktığından allta yazan detay bilgileri görmeden hemen iskonto yapmamışım gibi algılıyor ve bu sıkıntı oluyor.
Ben en üste Belgenin tümünü toplamını yazayım, sonra ikramı iskontoyu yazayım sonrada kalan ödenmesi gereken rakamı yazayım böylece iskontonunda ikramında hizmet bedellerininde farkına varsın müşterimiz istemişti.

Bunu yukarıda Emre'nin anlattığı biçimde yapabiliyoruz.

Burada şu anda sadece; bu konunun çözümünü paylaşıp başka bir konuda da detaylı bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle marikoğlu;
İkram hareketi Şablonunu
Code: [Select]
<J00>- {MİKTAR} {ÜRÜN} |İKRAM biçiminde değiştirirsen  İKRAM lafı diğer fiyatların altına geleceğinden daha düzenli görünmesini sağlayabilirsin.

Alt Başlık Şablonunu gelelim:
Code: [Select]
<F>-
<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM BAKİYE}')+(ToNumber('{SERVICE TOTAL}')+ToNumber('{TOPLAM İKRAM}')))]
<J10>Toplam:|{TOPLAM FİYAT}
<J10>TOPLAM BAKİYE :|{TOPLAM BAKİYE}
<C10>Ek Bilgiler
<J10>[Garsoniye:|{SERVICE TOTAL}]
<J10>[Toplam İkram:|{TOPLAM İKRAM}]
<J10>[Toplam iskonto:|{DISCOUNT TOTAL}]

{VARSA ÖDENEN}
<DB>
<F>*
<L>* Y İ N E   B E K L E R İ Z *
<F>*
<DB>
<BEEP>

biçiminde bir tasarım yaptım ben, Burada Genel Toplam : alanında yazdığımız fonksiyon : TOPLAM BAKİYE yi  SERVICE TOTAL' i (yani hizmetleri - garsoniyeyi) yapılan TOPLAM İKRAM'ı toplayarak tek bir satırda göstermenizi sağlar.
Bunun gibi farklı değerleri matematiksel işlemlerle istediğiniz gibi yazdırabilrisiniz.

Umarım anlaşılmıştır, konuyu dokuman olarak hazırlıyorum, bittiğinde buradan sizinle paylaşırım.
« Last Edit: May 04, 2012, 10:59:27 am by Mehmet AKYILDIZ »

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #10 on: May 04, 2012, 11:15:36 am »
Genel Toplam'a ikramı dahil ettiğinize göre ikram olan ürünlerde "İKRAM" yerine ürünün fiyatını yazdırmak da mantıklı olabilir. Yan normal satırlardaki gibi İKRAM yerine {TOPLAM TUTAR} yazdırabiliriz. Ya da her ikisini de yazdırabiliriz.

ardakose

• Full Member
« Reply #11 on: May 04, 2012, 01:09:12 pm »
<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM FİYAT}')+(ToNumber('{ACC BALANCE}}')))]

ben bu satırı varsa yazılsın olarak yazmak istedim ama beceremedim. borcu olan kişiler için kullandım. borcu olmayan kişilerdede çıkıyor.
Toplam: 5 TL
Genel Toplam: 5 TL oluyor.

<F>=
<J10>Toplam:|{TOPLAM FİYAT} TL
{VARSA ÖDENEN}
<J10>[Hesap Borcu:|{ACC BALANCE} TL]
<J10>Genel Toplam :|[=Format(ToNumber('{TOPLAM FİYAT}')+(ToNumber('{ACC BALANCE}}')))]
<L00>{ADİSYON ETİKET}

olarak yazdım. [] içine aldım ama olmazdı.

birde <J10>[Hesap Borcu:|{ACC BALANCE} TL] satırı varsa yazılıyor yoksa yazılmıyor. ama bu satırı koymadığım zaman daha az boşluk bırakıp kesiyor kagıdı koydugum zaman ise yerine boşluk bırakıp kağıdı daha büyük kesiyor. bunu önlemenin yolu varmıdır. fazla gerekli bişi değil ama rulo bulmakta zorlanıyorum ne kadar az giderse o kadar iyi=)

emre

• SambaPOS Developer
  • Samba Team
  • Hero Member
« Reply #12 on: May 04, 2012, 01:34:26 pm »
<J10>[Hesap Borcu:|{ACC BALANCE} TL]  satırını [<J10>Hesap Borcu:|{ACC BALANCE} TL] şeklinde yazmayı deneyebilirsiniz. Yani parantezi <J> işaretini de içine alacak şekilde genişletmiş oldum.

Diğer sorunuza bir bakmam gerekiyor. İlk fırsatta inceleyeceğim.

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #13 on: May 04, 2012, 03:34:48 pm »
mehmet bey cok tesekkur ederım tamda hayal ettıgım gıbı hatta bende bıraz olayı kırptım eskıden nasıl adısyona yazıyorsak tamda ole cıkıyor suan ellerınız dert gormesın . cok sagolun herkese tesekkur ederım

marikoglu

• Sr. Member
  • Bodrum Bodrummm
« Reply #14 on: May 05, 2012, 12:05:02 pm »
mehmet bey sımdı bır ıkı ornek gostermek ıstıyorum sıze asagıda ekledım

burda bır kac ornek mevcut  ilk iki ornek mehmet beyın vermıs oldugu benım ıcın olan metotdan elde etıgım sonuctur.

benım ıse bır ıkı degısıklık yapıp 3 olarak sonuclandırıdıgım gıbı bır sonuca ulastım . ama sanırım bır yerlerde yanlısım var benım ıstedıgım

tam olarak asagıda ekledıgım ve 3 numaralı yuvarlak ııcıne aldıgım gıbı olabılır kafa karıstırmayan ıkramlar garsonıye ıcınde ve sonrada ıkram ve ıskontolardan sonra odeyecegı tutar seklınde

bu sekılde dogru ve tam olarak hesaplamayı yapması ıcın tam olrak sablona ne yazmalıyım .

sızı yordugumun farkındayım cok ozur dılıyor affınıza sıgınıyorum dıgerı cok kafa karıstırıyordu o nedenle .